Nyelvtanulás

Szeptembertől indulnak a nyelvi képzések: tanulj te is nyelveket!

Szeptembertől indulnak a nyelvi képzések: tanulj te is nyelveket!
Az ELTE Gazdaságtudományi Kar alapszakos hallgatói eddig is választhattak, hogy angol vagy magyar nyelven kívánják a képzést teljesíteni. Nagyon sokan vannak azonban, akik az angol mellett más idegen nyelvet is szeretnének tanulni. Jó hír, hogy 2024 szeptemberétől a Hallgatói Önkormányzattal együttműködve, öntevékeny körök keretében az alap- és mesterszakos hallgatóinknak egyaránt lesz erre lehetősége. Az újítás hátteréről dr. Margitay Tihamért, karunk dékánját kérdeztük.

– Milyen nyelvek tanulására nyílik majd lehetőség, és milyen keretek között?

2024-től a nyelvtanulási program kísérleti jelleggel indul, a tervek szerint hét idegen nyelv (német, francia, spanyol, olasz, kínai, japán és koreailesz választható alap-, közép- és felsőfokon az öntevékeny körök keretében. Egy nyelvi csoport megalakításához legalább hat fő jelentkezésére lesz szükség. Kezdetben egy-egy félév során legalább 12 alkalmas nyelvi kurzusokat szeretnénk meghirdetni, de lesz lehetőség intenzív, nagyobb óraszámú tanfolyamokra is. Egy hallgató több nyelvi képzésre is jelentkezhet. A képzések a részt vevő hallgatók igényeihez igazodnak, azonban a kiemelt általános cél a kommunikációs készségek fejlesztése, hogy nyelvi közegben jól boldoguljanak majd a hallgatóink. Viszont az állás- és az Erasmus pályázatoknál általában nem elegendő „csak” tudni a nyelvet, hanem dokumentálni is kell a nyelvtudást – ez legalábbis hatalmas előnyt jelent. Ezért érdemes nyelvvizsgára is készülni. 

– Hogyan alakult ki a nyelvek választéka?

A hallgatói adatok alapján az várható, hogy az Európai Unió országainak nyelveit választják majd a legtöbben: a német, spanyol, francia, olasz így került fel a listára. Amikor hallgatóink az Erasmus félévüket megtervezik, jó, ha gondolnak arra, hogy bár az oktatás a legtöbb fogadó egyetemen angol nyelvű, de a hétköznapi életben az ország nyelvén kell majd boldogulniuk. Hallgatóink közül a legtöbben Spanyolországot, Olaszországot, Németországot, Belgiumot és Franciaországot szokták választani. Tapasztalataink szerint nagy az érdeklődés az ázsiai nyelvek iránt is: a kínai és a japán mellett koreaiul tanulnának a legszívesebben, valamint a munkaerőpiaci szempontok is ezt diktálják. Óriási tévedés azt hinni, hogy elég angolul tudni, mert mindenki tud angolul. Egyrészt ez nem igaz, másrészt akkor sem lenne elég csak angolul tudni.

– Mondana erre példákat? 

Egy jó állásra sokan pályáznak, különösen ha az adott cég kommunikációs nyelve az angol. Ekkor csak azokat hívják be felvételire, akik a kiváló szakmai hátterük és angol tudásuk mellett még tudják azt (vagy azokat) a nyelve(ke)t is, amelyik fontos a cégnek az angol mellett. Külföldön például hatalmas előny, ha valaki az adott ország nyelvét is beszéli. Sőt, ez gyakran követelmény. Ugyanis hiába angol a társaság „hivatalos nyelve”, egy németországi cég a helyi megrendelőkkel németül kommunikál, németül szolgálja ki őket, és a cég a munkatársai is sokszor németül beszélnek egymással. A kelet-ázsiai vállalatok itteni menedzserei pedig gyakran nem beszélnek jól sem angolul, sem magyarul, ezért olyan munkatársat keresnek a magyar leányvállalathoz, aki beszéli a nyelvüket, és valamelyest ismeri a kultúrájukat. Fontos tudni, hogy a nyelvi választék a hallgatói igények alapján később bővülhet.

– Kik fognak oktatni, és mikor lesznek a nyelvi órák?

Elsősorban az ELTE kiváló nyelvoktatói hátterére szeretnénk támaszkodni, de szükség szerint jöhetnek külsős nyelvoktatók is. Az ismert tantermi helyzet miatt az órák 18.00 órakor kezdődnek, mert napközben valamennyi épületünkben teljes kapacitáskihasználással oktatunk. 

– Jelent-e ez majd külön költséget a hallgatóknak?

Igen, de szinte csak jelképesen, és inkább azért, hogy a hallgatói hozzájárulás növelje az elkötelezettséget és csökkentse a lemorzsolódást.  A képzés költségeinek legnagyobb részét a kar viseli, egy kisebbik része azonban önköltség, ami a csoportlétszámtól, az óraszámtól és az oktatói díjazástól függ. Kellő számú jelentkező esetében az önköltségi díj akár nulla is lehet. Ehhez jön még a képzéshez használt tananyag beszerzésének költsége. 

– Hol és mikortól lehet majd jelentkezni?

Első körben elindítunk egy felmérést, hogy lássuk melyik nyelvet, milyen szinten, hányan tanulnák. Az Inform felületen megnyitott űrlap áll hallgatóink rendelkezésére. Az előzetes jelentkezés természetesen fizetési kötelezettséget nem jelent, de a felmérés alapján már kialakulhatnak adott nyelvet, adott szinten tanulni kívánó hallgatókból a csoportok, akik szeptember elejére megalakíthatják a saját nyelvi öntevékeny csoportjukat, és saját igényeiknek megfelelően megszervezhetik a tanulást. Az első órák szeptember 15-után kezdődnek majd. Sok sikert, eredményes nyelvtanulást kívánunk minden hallgatónknak!