Indul Karunk nyelvtanulási programja – már lehet jelentkezni képzőhelyeken

2024.09.09.
Indul Karunk nyelvtanulási programja – már lehet jelentkezni képzőhelyeken
Az ELTE Gazdaságtudományi Kara hónapok óta készült arra, hogy elindítsa nyelvtanulási programját – még egy előzetes felmérést is végeztünk hallgatóink körében, hogy kiderítsük, mely nyelvek iránt mekkora érdeklődéssel számolhatunk. A program most elindul, máris lehet a képzésekre jelentkezni. Dr. Margitay Tihamért, karunk dékánját kérdeztük a részletekről.

– Hogyan alakult ki a rendszer?

Az alapötlet és a szándék nem változott. De a felmérésből az derült ki, hogy sok hallgató sokféle nyelvet számos különböző szinten szeretne tanulni. Ezekből homogén nyelvi csoportokat képezni, és számukra színvonalas és megfelelő minőségbiztosítással rendelkező képzést megszervezni hatalmas szervezési feladatot jelent. Ezt a szervezési feladatot hatékonyan öntevékenyköri keretben megoldani nem lehet, ezért inkább magunkra vállaltuk, és az öntevékeny körök helyett nyelviskolákkal összefogva megszerveztük a tanulási lehetőségeket a hallgatók számára. Az a cél, hogy támogassuk a hallgatókat a nyelvi készségeik fejlesztésében, és ezáltal növeljük az esélyeiket a karrierjükben. Olyan nyelvtanulási programot szerettünk volna elindítani, amely nemcsak a lehetőséget nyitja meg hallgatóink előtt, de erősen motiválja is őket a nyelvtudás, sőt, a nyelvvizsga megszerzésére. Ezért döntöttünk az ösztöndíjprogram mint megoldás mellett. 

– Milyen nyelveken lehet részt venni a programban, és mi alapján választották ki ezeket a nyelveket?

Az ösztöndíjprogram nyolc nyelvet támogat: angol, francia, német, olasz, spanyol, japán, kínai és koreai. Ezeket a nyelveket azért választottuk, mert mindegyiknek jelentős gazdasági és kulturális szerepe van világszerte. Az angol például globális lingua franca, míg a kínai és a koreai nyelvek is egyre fontosabbá válnak az ázsiai régió gazdasági fejlődésével. A program során a hallgatók magas minőségű képzést kapnak ezekből a nyelvekből, amelyekkel később is profitálhatnak. 

– Hogyan működik pontosan az ösztöndíj rendszer? Milyen feltételeket kell teljesíteniük a hallgatóknak?

A programban az összes GTK-s hallgató részt vehet, de nem javasoljuk az első féléves BSc-seknek, mert nekik most éppen elég nagy feladat, hogy az egyetemi rendszert megismerjék, és felvegyék a ritmust. A rendszer alapja, hogy a hallgatók először kiválasztják a számukra megfelelő nyelvet, majd szerződést kötnek egy akkreditált nyelviskolával, amely megfelel az ösztöndíj szempontjainak. A képzés díját előre megfizetik, és ha sikeresen teljesítik a kurzust, ösztöndíjat kapnak, amely részben vagy majdnem teljesen fedezi a költségeiket. A sikeres teljesítéshez a hallgatóknak számos feltételnek kell megfelelniük: rendszeresen részt kell venniük az órákon, el kell készíteniük a házi feladatokat, és a kurzuszáró tesztet legalább 70%-os eredménnyel kell teljesíteniük. Ha ezek a feltételek teljesülnek, akkor a hallgató a félév végén beadhat egy pályázatot, és az ösztöndíj keretében elnyerheti a kifizetett képzési díj egy jelentős részét. A részletekről az érintett hallgatók részletes írásbeli tájékoztatást kaptak.

– Ez nagyon izgalmasan hangzik. Milyen előnyöket kínál még ez a program a hallgatóknak?

Az ösztöndíj komoly anyagi támogatást nyújt a hallgatóknak. Ezen kívül a programban részt vevő nyelviskolák gyakran kedvezményes árakat kínálnak a GTK-soknak. Továbbá, a hallgatók olyan környezetben tanulhatnak, amely biztosítja a magas színvonalú oktatást és a fejlődésüket. Ezáltal a nyelvtudásuk is versenyképes szintre fejlődik.

– Hogyan zajlik a képzőhelyek kiválasztása, és milyen minőségbiztosítási rendszert alkalmaznak?

Az első évben kísérleti jelleggel indul a program, így a nyugati nyelvek esetében csak egy partnerintézményt, egy nemzetközi standardok szerint működő, igen jó hírű nyelviskolát választottunk ki. A keleti nyelveknél az ELTE Távol-keleti Intézete és a Sejong Intézet kínálja majd az oktatást, döntően anyanyelvi tanárokkal. A minőségbiztosítás érdekében a hallgatók teljesítményét folyamatosan monitorozzuk, és a nyelvi képzőhelyek rendszeresen jelentést készítenek a GTK számára. Ez biztosítja, hogy csak azok a hallgatók kapják meg az ösztöndíjat, akik valóban teljesítették a kurzus követelményeit. Hogy a kezdeményezést hallgatóink szívesen fogadták, az is mutatja, hogy a nyugati nyelvekre szeptember 8-ig több mint 350-en jelentkeztek, itt a spanyol-német-olasz hármasra nagy a kereslet. A három keleti nyelv oktatása is elkezdődhet legalább egy-egy csoportban.

– Milyen határidőkre kell figyelniük a hallgatóknak a jelentkezés során?

A nyugati nyelvek esetében az érdeklődők néhány személyes adat megadását követően szeptember 11., szerdáig ide kattintva tudják kitölteni a szintfelmérőt, ezt követően csütörtökön tart a Katedra egy újabb tanfolyamajánlós kört, és a még szabad helyek függvényében vasárnapig lesz lehetőség a jelentkezésre. A keleti nyelvek esetében a jelentkezés szeptember 15-ig folyamatos: a kínaira és a japánra elektronikus levélben itt lehet jelentkezni, a koreaira pedig itt. A kurzusok szeptember végén indulnak, és a félév végéig tartanak, a részletekre nézve a korábban a Neptunon keresztül kiküldött tájékoztató irányadó. Fontos, hogy a hallgatók figyelmesen kövessék ezeket a dátumokat, mert a határidők elmulasztása esetén nem lesz lehetőség pályázni az ösztöndíjra. Várjuk a további jelentkezéseket, és bízunk benne, hogy hogy minél több hallgatónk él majd a lehetőséggel.