Alapképzés

Munkakörök és jövedelmek – ez áll a számok mögött

Munkakörök és jövedelmek – ez áll a számok mögött
A karrierlehetőségekről, az egyes gazdasági szakokon szerzett diplomával elérhető munkakörökről, a hazai és nemzetközi fizetésekről gyakran szólunk kari tájékoztató anyagainkban. Most abba szeretnénk bepillantást engedni olvasóinknak, hogy mire alapozzuk ezeket az információkat, milyen forrásokkal dolgozunk, és milyen módszertant követünk az adatok összegyűjtésében és feldolgozásában.

Régi törekvésünk, hogy a képzéseink iránt érdeklődő középiskolásokat, a továbbtanulásról gondolkodó szülőket és természetesen már beiratkozott hallgatóinkat pontos és naprakész, a jövőjük megtervezését hatékonyan segíteni tudó információkkal lássuk el. Már a pályaválasztás korai szakaszában lényeges kérdés, hogy a diploma megszerzése után milyen feladatokat kell majd végeznünk, milyen jövedelmi viszonyok, előmeneteli lehetőségekvárnak majd a diplomát szerezettekre egy-egy munkakörben.

Ami a legjobban és legrosszabbul fizetett munkaköröket, a diplománkkal betölthető pozíciókat illeti, ebben legtöbbet a KSH adatai, a munkaerőpiaci felmérések, a nagy HR és tanácsadó cégek által közzétett bérkalauzok és bérfelmérések tudnak a leginkább segíteni. Az olyan kiadványok, mint az Enloyd 2023-as bérfelmérése, a Grafton2023-as Business Services Salary & Market Guide-ja és más iparág felmérései, a Profession 2023-as HR körképe, a Randstad 2024-es HR trend kutatása, Reed’s Hungary Salary Guide 2024 vagy a Hays Hungary Salary Guide 2024 és a NoFluff 2024-es fizetési iránytűje átfogó és évente aktualizált képet adnak az egyes gazdasági szektorok munkaerőpiaci helyzetéről, az elérhető fizetésekről. Naprakész adatokért a szakmai portálokat érdemes felkeresni: a profession.hu, a fizetesek.hu, munkahelyeink.hu vagy a jobline.hu az aktuális álláslehetőségek bemutatása mellett hasznos háttérinformációkkal is szolgálnak. Amikor a külföldi bérekről, elhelyezkedési lehetőségekről szólunk, ugyancsak a nagy nemzetközi HR és tanácsadó cégek országjelentéseiből, útmutatóiból, nemzetközi bérkalauzaiból, az egyetemek saját diplomás pályakövetési adataiból indulunk ki, de támaszkodunk a stratégiai összefoglaló igényével a C szintű vezetőknek készült felmérésekre is.

KSH Gyorstájékoztató, keresetek 2024. június

Mindezek a dokumentumok részleteiben sokszor eltérő megközelítést alkalmaznak, ugyanakkor azonban számos közös elvet is követnek a fizetési kategóriák megállapításában. Alapvetően három fő fizetési kategóriátkülönböztetnek meg: kezdő (junior), közép (medior) és felső (senior) szinteket. Az egyes kategóriák meghatározásakor számos tényezőt vesznek figyelembe, amelyek közé tartozik a vezetési szint, a munkavállaló életkora, szakmai tapasztalata, valamint az adott munkakör és iparág specifikus követelményei. Ennek a belföldi munkavállalás esetében is különös jelentősége van, hiszen a fizetésekben jelentős különbségek tapasztalhatók földrajzi régió, de akár iparágak szerint is. Nemzetközi viszonylatban még feltűnőbbek a különbségek: az Európai Statisztikai Hivatal 2024-es adatai szerint az Unióban az átlagkereset tekintetében Magyarország a sereghajtók közé tartozik, ahol a fizetések az EU-s átlag harmadát érik csak el. Azt, hogy ezek a jövedelmek a reálkeresetek szintjén hogyan értelmezendők, mindig az adott ország megélhetési viszonyainak konkrét összefüggésében kell értelmezni, és még országon belül is nagy eltérést mutathatnak – az üzlet olyan fővárosaiban, mint London vagy Frankfurt pl. jóval magasabbak a lakhatási költségek, mint vidéken.

Az Európai Statisztikai Hivatal adatai. Forrás: Jobinfo.

A kezdő kategória általában azokra a munkavállalókra vonatkozik, akik frissdiplomások, vagy 1-3 év szakmai tapasztalattal rendelkeznek. Ezeknél a pozícióknál a hangsúly az alapvető készségek fejlesztésén van, és a munkáltatók elvárják, hogy a munkavállaló még tanulási fázisban legyen. A középkategória azoknak a munkavállalóknak szól, akik már többéves (3-7 év) tapasztalattal rendelkeznek, és jól ismerik az adott szakterület követelményeit. Ezek a munkavállalók önállóan képesek dolgozni, gyakran kisebb csapatokat is vezethetnek. A felső kategória a 7+ év tapasztalattal rendelkező, magas szintű szakértelmet és vezetői készségeket igénylőpozíciókat foglalja magában, ahol a munkavállalók stratégiai szinten járulnak hozzá a szervezet céljaihoz.

A kontrolling területen dolgozók bruttó havi fizetése forintban, teljes munkaidős állás esetén, bónusz és egyéb juttatás nélkül, Hays Salary Guide, 2024

A fizetések megállapításakor ezek a felmérések több forrást és módszertant használnak. Az összegeket bruttó bérként adják meg, gyakran kiegészítve a juttatásokkal, mint például a bónuszok, céges autó, étkezési hozzájárulások vagy nyugdíjprogramok. A juttatások jelentősége egyre nagyobb, különösen a magasabb vezetői szinteken, ahol a teljes kompenzációs csomag kulcsszerepet játszik a tehetségek megtartásában és motiválásában. A nettó béradatokat ritkábban közlik, mivel az adózási szabályok országonként eltérőek, és az ilyen információk általában kevésbé összehasonlíthatóak nemzetközi szinten. Ahogy erre már utaltunk, országonként eltérőek a megélhetési, orvosi ellátással, társadalombiztosítással kapcsolatos költségek is, a nettó jövedelem reálisan csak ezek figyelembevételével állapítható meg.

A bérfelmérések általában figyelembe veszik a piaci trendeket és az előrelépési lehetőségeket is. Az elemzések gyakran tartalmaznak előrejelzéseket 2-5 éves távlatban, amelyek a fizetések várható növekedését, a kereslet-kínálat alakulását, valamint a jövőbeni lehetőségeket is magukban foglalják. A munkavállalók számára fontos információ, hogy milyen ütemben emelkedhet a fizetésük, és milyen karrierlehetőségeik vannak a jövőben. Az előrejelzések gyakran a gazdasági környezet, iparági trendek és technológiai változások figyelembevételével készülnek, amelyek befolyásolhatják a bérezési struktúrákat. Ebben a körben az általunk közölt számok megállapításakor olyan szakmai anyagokat (Deloitte, McKinsey, KPMG, PWC, DELL, EY, World Economic Forum, OECD stb.) is figyelembe vettünk, amelyek a munkaerőpiac a technológiai fejlődés és a mesterséges intelligencia hatására történő drasztikus átalakulásával, jövőbeni várható hatásaival, a fizetési változásokkal foglalkoznak.

A pályakezdők bérigényeinek kielégítése és a munkáltatók által kínált fizetések közötti összhang vegyes képet mutat. A salary felmérések által közölt adatok iránymutatóak lehetnek, de egy konkrét állás esetében még sok körülmény (iparág, földrajzi fekvés, vállalatnagyság, speciális alkalmazási követelmények stb.) árnyalhatja azokat, így a pályakezdők azt tapasztalhatják, hogy elvárásaik nem mindig találkoznak a munkaerőpiacon kínált bérekkel.Ez különösen igaz lehet olyan iparágakban, ahol magas a verseny, de a belépő szintű pozíciók fizetései alacsonyabbak.

Az olyan szakmai oldalak, mint a profession.hu és a fizetesek.hu további fontos információkat nyújtanak a fizetésekre, trendekre és bérmegállapításra vonatkozóan. Ezek az oldalak gyakran frissített adatbázisokat kínálnak, amelyek különféle szakterületek és régiók szerinti kereseteket mutatnak be, de nemzetközi összehasonlító adatokat is közölnek. A profession.hu például álláshirdetéseken keresztül nyújt betekintést a különböző munkakörökben elérhető fizetésekbe, míg a fizetesek.hu részletes bérfelméréseket kínál, amelyek alapján a felhasználók összehasonlíthatják saját bérüket az iparági átlagokkal, más országok azonos munkaköreinek béradataival. Ezek az oldalak hasznos eszközök lehetnek mind a munkavállalók, mind a munkáltatók számára a bérigények és ajánlatok összehangolásában.