Továbbtanulás 2025 – most már a végső döntés a tét
„A január 9–11. között megrendezett Educatio kiállításon közel háromezer érdeklődő kereste fel az ELTE GTK standját, akik közül sokan jelezték, hogy részt vennének nyílt napjainkon is, a nagy érdeklődés tehát nem volt meglepő” – bocsátotta előre dr. Margitay Tihamér, a kar dékánja, aki a leendő hallgatókkal való találkozási lehetőségeket az egyetem szempontjából is rendkívül fontosnak tartja. „Rendezvényeinken nem csak vendégeink kapnak tájékoztatást, visszajelzéseik és kérdéseik alapján mi is képet tudunk alkotni arról, mi foglalkoztatja a továbbtanulási döntés előtt álló fiatalokat, hogyan képzelik el jövőjüket, és mit várnak 2025-ben az egyetemi oktatástól” – tette hozzá.
Melyik szakot válasszam?
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a GTK nyílt napjainak legtöbb résztvevője már döntött a gazdasági képzések mellett, de még konkrét szakirány mellett nem kötelezte el magát. „A rendezvényeinken megkérdezett középiskolások nagyobb része inkább az általánosabb üzleti szakok – a gazdálkodási és menedzsment és a nemzetközi gazdálkodás – iránti érdeklődését fejezte ki, de még nem látják, milyen területen, munkakörben szeretnének majd az egyetem elvégzése után elhelyezkedni” – fejti ki a GTK dékánja.
A GTK alapszakjai – gyakorlati szempontból megközelítve
Az egyes szakokról szóló rövid előadások középpontjában – amelyek videófelvételről is visszanézhetők, a gazdálkodási és menedzsment szakról szóló itt, a nemzetközi gazdálkodásról szóló itt, a pénzügy és számvitelé itt, a kereskedelem és marketingé pedig itt – ugyan elsősorban a képzések rendje áll, de nagy teret kapnak a karrierlehetőségek és a diplomával betölthető munkakörök is. „Ezeket az előadásokat olyan kollegáink tartják, akik maguk is jelentős üzleti tapasztalattal és olyan bennfentes szakmai ismeretekkel rendelkeznek, amit szívesen osztanak meg a hallgatókkal” – emeli ki dr. Margitay Tihamér. Hasznos előadást hallgathattak meg a látogatók a pontszámítás rejtelmeiről és a pontok maximalizálásának technikáiról is. Itt az érettségi tárgyak helyes megválasztása játszhat kulcsszerepet, de persze fontos azzal is tisztában lenni, hogyan lehet az ELTE GTK által adott intézményi pontokból kihozni a maximumot – ebben segít a kar szabadon hozzáférhető pontszámító kalkulátora.
Szempontok a jó döntéshez
„Sok tízezer középiskolás áll ezekben a hetekben irány-, kar- és szakválasztás előtt, és innentől számítva már csak három hetük van, hogy a számukra legjobb döntésig eljussanak. Bár a jelentkezési határidő február 15-e, nem szerencsés, ha az utolsó pillanatokra hagyják. A gazdasági képzések hagyományosan népszerűek, de a későbbi karrier szempontjából nagyon sok múlik az egyetemválasztáson” – hangsúlyozza a dékán. Az ELTE diplomája nem csak a „brand” miatt érték, hiszen az ország vezető egyetemén szerzett végzettség a jelentős presztízs mellett annak a tudásnak és készégeknek tanúsítványa is, amelyre hallgatóink egyetemi éveik alatt tesznek szert. Jelentős hangsúlyt fektetünk az üzleti élet gyakorlati oldalának bemutatására, amelyben nagy cégektől érkező külső előadók is segítenek. Az ELTE gazdasági szakjai eddig olyan, országosan is egyedülálló lehetőségeket tudnak kínálni, amelyek a piac szempontjából jelentősen felértékelik a GTK diplomásait. Alapszakos képzéseink külön költség nélkül angol nyelven is választhatók, a magyar hallgatók a külföldiekkel együtt alkotnak nemzetközi évfolyamot. Rendszeresen tartanak a karon előadást neves külföldi vendégprofesszorok is.
Erasmus és más külföldi részképzések – támogatott nyelvtanulás
A GTK hallgatói külföldi részképzésükhöz 75 Erasmus-partner és további 200-nál több tengerentúli egyetem közül választhatnak: Olaszország, Portugália, Spanyolország a legkedveltebb európai helyszínek, de hallgatóink eljutottak Japánba és Dél-Koreába is. E lehetőségeket együtt kezeljük nyelvtanulási programunkkal, amelynek keretében angol, francia, német, spanyol, olasz, kínai, japán és koreai nyelvet vehetnek fel hallgatóink, akiknek képzését a kar több féléven át, a nyelvvizsga megszerzéséig támogatja – sorolja a dékán. A tapasztalatok azt mutatják, hogy bár a külföldi egyetemeken általában angol nyelvű képzésekben veszenek részt a magyar hallgatók, a célország nyelvét mindenképpen érdemes legalább a napi használat szintjén elsajátítani – ezt a nemzetközi félévét Dél-Koreában, Szöul egyik tekintélyes magánegyetemén eltöltő hallgatónk is megerősítette.
A legújabb innováció: a mesterséges intelligencia bevezetése a képzésbe
Az ELTE GTK eddig is élen járt a digitális technikák oktatási alkalmazásban: az előadásokról videófelvétel készül, amely az erre a célra kialakított Videótárban korlátlanul visszanézhető, egyedülálló elektronikus vizsgaközpontja pedig évente sok tízezer számonkérés lebonyolításában nyújt segítséget. Ahogy arról az Eduline is hírt adott, az országban elsőként az ELTE Gazdaságtudományi Kar vezette be képzésébe a mesterséges intelligencia használatának ugyancsak külön költség nélküli oktatását, és teszi lehetővé annak a hallgatói munkában, például szakdolgozatban vagy projektfeladatban való szabályozott alkalmazását. Dr. Margitay Tihamér szerint ez a tudás a GTK-n végzett hallgatóknak egyedülálló munkaerőpiaci előnyt biztosíthat majd, hisz a vállalkozások legnagyobb része diplomaszerzésük évében, 2028-ban az MI ismeretét már számos munkakör esetében felvételi követelményként jelöli majd meg.
Egymásra találni a választásban
A dékán kiemelte, elsősorban azok jelentkezését várják, akiknek pont arra van szükségük, amit a kar speciálisan összeállított oktatási programja kínál. Ezt az oktatási csomagot viszont a gyakorlat és a létező munkaerőpiaci szükségletek alakították. Az üzleti élet számára képzünk szakembereket, és olyan tudással szeretnénk őket szakmai pályájukon elindítani, amely nemcsak nevében ígér „versenyképes tudást”, hanem ténylegesen és a fizetésekben kifejezve is előnyt jelent a pályakezdésben, a gyors vezetővé válásban. Ez a továbbtanulásról való döntés igazi tétje, és ebben szeretnénk nyílt napjainkkal is segítséget nyújtani – zárta szavait az ELTE Gazdaságtudományi Kar dékánja.
A rendezvények minden alkalommal 10 órakor, a nagy érdeklődés miatt egyszerre több teremben zajlanak. A pontos helyszínt a regisztrált vendégek számára az eseményt megelőző napokban a kar e-mailen küldi meg. A részvételről kérésre iskolai igazolást állítunk ki.
A tájékozódást több elektronikusan elérhető kiadvány is segíteni tudja: a Hallgatói Önkormányzat magazinja, a GTK Story az Educatio kiállításra megjelent különszáma mellett a kar Nincs jövő nélküled című kiadványát ajánlanánk az érdeklődők figyelmébe – ez utóbbinak angol nyelvű változata is elérhető.