Educatio 2025: Népszerűek a gazdasági képzések – de melyik egyetemet érdemes választani?
„Nagy az érdeklődés karunk képzései iránt, de nagyok a leendő hallgatók elvárásai is” – összegezte tapasztalatait dr. Margitay Tihamér dékán. „Sokan még a továbbtanulásról való döntés korai szakaszánál tartanak, keresik az irányt, merre érdemes elindulniuk. A gazdasági képzések hagyományosan nagyon népszerűek, mindenki tudja, hogy jó fizetést és karrierkilátásokat kínálnak, a nagy kérdés itt az, melyik egyetemet, képzési rendet érdemes választani. Mások már a szakválasztás tekintetében is konkrét elképzelésekkel érkeznek, vagy más előzetes prioritásokat fogalmaznak meg, mint például az Erasmus, vagy az egyes karokon elérhető nyelvtanulási, ösztöndíj- és kollégiumi elhelyezési lehetőségek. A harmadik csoportba azok tartoznak, akiknek a felvételi egyes részleteivel kapcsolatosan vannak kérdéseik: a toplista élén a pontszámítás áll, de sokakat foglalkoztat a másutt végzett tanulmányok beszámítása, vagy épp a Magyarországon kívül szerzett érettségik felvételi „értékének” problémája.”
A GTK standjánál minden nap nyolcan teljesítettek szolgálatot: aki a nagy tömegben nem fér a pulthoz, azzal a HÖK nagy tapasztalattal rendelkező önkéntesei a stand körüli térben igyekeznek beszélgetni. Hallgatói segítőinket kérdeztük arról, milyen kérdésekkel fordultak hozzájuk a látogatók, és éreztek-e változást a korábbi évekhez vagy akár decemberi nyílt napjaink tapasztalataihoz képest.
Szerintük a látogatók nagy része elsősorban a gazdasági szakokról és a felvételi követelményekről érdeklődött. „A leggyakoribb kérdés az volt, hogy az egyes tárgyak pontosan mit takarnak, és hogyan zajlik a pontszámítás. Az érdeklődők szeretnék pontosan érteni, mire számíthatnak, ha hozzánk jönnek” – osztotta meg egyikük. A hallgatói élet és az ELTE GTK által kínált lehetőségek is sokakat foglalkoztattak. Az érdeklődők kíváncsiak voltak arra, hogy milyen programok, közösségi események vagy éppen támogatások állnak rendelkezésre. „Kiemelten sok kérdést kaptunk a nemzetközi lehetőségekről, különösen az Erasmus programról” – tette hozzá egy másik önkéntes.
„Úgy vettük észre, hogy a diákok jelentős része már tudja, hogy gazdasági irányba szeretne továbbtanulni. Bár néhányan még több lehetőséget mérlegelnek, a legtöbben úgy érkeztek, hogy már a pénzügy és számvitel vagy a kereskedelem és marketing szakokat tartották szem előtt” – magyarázta a Hallgatói Önkormányzat egy tapasztalt önkéntese. Azok, akik bizonytalanabbak voltak, gyakran választották a gazdálkodási és menedzsment vagy a nemzetközi gazdálkodás szakokat, mert ezek tágabb lehetőségeket nyújtanak, így még nyitva hagyják a specializáció kérdését.
„Az is gyakran előfordult, hogy a diákok az ELTE és más egyetemek képzései közötti különbségekről kérdeztek” – folytatta egy másik önkéntes. „Itt sokat segít, hogy az érdeklődők kezébe tudjuk adni kari tájékoztató kiadványunk nyomtatott változatát, amelynek nyitócikke éppen ezzel foglalkozik, de az egyes szakokról, a szakos diplomával elérhető karrierlehetőségekről is tájékoztatást adunk. Emellett az ösztöndíjlehetőségek is visszatérő kérdésként merültek fel. És persze sokakat foglalkoztat az, hogy milyen a hallgatói élet a karon – ebben az HÖK magazinja, a GTK Story Educatio különszáma nyújt részletesebb eligazítást.”
Mint kollegáink elmondták, az érdeklődők között kifejezetten sokan voltak azok, akik a pénzügy és számvitel iránt érdeklődtek: egyesek könyvelőként, könyvvizsgálóként vagy épp kontrollerként képzelték el a jövőjüket, míg mások inkább általános pénzügyi érdeklődésüket fejezték ki. A beszélgetések alapján kiderült, hogy nagyjából egyensúlyban voltak azok, akik kifejezetten a könyvelési területre fókuszáltak, és azok, akik általános pénzügyi irányultságot mutattak. Egyesek például nem magát a könyvelést, hanem az ahhoz kapcsolódó szélesebb perspektívát, multinacionális karrierlehetőségeket tartották érdekesnek.
A hallgatói beszámolók szerint idén meglepően sok tizedikes diák látogatott el a kiállításra, ami némileg szokatlan, hiszen általában az érettségihez közeledő, 11-12. évfolyamosok az esemény fő célcsoportja. Ez azt jelzi, hogy egyre fiatalabb korosztályok kezdenek érdeklődni a továbbtanulási lehetőségek iránt, és kezdik el keresni a számukra megfelelő irányt.
Mesterképzéseink iránt is sokan érdeklődtek, elsősorban olyanok, akik most más egyetemek gazdasági szakjain tanulnak, de nálunk szeretnék folytatni tanulmányaikat. Választásukat elsősorban mesterszakjaink tanulmányi rendje motiválja, és az a lehetőség, hogy a hat mesterszakunk munka mellett is teljesíthető, közülük öt akár nappali tagozaton is. Az órákról készült videófelévételek elérhetősége, vagy a megajánlott jegy szerzésének lehetősége sokaknak jelentett azonban meglepetést – ahogy az is, hogy az Erasmus mesteres hallgatóink számára is nyitott, és részt vehetnek karunk ösztöndíjjal támogatott nyelvtanulási programjában is.
Mint Margitay Tihamér kiemelte, a kari képzések az elmúlt két évben jelentős átalakuláson mentek át, és 2025 is fontos változásokat hoz majd. „A célunk az, hogy hallgatóinkat már a jövő kihívásaira készítsük fel, aminek a magabiztos és gyakorlatközpontú szaktárgyi tudáson kívül a nyelvi kompetenciák és a digitális írástudás kiterjesztése is részét képezi. Az országban elsőként februártól az ELTE GTK beilleszti képzési rendjébe a mesterséges intelligencia hallgatói használatát, és lehetővé teszi annak széles körű felhasználását a tanulmányi munkában” – hangsúlyozta. „Képzéseink – külön költség nélkül – angol nyelven is hallgathatók, ösztöndíjas nyelvtanulási programunk keretében pedig hét további nyelv – francia, német, olasz, spanyol, japán, koreai és kínai – tanulását támogatjuk. Itt az Educatión, néhány percben csak a legfontosabb információkat tudtuk elmondani, de mindenkit hívunk, hogy jöjjön el még hátralévő nyílt napjaink egyikére, ahol közel két és fél órában mindezekről részletesen is beszélünk oktató és hallgató kollégáimmal, és több időnk van a kérdések megválaszolására is” – hívta fel a dékán a figyelmet a kari tájékoztató rendezvények jelentőségére.
Január 21-én, 29-én és február 5-én lesznek még alapszakos nyílt napok. „Az érdeklődés máris nagy, a január 21-i alkalomra eddig 422-en jelentkeztek, így kérjük, hogy a program tervezhetőségének érdekében az érdeklődők regisztrációval jelezzék részvételi szándékukat – ezt ide kattintva tehetik meg.” „Mesterszakos tájékoztatót január 29-én és február 5-én tartunk, ezekre a rendezvényekre itt lehet regisztrálni”– emeli ki Szabó Zoé, az Educatio és a nyílt napok szervezője.
Fotók: Horváth Péter