Keresztféléves felvételi: 2024-ben is első helyen az ELTE gazdasági képzései

2024.01.29.
Keresztféléves felvételi: 2024-ben is első helyen az ELTE gazdasági képzései
Január 23-án húzták meg a 2024 februárjában induló keresztféléves alap- és mesterszakos felvételik ponthatárait, két nappal később pedig az Oktatási Hivatal a részletes felvételi adatokat is nyilvánosságra hozta. Az ország valamennyi egyetemi kara közül a legtöbben az ELTE GTK-ra jelentkeztek, és 466 új hallgatóval az ELTE GTK vezeti a felvett hallgatók országos listáját is. A kar továbbra is őrzi 2020/21-ben megszerzett vezető helyét a gazdaságtudományi képzések terén, ahol a tavalyi évhez képest jelentős hallgatói létszámnövekedést könyvelhetett el: idén mintegy 15%-kal többen kezdik meg tanulmányaikat a karon, mint 2023 februárjában.


Valamennyi képzésterületjelentkezőinek intézményi tízes toplistája az Oktatási Hivatal adatai szerint

Dr. habil. Tóth Zsuzsanna Eszter, az ELTE GTK oktatási dékánhelyettese szerint az eredmények egyszerre tükrözik vissza a kar gazdasági mesterképzései iránti érdeklődést, a mesterdiploma gyakorlati hasznosságát és a mesterszakos oktatási koncepció sikerét. „Egyre többen ismerik fel, hogy az alapszakos gazdasági diploma megszerzése után érdemes a mesterszakot is elvégezni, mert ott olyan jelentős többlettudás sajátítható el, amelyet a munkaerőpiac nagyra értékel, és nemcsak magasabb – 15-30%-os – javadalmazással ismer el, de gyorsan megnyitja a magasabb vezetői előmenetel lehetőségét is. Egy projektmenedzser ma 580-650 ezer forint körüli fizetésre számíthat, vezetőként néhány éven belül a jövedelme akár már az 1 millió forintot is elérheti. Hasonló arányokkal találkozunk a többi üzleti pozíció esetében, egyes területeken pedig, mint a számvitel, még nagyobbakkal is” – fejti ki.

A magasabb jövedelem a nagyobb szakmai felkészültséget ismeri el. Az ELTE GTK mesterszakos képzési koncepciójátúgy állították össze, hogy a munka melletti tanulást támogassák – akár nappali tagozaton is. Tudatosan építenek a hallgatók munkatapasztalatára: a karrierjüket támogatja az oktatás, a tanulás pedig hozzásegít a munkahelyi feladatok megoldásához. Valamennyi mesterszak fut nappali és részidős változatban is – az MBA kivételével, amelyet csak részidős formában indul.



A keresztféléves gazdasági felvételi számok alakulása, 2021–2024

A képzés egyik jellemző sajátossága a vezetői irányultság. „Mi nemcsak jó szakembereket képzünk, hanem a jövő vezetőit is. Vezetés és szervezés szakunkon természetesen a menedzsment tárgyak állnak a középpontban, az egy-egy irányban való elmélyülést a választható specializációk (vállalati szervezés és vezetés, folyamatmenedzsment, vezetés- és szervezetpszichológia, humánmenedzsment) biztosítják. Vezető kompetenciákat és soft skilleket fejlesztő tárgyakkal – sokféle formában – a pénzügyszámvitelmarketingnemzetközi gazdaság és gazdálkodás szakokon is találkoznak a hallgatók, az MBA esetében pedig a képzés törzsanyagának részét képezik” – mondja a dékánhelyettes, aki szerint a vezetői készségtárgyak (mint pl. a problémamegoldás és döntés, a tárgyalástechnika vagy a meggyőzéstechnika) is ezt az irányt erősítik.

A vezető gazdasági mesterszakok iránti növekvő érdeklődést nemcsak a keresztféléves számok tükrözik, hanem a 2024-es általános felvételi eljárás tapasztalatai is. „Eddig négy tájékoztatót tartottunk az érdeklődőknek. Minden, a döntés szempontjából lényeges és hasznos anyagot közzétettünk weboldalunkon is, ezeket naponta sok száz érdeklődő tölti le. Február 6-án még egy utolsó, „last-minute” tájékoztatón lehetőség lesz kérdések feltevésére” – zárja dr. Tóth Zsuzsanna Eszter a beszélgetést.

A február 6-i mesteres tájékoztatónak az ELTE GTK Rákóczi út 7. alatti központi kampusza majd otthont, 17.00–18.30 között. Az eseményre itt lehet regisztrálni.