Olimpiai hangulat az ELTE GTK-n

Szőke Richárd | 2024.07.26.
Olimpiai hangulat az ELTE GTK-n
A nyári olimpia egy olyan különleges esemény, amelynek eljövetelét a világ minden táján sportolók és szurkolók százmilliói várják izgatottan. Nincs ez másképp karunkon sem, ahol az ötkarikás játékok közeledtével 15, a saját sportágában kiemelkedő teljesítményt nyújtó GTK-s hallgatót invitáltunk meg egy közös projektre.

Azt tűztük ki célunkként, hogy sportos hallgatóinkkal olyan tartalmat készítsünk, ami átfogóan és érdekesen mutatja be a hallgatói sportéletet. Az ötlet mindenkinek tetszett, így a tervezés, szervezés, illetve megvalósítás folyamatából valamennyien kivették a részüket. Volt közöttük kosárlabdázó, párbajtőrvívó és triatlonos is, akik egy rövid bemutatkozás után az edzések és versenyek alkalmával használt felszerelésük segítségével szemléltették, milyen is az, amikor éles körülmények között kell szerepelniük.

Mint ahogy az ilyen összetett forgatásoknál lenni szokott, az első feladatunk a sportolóinkkal való kapcsolatfelvétel volt, amely során megtörtént az időpontegyeztetés, a programtervezet ismertetése és a helyszín kijelölése. Utóbbinál az ELTE GTK központjára és egyben karunk egyik legfőbb ismertetőjegyének számító Q épületnek a belső udvarára esett a választás. A nagy létszámú csapat miatt két turnusban készültek el a fényképek és a videók. Úgy gondoljuk, hogy a jó munkához idő kell, ezért egészen addig villantak a vakuk és forogtak a kamerák, amíg el nem készültek a mindenki számára megfelelő mennyiségű és minőségű felvételek.

A projektben közreműködő hallgatóink között ott volt a marketing mesterszakos Nagyi Tímea, aki egy korábban készült interjúban már beszélt az egyetemi tapasztalatairól és szakmai jövőképéről, ezúttal viszont szeretett sportága, a kosárlabda került a fókuszba. Szintén beszélgettünk már Szász Tamással, aki egy nem mindennapi versenyszámban méretteti meg magát immáron nem kevesebb, mint 13 éve, amely alatt számos címet szerzett junior és felnőtt kategóriában egyaránt. Tavaly nyáron pedig Sándor Petra állt mikrofonunk elé, aki a BEAC Kézilabda Szakosztály GTK-s sportösztöndíjasaként játszik fontos szerepet egyetemi egyesületünk kiemelkedő eredményeinek elérésében. Rajtuk kívül azonban még sok más versenysportoló diákunkat hívtuk meg a videóban való szereplésre, az edzősködésbe is belekóstoló Tordai Luca cheerleader, Németh Bendegúz tereptriatlonos országos bajnok, a ritmikus gimnasztika országos bajnokságán dobogós helyen végző Eisenkrammer Nóra, a lassan 10 éve röplabdázó Weidemann Lili, a párbajtőrvívó EB-n a csapatával a dobogó második fokára álló Büki Lili, valamint a sárkányhajóedzéseken hat éve résztvevő Gila Boglárka is. Csatlakozott még hozzájuk a gátfutásban országos bajnoki címeket bezsebelő Botos Katalin, a wado kai karatéban nehezen legyőzhető Kollár Eszter és a junior országos ezüstérmes tőrvívó Kovács Réka, valamint a légpisztolyt kitűnően forgató Kertész Zsófia. Kiss Boglárka révén nem maradnak képviselet nélkül a tájékozódási, illetve a tízéves sportkarrierrel büszkélkedhető Csahóczi Csanád személyében a síkfutók sem. 

Amint látható, rengeteg versenyszámban tudnánk indulni egy nagyszabású, olimpiához hasonló világeseményen, hiszen legalább 13 különböző sportág képviselteti magát az ELTE GTK színeiben, továbbá a mostani projektben szereplőkön kívül is biztosan sok más kiváló közgazdász atléta ért el vagy fog elérni a jövőbeni sporteseményeken olyan eredményt, ami alapján lehetőséget kaphat arra, hogy a kar sportolói közösségének egyik arcává váljon.

Az ELTE GTK diákjai számos pályázatra beadhatják a jelentkezésüket, ha aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek, és kimagasló versenyeredményeket értek el egy olimpiai sportágban. Az egyik ilyen a GTK Rendszeres Sportösztöndíj, amely 5 hónapra szól, és legfeljebb 20 hallgató nyerheti el, viszont megfelelő támogatást nyújt ahhoz, hogy a tanulás mellett a bajnokságokra is gond nélkül lehessen koncentrálni. Lehetőség nyílik továbbá az ELTE Hallgatói Szociális és Ösztöndíjbizottság által meghirdetett Jó tanuló, jó sportoló, valamint a BEAC Sportösztöndíj megpályázására is. Utóbbi esetében a nyertesek egy tanéven keresztül szervezik a kapcsolódó szakosztály életét, a toborzástól kezdve a edzések levezénylésén keresztül a versenyeken való részvételig.

Egészséges életmóddal foglakozó magazinok százai hirdetik nap mint nap a testmozgás fontosságát és kedvező hatásait a szervezetünkre és a lelkünkre egyaránt. Azonban amikor valaki aktívan sportol, és emellett gazdasági tanulmányokat folytat, az az egyik legjobb párosítás, mert értékes tapasztalatokra tehet szert, hosszú távú kapcsolatokat építhet, és a tanulmányai elvégzése után kiváló sportközgazdász szakember válhat belőle, illetve elhelyezkedhet éppen pénzügyi vagy marketinges pozícióban annál a klubnál, amelyet egyetemi évei alatt országos és nemzetközi bajnokságokon képviselt.

Fotók: Végh Bence