Egyensúlyban a tanulmányok és a sport
Aktív sportoló vagy, emellett az ELTE GTK-n tanulsz. Milyen képzést folytatsz, illetve miért döntöttél egy gazdasági szak elvégzése mellett?
Pénzügy és számvitel szakon végzem most a hetedik félévem, így a szemeszter befejeztével fogom megszerezni az alapszakos diplomámat. A szakma iránti kíváncsiságom hajtott ebbe az irányba, 14-15 évesen már foglalkoztatott a közgazdaságtan világa, szerettem a számokkal időt tölteni, így a felvételi idején nem volt kérdéses, hogy egy gazdasági képzést választok. Utánanéztem, hol lenne érdemes a pénzügyi tanulmányaimat elkezdeni, és úgy éreztem, az ELTE GTK-n igazán versenyképes diplomára tehetek szert. Ez a választásom az egyik legjobb döntésemnek bizonyult.
A számvitel mellett a búvárúszás is az életed szerves része. Honnan ered a sport iránti szereteted, és miért döntöttél emellett?
A búvárúszás már generációkra visszamenőleg jelen van a családom életében, édesanyám is versenyszerűen űzte ezt a sportot, így kiskoromban ebben a közegben nőttem fel. 9-10 évesen határoztam el, hogy szeretnék rendszeresebben mozogni. Az első edzésemen megdöbbentem, milyen sok elvárás irányul felém, nem tudtam elképzelni, hogy képes leszek-e ezeknek megfelelni, de aztán mégis itt ragadtam. 15 éves koromban kezdtem el még komolyabban foglalkozni a búvárúszással, és onnantól kezdve már több nemzetközi versenyen is részt vettem.
Egyszerre kell az edzésekre és még a vizsgáidra is készülni. Hogyan tudod összeegyeztetni a tanulmányaidat a versenysporttal?
A Covid miatti lezárások alatt ez egészen egyszerűnek bizonyult. Akkor kezdtem el a képzést, rengeteget kellett tanulnom, viszont nagy segítség volt, hogy magamnak oszthattam be az időmet. A jelenléti oktatás sokat nehezített, hiszen amellett, hogy bejártam az óráimra még heti 8-10 edzésem is volt. A jó órarendjeimnek köszönhetően könnyen kivitelezhetőnek bizonyult a hallgatói élet és a sport összeegyeztetése, illetve mivel a fő sportszezon nyáron van, az a szünetre esik. Természetesen sokszor fárasztó az edzés és a tanulmányok egyensúlyban tartása, főleg a szorgalmi időszak idején, de ha megvan az emberben a kellő akaraterő, tud időt szakítani mindkettőre.
Mit ajánlanál azoknak a hallgatóknak, akik a tanulmányaik mellett szeretnének aktívan sportolni?
Úgy gondolom, nagyon szuper, ha valaki szeretne jó formában lenni, egészséges életmódot folytatni, és ezért hetente eljárna többször edzeni. Profi szinten sportolni szerintem már nehezebb, hiszen ehhez több éves rutin és elhivatottság kell, hogy be tudd iktatni a hétköznapjaidba. Annak, aki csak szeretné rendszeresen átmozgatni magát, mindenképp ajánlom, hogy keressen valamilyen sporttevékenységet, hiszen remekül ki tud kapcsolni egy hosszú nap után. Úgy hiszem, egyetem mellett nem kivitelezhetetlen, hogy egy diák eljárjon futni, konditerembe, illetve a BEAC edzései is könnyen beiktathatók a hallgatói életbe.
Több sikert is elértél már a búvárúszás területén. Melyik eredményedre vagy a legbüszkébb, és milyen célokat tűztél ki még magad elé?
Ezt az évet viszonylag nehéznek éreztem, mivel a nyáron már felnőtt kategóriában versenyeztem, de emellett most voltam kint Erasmuson is, ami megnehezítette számomra a rendszeres edzést. Ezért vagyok a legbüszkébb a legutóbbi eredményemre, Európa-bajnok lettem felnőtt kategóriában úgy, hogy a kinti félévem után egy hónapom volt, hogy felhozzam magam erre a szintre. Szeretném még kiemelni a 2022-es évemet is, ami minden szempontból tökéletes volt. Remek volt a felkészülés, nagyon jó csapattal dolgozhattam együtt, és több jelentős sikerem is volt. Tudom, hogy még van hova fejlődnöm, illetve van még pár cím, amiket szívesen elérnék, így most az a célom, hogy ezeket a feladatokat meg tudjam ugorni.
Az Erasmus féléved alatt hol voltál, és milyen tapasztalatokat gyűjtöttél?
Belgiumban voltam, Leuvenben. Mindenkinek csak ajánlani tudom, hogy részt vegyen Erasmuson, mert egy remek lehetőség: Amellett, hogy új barátokra teszel szert, megismered mások kultúráját, és számtalan érdekes dolgot tanulsz. Segít az önismeretben is, hiszen egyedül vagy, önmagadról kell gondoskodnod, teljesen magadnak kell szervezned az életedet. Számtalan maradandó élményt szereztem, és olyan tapasztalatokat gyűjtöttem, amelyekre más módon nem tehettem volna szert.
Nemsokára a kezedben tarthatod az alapszakos diplomádat. Milyen terveid vannak a képzés végeztével?
Most adom be a jelentkezésemet az ELTE GTK-ra, pénzügy mesterképzésre, így keresztfélévben tanulnám a befektetéselemzést. Emellett maradnék annál a banknál, ahol most is dolgozom, és természetesen továbbra is folytatom majd a búvárúszást.
Fotók: Csorba Zoltán