Modern munkapiaci kihívások

Modern munkapiaci kihívások
04/02

2024. április 02. 09:00 - 14:00

ELTE GTK Q Épület IV. emelet 409. előadó (1088. Budapest, Rákóczi út 7.)

04/02

2024. április 02. 09:00 - 14:00

ELTE GTK Q Épület IV. emelet 409. előadó (1088. Budapest, Rákóczi út 7.)


A munkapiac aktualitásairól értekeznek az ELTE GTK és az NKE intézményei.

Az ELTE GTK Menedzsment és Üzleti Jog Tanszéke a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Információs Társadalom Kutatóintézetével együttműködve szervez konferenciát 2024. április 2-án. Az előadók öt szekcióban számolnak be kutatási eredményükről és tárják fel a ma munkahelyeinek kihívásait. Szó lesz a hibrid munkavégzési rendszerekről, a munkapiac időbeni összehasonlításáról és a belépő Z generációsok helyzetéről. Emellett sor kerül még a munkahelyi közösségek ápolási lehetőségeinek és a digitális munkafelületek kialakításának megvitatására is. Prezentálni fognak az ELTE GTK, az ELTE PPK és az NKE ITKI oktatói, valamint az ELTE GSZTDI hallgatói. A konferenciát dr. Tóth Zsuzsanna Eszter, habilitált egyetemi docens, az ELTE GTK oktatási dékánhelyettese nyitja meg. 

Részvételi szándékát kérjük 2024. március 27. napjáig jelezze az alábbi címen: szantho@gtk.elte.hu

Program

09:00-09:05

Megnyitó
Dr. Tóth Zsuzsanna Eszter, habilitált egyetemi docens, oktatási dékánhelyettes ELTE GTK

I. Globalitás, regionalitás, munkapiac régen és ma

09:05-09:25
Modern munkapiaci kihívások
Dr. Gyökér Irén CSc., egyetemi docens, ELTE GTK

A modern munkapiac trendjei szerteágazóak. Tudományterületeken átívelő diskurzusok jelzik, hogy a hagyományos munkapiaci elgondolások komoly kihívásokkal szembesülnek a mai társadalmi progresszió mentén. Az előadás a konferencia felvezetőjeként kíván felvillantani néhány – gyakran megválaszolásra váró – kérdést.

09:25-09:45
Regionális kihívások, trendek a hazai munkapiacon
Csehné dr. habil. Papp Imola, habilitált egyetemi docens, ELTE PPK

Az előadás célja bemutatni és ábrával illusztrálni, hogy miért fejlettebb Magyarország nyugati része, mint a keleti, a hazai regionális egyenlőtlenségek munkaerőpiaci megnyilvánulásainak kontextusában. A válaszkeresés arra irányul, hogy miként alakulnak a térben zajló társadalmi-gazdasági folyamatok, milyen sajátosságokkal rendelkeznek, miben rejlenek a regionális különbségek okai és melyek ezek kezelési módjai.

II. Home office, hibrid munkavégzés

09:45-10:05
A home office szerepe a szervezet iránti elköteleződésben és az észlelt produktivitásban
Dr. Árva Gábor PhD., egyetemi adjunktus, ELTE GTK - Dr. Kozák Anita PhD., habilitált egyetemi docens, ELTE GTK

A kutatás célja – egy több mint 500 magyarországi és szlovákiai munkavállaló megkérdezésével gyűjtött minta adatainak felhasználásával – elsősorban annak vizsgálata, hogy a szervezeti kultúra és a támogatás, valamint a home office milyen hatással van a szervezetben dolgozók elkötelezettségére, produktivitására, valamint a munka-magánélet egyensúlyára. A vizsgálat eredményei segítséget nyújthatnak a szervezetek HR vezetőinek annak a kérdésnek a megválaszolásában, hogy a szervezeti kultúra és támogatás, valamint a szervezet által felajánlott home office lehetőségek hogyan befolyásolják a szervezet iránti elköteleződést, a produktivitást, valamint a munka-magánélet egyensúlyát, s így – közvetetten ugyan, – de hozzájárulhatnak a dolgozók motivációjának és elégedettségének további növeléséhez is.

10:05-10:25
Megtartásmenedzsment home office és hibrid munkavégzés esetén
Markó Ervin, doktorhallgató, ELTE GTK GSZTDI

Az előadás alapjául szolgáló kutatás célja, hogy egy nagymintás empirikus vizsgálat eredményeire alapozva bemutassa a megtartásmenedzsment szempontjából kiemelkedően fontos dolgozói elkötelezettség, a távoli, a hibrid, valamint a jelenléti munkavégzés összefüggéseit.  Az eredmények szerint statisztikai összefüggés van az Allen-Meyer-féle affektív, folytonossági és normatív elkötelezettségi komponensek és a munkavégzés jellege között. A kutatás rávilágít, hogy a szervezetek megtartási stratégiájukban kiemelt figyelmet kell fordítaniuk a home office-ban, valamint hibrid formában dolgozók elkötelezettségének növelésére - különösen az affektív dimenzió esetén.

III. Generációs kihívások - A „Z” generáció a munkapiacon.

10:25-10:45
Managing Generation Z talents
Dr. Daruka Eszter PhD., egyetemi adjunktus, ELTE GTK

Talent management and managing Generation Z employees are both challenging HRM tasks today. How can it be done successfully? What methods, tools, and programs can support the management of Generation Z talents? This work focuses on these questions.

10:45-11:05
Z generációs HR kihívások
Pózner Beáta, doktohallgató, ELTE GTK GSZTDI

A Z generációs munkavállalók toborzása és megtartása újszerű HR kihívásként jelentkezik. A  kutatás a WoS és a Scopus adatbázisokból a témához kapcsolódó kulcsszavak segítségével kigyűjtött, a világ minden táján 2024-ig megjelent 240 szakirodalom aggregatív szisztematikus áttekintésével kívánja azonosítani a legfőbb szakmai kihívásokat, összefüggéseket. A szakirodalom szintetizálása átfogó képet adhat a Z generáció toborzási és megtartási nehézségeiről.

IV. A modern munkahely, mint közösség. Strukturális és kapcsolati dimenziók, munkavállalói élmény

11:05-11:25
A szociális tőke (social capital) strukturális és kapcsolati dimenziójának transzformációja virtuális munkacsoportokban
Dr. Hoffmann Piroska PhD., egyetemi adjunktus, ELTE GTK

A virtuális csapatmunka átírja a szervezeti viselkedéssel kapcsolatos ismereteinket, és alapjaiban változtatta meg az együttműködés, a tudásmegosztás, a döntéshozatal és a vezető és követő kapcsolat módját. A munkahely a személyes kapcsolatok fontos társadalmi tere, amely a vállalati kultúrát, a szociális, kapcsolati tőkét és a közös identitást formálja. A virtuális csapatkonstrukció mindezt a tudást új perspektívába helyezte. Az előadás célja röviden bemutatni a virtuális team, mint új munkahelyi forma kialakulását elősegítő tényezőket, és megérteni ennek az együttműködési formának a hatását a munkahelyi csoportokon belüli szociális tőke átalakulására.

11:25-11:45
Munkavállalói élmény meghatározása a szakirodalomban
Szabó Laura, doktorhallgató, ELTE GTK GSZTDI

A konferenciaelőadás a munkavállalói élmény témájában végzett kutatás eredményét mutatja be. A kutatás során a vizsgált nemzetközi szakirodalmakban megjelenő munkavállalói élmény definíciónak és dimenzióinak feltárására fókuszáló szisztematikus irodalomkutatás mentén a téma sarokpontjainak azonosítása elengedhetetlen felvezetője kutatási témában tervezett további vizsgálatoknak.

11:45-12:05
Munkavállalói jóllét, a szervezeti stratégia új kihívása
Molnár Csilla, doktorhallgató, ELTE GTK GSZTDI

A dinamikus környezeti, gazdasági, technológiai és társadalmi változások a munkavállalói jóllét komplex jelenségére, mint új munkaerőpiaci kihívásra irányítják a figyelmet. Az előadás a vonatkozó szakirodalom és kutatási eredmények révén rávilágít a munkavállalói bio-pszicho-szociális jóllét fejlesztésének és hiányosságainak hatására a munkaerő fenntarthatósága és a szervezetek gazdasági eredményei vonatkozásában.

V. Digitális munkaplatformok - szabályozási kihívások

12:05-12:25
Az algoritmusok átláthatósága a (munka)platformokon - mit jelent, és mire jelent megoldást?
Dr. Ződi Zsolt PhD., tudományos főmunkatárs, NKE ITKI

A digitalizáció, az algoritmikus döntéshozatal a jogi szabályozási alrendszert igen élénken foglalkoztató téma, amit a hazai és nemzetközi szakirodalom, és szakmai diskurzus is szemléletesen támaszt alá. Az algoritmusok átláthatósága érezhetően a szabályozás egyik kulcskérdése. Az előadás ennek értelmezési tartományait, jelentőségét járja körül a munkaplatformokat érintő kapcsolódási pontokat kiemelve.

12:25-12:45
A digitális munkaplatformok megjelenése a joggyakorlatban – A Kúria első magyar digitális munkaplatform ítéletéről nemzetközi kontextusban
Dr. Szánthó Péter, egyetemi tanársegéd, ELTE GTK, NKE KDI

Magyarországon is megszületett az első olyan Kúriai ítélet, amely a digitális munkaplatformokon keresztül foglalkoztatottak jogviszony minősítésével foglalkozik. Ezeknek a jogviszonyoknak a minősítése nem csak Magyarországon okoz problémát, ahány bíróság, annyiképpen minősíti a platformmunkások jogviszonyát. A Kúria döntését érdemes nemzetközi kontextusba is helyezni és megvizsgálni, látható-e valamilyen trend ezekben a döntésekben és ezekhez hogyan illeszkedik a Kúria döntése.

12:45-12:50
Zárszó
Dr. Pázmándi Kinga PhD. egyetemi docens, tanszékvezető, ELTE GTK