In our time

Ribánszki Ágnes | 2024.03.22.
In our time
A Ráday utcában található Kettőspont Színházban március 9-én megrendezésre került az “In our time” című színdarab, karunk egyik öntevékeny körének közreműködésével, amely elsöprő sikert aratott.

Ennek eredményességét a telt házas érdeklődés is mutatta. A darabot az ELTE GTK-n tanuló Papp Orsi rendezte, aki egyben a Tehátrum Színjátszótér megálmodója is. Korábban a GTK Story számára adott interjúban Orsi elmesélte, honnan van a kötődése a dramaturgiához: Szülei magyar- és drámatanárok, saját társulatot vezetnek, így már kiskora óta belelátott a színház világába, annak működésébe. Az ELTE -GTK HÖK nyújtotta lehetőséget megragadva, pályázatot nyújtott be öntevékeny kör létrehozására, „Tehátrum Színjátszótér” címen. Így jött létre tavaly májusban az egyetem életében első, jelenleg 14 GTK-s diákkal működő színjátszóköre.

A mű főpróbája során a nézőknek katartikus élményben volt részük. A darabban szereplő GTK-s diákok teljes erőbedobással egy fantasztikus előadást jelenítettek meg a színpadon. A nézőt teljesen magával ragadta a színházi élmény. Nem csak a helyszín a maga, barátságos környezetével, hanem a diákok lelkesedése is, amely bejárta az egész teret. Az előadás Örkény Egyperces novelláiból állt össze, melynek modernitása mély társadalomkritikai elemekkel fűszerezett. Groteszk és abszurd világot fest le, amely napjainkban is aktuális üzenetet közvetít a számunkra. A darab komolyságát az első perctől kezdve oldják a kreatív alkotásmód és a zenével ötvözött jelenetek, melyek humoros és szatirikus elemeket tartalmaznak. Az egész zsenialitását pedig az adja, hogy a darabban szereplő diákok teljesen amatőrként kezdték el a színjátszást és Orsinak is ez az első rendezői próbálkozása.

 Orsi édesapja segítségével írta meg a forgatókönyvet a darabhoz. Ahhoz, hogy a színpadon ilyen jól összeszokott társaságként tudjanak megnyilvánulni a diákok, különböző csapatépítő tréningeket is tartottak. Ezek sokszor könnyed iszogatásokat és jó hangulatú beszélgetéseket jelentettek. Mélyen megismerték egymást, így a színpadon egy-egy rezdülésből tudják a másik gondolatát. Ez az összhang elmaradhatatlan a színjátszásban. Másokkal együtt alkotni, érintkezni, életünk egyik alapvető pillére, amely hatással van annak minden szegmensére. Érdekes, hogy milyen indíttatásból jelentkezik egy közgazdaságtan hallgató színjátszókörbe. Sokak számára a színpad biztonságérzetet ad. Olyan élethelyzetekbe kerülhetnek, amelyet a való életben nem biztos, hogy megtapasztalnának és az érzéseket sokszor jobban ki tudják fejezni, meg tudják élni. De ezen kívül jól fejleszti a kommunikációs, kooperációs és kreativitás készséget is. Mindemellett természetesen életre szóló barátságok köttetnek a próbák során, az ember saját határait feszegeti és mindig valami új kihívással szembesül. Örkény Egyperces novellái pedig időtállóak. Amit közvetítenek teljesen rávetíthető a jelenkorunkra. A darab önmagában is kerek egész képet alkot, de a jelenetek egyesével is teljesek. Ugyanakkor, ami igazán fontos és a darab üzenetét képviseli, az az abszurd világban összekavarodott emberi kapcsolatokra utal, amely elgondolkoztatja az embert. Egyszerre humoros és mélyre ható. Fontos kiemelni, hogy mindennek a kulcsa a humor. A színjátszás új perspektívát visz az ember életébe és megnyitja a gondolkodásmódot. A befogadó pedig ennek hatására a saját gondolataival összekapcsolva alkot egy végső képet mind-arról, amit látott. A darab végéhez érve, mindenki felmegy a színpadra. Az egész záró jelenet zajos, szól a zene és mindenki kiabál. Az összes szereplő beszél és a káosznak tűnő pillanatok ellenére, mégis egy erős lezárás, mély összhang rajzolódik ki.

A sokszínű életmód, saját határaink feszegetése és az új perspektívák segítséget nyújtanak sokszor elmenekülni a való világ elől. A rohanó hétköznapok között néha jó megállni, néha jó kiszakadni és „belecsöppenni” egy képzelt világba, ahol bárki lehetsz és bármi megtörténhet. Így a stresszes hétköznapok jóhangulatú próbákká válhatnak.

Az „In our time” című színdarab a hónapban még 22-én és 23-án tekinthető meg a Kettőspont Színházban. A jegyek ugyan mindkét időpontra elfogytak, ám a nagy érdeklődésre való tekintettel várhatóan további előadások lesznek, figyeljétek a Theátrum Színjátszótér oldalát!  Színjátszókörhöz csatlakozni pedig bármikor lehet, az ELTE GTK Inform felületen keresztül.  

Fotók: Kvanduk Anna