Az Év Projektmenedzsment Diplomamunkája Díjjal tüntették ki hallgatónkat

Szabó Zoé Júlia | 2022.12.09.
Az Év Projektmenedzsment Diplomamunkája Díjjal tüntették ki hallgatónkat
Idén májusban kitűnő eredménnyel szerzett diplomát pénzügy mesterszakon Varga Bence, aki már egyetemi tanulmányai során belevetette magát a pénzügy világába: gyakornok volt, TDK-zott, jelenleg pedig a digitális bankolással foglalkozó Finshape vállalat csapatát erősíti. A mesterszakos dolgozatával elnyert Az Év Projektmenedzsment Diplomamunkája Díj kapcsán beszélgettünk vele.

– A pénzügyi menedzsmentben érzed otthon magad, ezen a szakon is szerezted meg mesterdiplomádat, kiváló eredménnyel. Mikor és miért ragadott meg ez a terület?

A menedzsment és a számok iránti érdeklődés egészen kiskorom óta jellemez, mindig is kerestem azokat a lehetőségeket, ahol valamilyen módon tervezhetek, kivehettem a részemet a folyamatok kialakításában és irányításában. A pénzügyekkel való kapcsolatom ennél jóval összetettebb. Az első alapszakos pénzügyi vizsgám emlékezetes volt, felkészületlenül érkeztem a megmérettetésre, és elégtelennel zártam a napot. Az elégedetlenségemet jól mutatja, hogy a pótvizsgára való ambiciózus felkészülés eredményeként amellett, hogy az érdemjegyemet sikerült jelesre javítanom, rövid időn belül pénzügyi témában végzett kutatásommal TDK-díjat nyertem, majd pénzügyi mesterképzést és karrierutat választottam magamnak, amelyeket azóta is a legjobb döntéseim közé sorolok.

– Szakdolgozatod, amelyet a multikritériumos projektrangsoroló modellekről írtál dr. Dülk Marcell tanár úr vezetésével, idén elnyerte az Év Projektmenedzsment Diplomamunkája Díjat. Miről szól ez a gazdag tanulmány?

Hatalmas megtiszteltetésnek érzem, hogy az idei rekordmagas számú beérkezett pályamunkák közül országosan az én pályázatom nyerte el a bírálók szakmai bizalmát. Fontos megjegyezni, hogy a dolgozat nem egyéni érdem, köszönettel tartozok a konzulensemnek, tanáraimnak és kollégáimnak egyaránt, akik végig kísértek ezen az úton, és hozzájárultak a szakmai siker eléréséhez.

A kiindulási alapom az volt, hogy a projektek értékelését nem lehet kizárólag monetáris oldalról közelíteni. A stabil növekedéshez és a turbulens iparági környezetben való helytálláshoz egyre inkább szükségessé válik egy adatalapú döntéstámogató eszköz bevezetése, amely a hagyományos pénzügyi mutatókon túl különböző stratégiai és társadalmi kritériumokat, továbbá szabad erőforráskapacitást figyelembevéve támogatja a projektportfólió értékének maximalizálását.

A témaválasztásom elsődleges célja volt tehát, hogy egy kellően szofisztikált, ugyanakkor könnyen alkalmazható és költséghatékony megoldást ajánljak a probléma megoldására. A feladat legnagyobb kihívása, hogy a modellnek megfelelő mélységűnek kell lennie, azaz megbízható információt kell nyújtania a projektek értékteremtő képességéről, ugyanakkor annak érdekében, hogy az elkészített modell a gyakorlatban is alkalmazható döntéstámogató eszköz lehessen, úgy kellett kialakítanom, hogy annak fenntartása és működtetése a mindennapi rutin mellett ne igényeljen túlzott energiaráfordítást, előképzettséget. Ebből adódóan a gazdaságossági elveknek leginkább megfelelő, új pénzügyi megközelítéseket használtam, míg a kevésbé meghatározó paraméterekben egyszerűsítések, ökölszabályok jelennek meg, amelyek az eredmény kismértékű, de elfogadható pontatlanságát eredményezhetik.

– Az ELTE GTK-n töltött mesterképzés két évéből milyen csúcspontokat emelnél ki a tanulmányaidra vonatkozóan? Mit adott számodra az Egyetem?

Az egyetem kiválasztásánál a két legfontosabb szempont a képzés rugalmassága és munkapiaci értéke volt. Az ELTE mesterszakjai hazai szinten magas elismertséggel bírnak, valamint kifejezetten a munka melletti tanuláshoz igazodnak. Ennek köszönhetően teljes állás mellett, nappali képzésen szereztem meg a diplomámat. Minden előadás és jegyzet digitálisan is elérhető, de javaslom az órák személyes látogatását, hiszen az előadások interaktívak, az oktatói gárda nagyon felkészült és közvetlen, az adott terület aktuális kérdéseivel foglalkozik. A kontaktórák további nagy előnye volt, hogy számos hasonló gondolkodású hallgatótárssal ismerkedtem meg, akikkel azóta is tartom a kapcsolatot. 

– 2021-ig, tanulmányaid mellett az MKB-nál dolgoztál, ma pedig a Finshape IT projektmenedzsere vagy. Milyen feladatokból állnak a napjaid? Kiknek ajánlanád ezt a karrierutat?

Közel öt éve dolgozom pénzintézetek körül, ebből két éve innovatív banki szoftvereket fejlesztő fintech vállalat projektmenedzsereként. Szerencsésnek mondhatom magam, hiszen mind hazai, mind pedig nemzetközi viszonylatban meghatározó digitalizációs banki projektekben vehettem részt, és olyan hasonló gondolkodású, neves szakértőktől tanulhatok, akik jelentős tapasztalattal rendelkeznek ezen a területen. 

IT projektmenedzserként a mindennapokban használt banki alkalmazások és felületek ügyfélközpontú létrehozásáért vagyok felelős. Különböző üzleti és technológiai szempontok figyelembevételével, karmesterként hangolom össze a projekten dolgozó szakemberek munkáját. Az iparág épp egy jelentős változáson megy keresztül a digitalizációnak köszönhetően, a hagyományos hierarchikus struktúrák felborulni látszanak, és számos lehetőség adódik arra, hogy a fiatalabb szakemberek kezdeményezéseket indítsanak, sőt vezessék is ezeket a változásokat. Jelenleg pedig az általam készített tanulmány POC (Proof of concept) jellegű bevezetésén dolgozunk a munkahelyemen, így bízom abban, hogy hamarosan éles döntési helyezetekben láthatom működni a rangsoroló modellt.

– Saját, the.it.pm nevű Instagram-oldaladon hasznos tanácsokat osztasz meg projektmenedzsmenttel kapcsolatosan. Honnan jött az ötlet ehhez a bloghoz? 

Igyekszem a szakterületemen folyamatosan fejlődni, új koncepciókat megismerni, és azokat a gyakorlatban is kipróbálni. A megszerzett ismereteket egy jól átlátható struktúrába rendezem, egy-egy ilyen jegyzet jellemzően több órás kutatómunka eredményét, szakmai könyvek kiragadott fejezeteit és saját tapasztalatokat összesít. Úgy gondoltam, hogy ezek a jegyzetek mások számára is értékesek lehetnek, így posztokat készítettem belőlük, és megosztottam a közösségi médián. A posztok fogadtatása meglepően pozitív volt, rövid időn belül sok aktív követőm lett, többek között nemzetközi hallgatók és szakemberek, akik szintén szeretnének új ismeretekre szert tenni, vagy éppen most ismerkednek a szakmával.

fotók: Lazar Anilla