2x2 néha 700

2024.03.14.
2x2 néha 700
Nem félreszámolás, valóban közel hétszáz alap- és mesterszakos hallgató vehette át diplomáját 2024. március 1-jén és 2-án a lágymányosi kampusz Gömb Aulájában. A négy ünnepségen a 2-2 alap-, illetve a 6 mesterszak friss végzettjei örülhettek sikerüknek. A pénteki átadón az ELTE rektora, dr. Borhy László is köszöntötte a hallgatókat.

Március első hétvégéjén négyszer lepték el a Gömb Aulát ceremóniára érkező GTK-s hallgatók és büszke hozzátartozóik. Könnyen fel lehetett ismerni, hogy ki melyik csoportot erősíti, hiszen a főszereplők már javában próbálták talárjukat és hozzáillő kalapjaikat, míg az őket kísérők az öltözködésben igyekeztek segíteni nekik. A ceremónia kezdete előtt negyedórával már minden friss közgazdász elfoglalta a névtáblájával ellátott széket, és együtt várta az átadó bizottság bevonulását, ezután pedig a Himnusz éneklése következett, majd a bizottsági tagok kaptak szót, akik többek között útravalóként jókívánságokat, példamutató történteket és humoros pillanatokat idéztek fel a hallgatóságnak. 

A hagyományosan három főből álló bizottságot a dékán, egy oktató és a Hallgatói Önkormányzat elnöke alkotja. Különleges módon, az év első átadóján dr. Borhy László rektor is köszöntette az oklevelet szerzett GTK-sokat, beszédében pedig egy kultúrtörténeti tárggyal szemléltette a kar jelentőségét: az ELTE rektori pédumán helyet foglaló Madonna és a gyermek Jézus szobrát kilenc drágakő veszi körbe. Ahogy arra az egyetem vezetője rámutatott, a kilencedik kő a Gazdaságtudományi Kar érkezésével töltötte be méltó szerepét.

Dr. Margitay Tihamér, a GTK dékánja egészen az ókorig, a Szókratész köré gyűlő emberekből alakult iskoláig repítette a jelenlévőket. Ahogy elmondta, „az ide tartozókból kiváló diákok, majd kiváló mesterek lettek, és ők maguk is kiváló tanulókat oktattak”. Az athéniak mintájára hasonló folyamatnak ad teret az ELTE GTK, hiszen olyan tantárgyakat dolgoztak ki, amelyek keretében, szakemberré érve, a volt diákok is megoszthatják tapasztalataikat a későbbi hallgatókkal. Emellett természetesen mester- és doktori képzésre is várja vissza egykori diákjait az intézmény, de közösségi kapcsolattartásra is bíztatta a dékán a jelenlévőket – oktatóikkal és hallgatótársaikkal egyaránt. 

A tanítványok nevében Nagy Anna Dorottya, a GTK HÖK elnöke búcsúztatta a végzetteket. Rámutatott, hogy mindenki másképpen emlékezik azokra az élményekre, amelyeket itt kapott meg először, legyen az az első nap, az első számonkérés, az első ismeretség vagy az első szeminárium. Alapszakosok esetében mindezek egy teljesen újfajta szerep megtanulását jelenttették, mestereseknél pedig ezen szerep felelevenítését. „Éppen ezért nehéz és talán lehetetlen feladat több éven át gyűjtött emléket, élményt, örömöt és érzést néhány pár sorba tömöríteni. Különösképp, hogy úgy vélem: ahány ember, annyi történet” – hívta fel a figyelmet erre az elnökasszony.

A mestereseket az ünnepségeken felváltva képviselte dr. Tóth Zsuzsanna Eszter oktatási dékánhelyettes és dr. Karai Éva, a Pénzügy és Számvitel Tanszék tanszékvezető-helyettese. Dékánhelyettes asszony az oktatott tantárgyához hű maradva kvantitatív üzeneteket osztott meg a hallgatókkal, többek között azt fejtegetve, hogy – rendhagyó módon – a diplomaátadó ünnepségeken sem az első, sem a másodfajú hiba nem fedezhető fel, hiszen az itt ülő teljes sokaság nem mintavétel eredményeképpen alakult ki, és épp elég szűrőn is átment annyi éven keresztül, hogy 100%-ig bizonyítottan nyerte el mindenki a jól megérdemelt képesítését. Karai Éva pedig rámutatott arra, hogy a felsőoktatás feladata az, hogy olyan szemléletet és eszközrendszert adjon, amivel a problémát nemcsak meglátja a hallgató, hanem érti, hogy az miért alakult ki, és hogyan lehet arra megoldást találni. „A tény, hogy most itt ülnek, azt jelenti, hogy rendelkeznek a szükséges tudással és tapasztalattal, hogy a munkahelyükön az új kihívások során jobb, megalapozottabb döntéseket hozzanak” – szólt a docens asszony bíztatása.

A beszédek elhangzása után az oklevelek átadása következett, amihez egyenként szólították színpadra a frissdiplomásokat, hogy a közönség tapssal ünnepelhesse őket. Végezetül a hallgatók képviselői is búcsút vettek, beszédükből részletek az alábbiakban olvashatóak.

„Meg kell tanulnunk érvényesülni a munkaerőpiacon, kiállni az álmainkért úgy, hogy közben önmagunkat ne veszítsük el, élvezni az életet, de az elvárásoknak is megfelelni. Ezek olyan kihívások, amelyekkel nem találkozunk az egyetem falai között, ott csak megtanítják, elméletben hogyan is kellene jól csinálnunk. Úgy gondolom, számunkra az ELTE GTK megtanította, innentől rajtunk a sor, hogy szembenézzünk velük.”
Halla Luca, kereskedelem és marketing

„A vonat elindult, és hol lassabban, hol gyorsabban, de mindannyian robogunk saját életutunkon. Van, hogy nagy rakományokkal van tele, de van úgy is, hogy pihentetjük a szemünket a gyönyörű tájon. Közben vannak kisebb-nagyobb megállók. A mai napon egy nagy megállóhoz érkeztünk. Átvehetjük évek hosszú, kitartó munkájának gyümölcsét, a diplománkat.”
Antal Sára Lídia, gazdálkodási és menedzsment

„Az egyetem azonban sokkal, de sokkal többet adott nekem, mint maga a diploma. Az évek alatt éreztem azt, hogy milyen a való világ, és megtapasztaltam a felnőtt lét minden szép, jó és rossz oldalát. Megtanultam, hogy mik a saját határaim és azt, hogy sok munkával és kitartással bármire képes vagyok.”
Hutvágner Regina, pénzügy és számvitel

„Ahogyan Andor tanár úr a felvételi beszélgetéseken bíztatott bennünket, használjuk az egyetemi évek alatt megszerzett új kapcsolati tőkénket, ápoljuk a barátságokat. Kismamák-kispapák-nagymamik-sörivók-borivók, az itt kialakított sorsközösségeinkről ne feledkezzünk meg, segítsük egymást továbbra is!”
Kiripolszki Ágnes, MBA

„Kétségtelen, hogy a mesterképzés során mindenkinek volt kedvenc tárgya, amelyhez egy érdekfeszítő, egy gondolatébresztő vagy akár egy vicces pillanatot tud kapcsolni. Egy gesztussal, egy szóval vagy odavetett tréfás félmondattal csak azok a tanárok tudnak tudást átadni, akik nemcsak mesterei a saját szakterületüknek, de abban is érdekeltek, hogy hallgatóik szabad egyénné váljanak.”
Kraszovszkaja Zlata, vezetés és szervezés

Az ünnepségek megszervezését köszönjük a Tanulmányi Hivatal minden munkatársának! Végzetteinknek pedig szeretettel gratulálunk, és gazdaságos sikereket kívánunk! Ne feledjétek, visszavárunk Titeket!

Diplomaátadó ünnepség, 2024. március

Diplomaátadó ünnepség, 2024. március

0

/

0

0

/

0