Oklevél

Oklevél BSc

Az oklevél minősítése

A 2018/2019. tanév őszi félévétől a 2020/2021. tanév tavaszi félévéig beiratkozott hallgatóknak:

Az oklevél minősítése alapképzési szakokon az alábbi négy érdemjegy két tizedesjegyre kerekített számtani átlaga:

  • tantárgyi átlag: a mintatanterv szerinti kötelező és kötelezően választható tantárgyakból szerzett jegyek kreditekkel súlyozott átlaga;
  • a záróvizsga két érdemjegye;
  • a szakdolgozat érdemjegye.

A 2021/2022. tanév őszi félévétől beiratkozott hallgatóknak:

 Az oklevél minősítése alapképzési szakokon az alábbi négy eredmény két tizedesjegyre kerekített számtani átlaga: 

  • a képzésen teljesített tárgyak kreditekkel súlyozott átlaga két tizedesjegyre kerekítve,  
  • amennyiben a képzés mintatanterve szigorlatokat ír elő, a szigorlatok érdemjegyeinek számtani átlaga két tizedesjegyre kerekítve,
  • a záróvizsga két érdemjegyének számtani átlaga két tizedesjegyre kerekítve,
  • a szakdolgozat érdemjegye.

A végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésének idegen nyelvi követelményei

Az idegen nyelv ismeretére vonatkozóan az Országgyűlés 2022 végén törvényben úgy rendelkezett, hogy azt nem az oklevél megszerzésének feltételéül írja elő nyelvvizsga formájában, hanem annak oktatását és mérését a felsőoktatási intézmények feladataként határozza meg szaknyelvi ismeret formájában. A törvény intézményi szintű végrehajtásáról az Eötvös Loránd Tudományegyetem az alábbi tájékoztatást adta 2023 tavaszán:

  1. Az Egyetem jelenlegi hallgatói számára ajánlott, de nem kötelező a nyelvvizsga megszerzése az oklevél kiadásához.
  2. Tanulmányaikat a 2022/2023-as tanévben és azt követően megkezdő hallgatók számára az ELTE a tantervekben rögzíti a megszerzendő szakképzettség gyakorlásához szükséges idegen szaknyelvi ismeretek meglétének szükségességét. A tantervmódosításokat az egyetem 2023. június 30-ig elvégezte.
  3. Mentesülnek az idegen nyelvi kötelezettség teljesítése alól azon hallgatók, akik még a 2023/2024-es tanév őszi félévében szerzik meg a végbizonyítványukat.

Azon hallgatók számára, akik a 2023/2024-es tanév tavaszi félévben és attól kezdődően szerzik meg a végbizonyítványukat (abszolutórium), a végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésére az alábbi követelmények érvényesek1.

Az angol nyelvű nemzetközi gazdálkodás és az angol nyelvű pénzügy és számvitel alapszakon tanulók számára e nyelvi követelmények nem relevánsak a szak angol nyelvű jellegéből fakadóan, így rájuk azon túl, hogy a képzést teljes egészében angolul végzik el, egyéb követelmények nem vonatkoznak.

A gazdálkodási és menedzsment, kereskedelem és marketing, valamint a nemzetközi gazdálkodás és pénzügy és számvitel szakok magyar nyelvű képzéseiben résztvevők számára egységesek a nyelvi követelmények. A magyar nyelvű alapszakokon a végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzéséhez szükséges idegen szaknyelvi ismeretek meglétének szükségességét az ELTE GTK a tantervekben az alábbiak szerint rögzítette:

1. A hallgató a mintatantervben előírt kötelező vagy kötelezően választható tantárgyakból legalább 3 tantárgyat angol nyelven legalább elégséges minősítéssel végez el.

VAGY

2. Az 1. pontban megfogalmazott nyelvi követelmények kiváltásához az alapfokozat megszerzéséhez angol / német / francia / olasz / spanyol / orosz idegen nyelvből államilag elismert, középfokú (B2), komplex típusú, a képzési területnek megfelelő szaknyelvi nyelvvizsgával, VAGY államilag elismert, felsőfokú (C1), komplex típusú általános nyelvvizsgával vagy ezekkel egyenértékű érettségi bizonyítvánnyal vagy oklevéllel bír.

A mindenkori, akkreditált (államilag elismert) nyelvvizsgák listáját az Oktatási Hivatal, Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központ honlapja – https://nyak.oh.gov.hu/ – tartalmazza.

Az alapszakok képzési területe a gazdaságtudományi képzési terület, így minden olyan szaknyelvi nyelvvizsga elfogadandó, amely ezen képzési területen belüli. Ilyenek például a gazdasági, az üzleti, az idegenforgalmi vagy a pénzügyi-számviteli nyelvvizsgák.

Felsőfokú nyelvvizsgaként az akkreditált nyelvvizsgarendszerek felsőfokú (C1) vizsgái ismerhetőek el. Az emelt szintű érettségi – megfelelő pontszámmal – a hatályos szabályozás szerint általános középfokú nyelvvizsgának felel meg, így nem fogadható el.

A nyelvvizsga-bizonyítvánnyal egyenértékű iratokat az idegennyelv-tudást igazoló államilag elismert nyelvvizsgáztatásról és a külföldön kiállított, idegennyelv-tudást igazoló nyelvvizsga-bizonyítványok Magyarországon történő honosításáról szóló 137/2008. (V. 16.) Korm. rendelet 14. § szabályozza.

135/2023. (V.31.) GTK KT. sz. határozat a Gazdaságtudományi Kar nyelvi követelményei változásának elfogadásáról alap- és mesterszakokon