Jól dönteni az utolsó pillanatban is lehet

Természetesen minden információt érdemes megfontolni, még ha az az utolsó pillanatban is érkezik. Két dologra szoktuk felhívni a rendezvényeinkre ellátogató középiskolások figyelmét: az egyik, hogy akár gazdasági karra, akár más területre jelentkeznek, a lehető legszélesebb körben gyűjtsenek információt a képzésekről. Azt javasoljuk, hogy a döntés előtt vessék össze az egyes intézményeket az intézményről szerzett benyomásaik alapján, a hallgatók és az oktatók kiválósága, a hallgatói élet, a nyelvtanulási és a külföldi tanulási lehetőségek, a szolgáltatások és egyéb, számukra fontos tényezők alapján. A másik, és talán a legfontosabb tanácsunk, hogy azt keressék, amire nekik szükségük van. Mi is azt szeretnénk, hogy hozzánk azok jöjjenek, akiknek pont arra van szükségük, amit az ELTE GTK kínál. A sikerünket elsősorban annak köszönhetjük, hogy kiváló hallgatóknak kínálunk kiváló képzéseket, a piaci szereplők által nagyra értékelt diplomát, biztos szakmai előmenetelt, változatos, ösztöndíjas nyelvtanulási opciókat nyolc nyelven, valamint alapszakosainknak az angol szaknyelv magas szintű elsajátítását is azáltal, hogy a tárgyaikat angolul is – külön költség nélkül.
Mi volt a nyílt napokon a legnagyobb érdeklődés középpontjában?
A pontszámítás kérdése. Minden alkalommal részletesen tárgyaljuk a pontmaximalizálási stratégiákat, sőt, erről egy videós anyagot is közzétettünk. Mindenki legalább egy nyelvvizsgával érkezik hozzánk, sokan kettővel – ezért például többletpont jár, ugyanakkor biztos alapot is jelent ahhoz, hogy aztán majd angolul teljesíthesse valaki a teljes szakot (erre a nemzetközi gazdálkodás, illetve a pénzügy és számvitel esetében van lehetőség), vagy egy magyar nyelvű alapszakunk tárgyainak jelentős részét angol nyelven vegye fel. A legfontosabb persze az erős érettségi. Ezért mondhatjuk el, hogy a mi hallgatóink a legkiválóbbakkal tanulnak majd együtt – olyanokkal, mint ők maguk. Sok kérdést kaptunk az egyes szakok képzési sajátosságairól és az egyes szakokkal elérhető konkrét karrierlehetőségekről. Számunkra fontos, hogy ne csak szakmailag készítsünk fel hallgatóinkat az üzleti életbe való belépésre, hanem olyan többlet tudásokat szerezzen, amivel gazdagodik a világképük, és ami kiemeli őket a többi felkészült szakember közül.
Nagyon népszerűek a kar angol nyelvi képzései. Aki angol nyelven végzi az egyetemet, kap külön ezt tanúsító diplomát? Mennyire fogadják ezt el külföldön, különösen az Európai Unió országaiban?
Az erre vonatkozó EU-s szabályok szerint minden hallgató magyar és angol nyelvű, tükörfordítású diplomát kap, és ezeket jogszabályok alapján bárhol elfogadják az Európai Unió országaiban, de azon kívül is a világ számos sok országban A oklevélmellékletben szerepel, hogy egy tárgyat magyarul vagy angolul teljesített a hallgató. Ha angol nyelvű képzést végez, akkor a tárgyakat angolul kell teljesíteni. Azonban a magyar nyelvű képzésen is a tárgyak döntő többsége teljesíthető angolul. Bármelyiket elfogadják az Unióban, a részben vagy teljesen angol nyelven való tanulás igazi versenyelőnyét és nemzetközi versenyképességét a magabiztos szakmai nyelvtudás adja, amellyel utána a világban bárhol boldogulni tud majd. Ugyanezt a nemzetközi versenyképességet és a magabiztos szaknyelvi tudást segítik az Erasmus+ és egyéb formában egyre bővülő külföldi tanulási lehetőségek is.
Mit érdemes tudni a nemzetközi lehetőségekről?
Hallgatóink valamennyi európai ország egyetemein tanulhatnak az Erasmus+, a Coimbra szövetség és a CHARM-EU program keretein belül. De nemcsak európai országokba mehetnek, hanem az ELTE 200-nál több tengerentúli egyetemmel kötött szerződése alapján olyan távoli országokba is, mint Japán, Korea vagy Hong Kong – ahova nyelvtanulási programunknak köszönhetően már a célország nyelvéből felkészülten érkezhetnek.
Februárra a legtöbb középiskolás már valószínűleg elkötelezi magát valamilyen szakmai irány és valamelyik egyetem mellett, de mit tud annak adni egy tájékoztató, aki most is bizonytalan?
A középiskolások többsége keveset tud arról, hogy az egyes szakok milyen karrierlehetőségeket nyitnak meg számukra, mivel is foglalkoznak majd az adott szakterületen a hétköznapokban. Így érthető a bizonytalanság, melyik szakot is válasszák. Ezen azzal szeretnénk segíteni, hogy YouTube-csatornánkon és weboldalunkon a szakmákat (számviteles, pénzügyes, nemzetközi gazdász, marketinges, menedzser) bemutatjuk az érdeklődőknek. A tájékozódás azonban ideális esetben a felvételi jelentkezés leadásával sem ér véget. Merülhetnek fel új információk, új szempontok, ezért célszerű nyitva hagyni egy későbbi sorrendmódosítás lehetőségét: erre egy alkalommal mindenkinek lehetősége van, de csak a február 15-ig megjelölt képzések esetében. Tehát érdemes több képzést is megjelölni a jelentkezéskor, és tovább tájékozódni, információt gyűjteni. Mi azonban azoknak sem engedjük el a kezét, akik továbbra is félnek, hogy esetleg nem a számukra legmegfelelőbb terület mellett köteleződnek el: képzéseinken biztosítjuk az egyszeri térítésmentes szakváltás lehetőségét. A frissen felvett hallgatók az első két szemeszterben megtanulják az egyes szakterületek alapozó tárgyait, és így betekintést nyerhetnek magukba a szakmákba is. Ezek után már sokkal megalapozottabb döntést tudnak hozni arról, melyik terület áll a legközelebb hozzájuk.
Milyen tanácsot adna a felvételizőknek a február 15-éig fennmaradó időre?
Elsődlegesen azt, hogy álljanak ki az álmaik mellett! Ha első helyen megjelölik az álomszakjukat, és a számukra leginkább megfelelő képzési formát, és esetleg mégsem kerülnek be, abból semmilyen hátrányuk nem keletkezhet, hiszen automatikusan felvételt nyernek a következő olyan helyre, ahova elegendő a pontszámuk. Konkrétan: ha valaki az ELTE GTK állami ösztöndíjas képzésére jelentkezne, de attól tart, hogy nem éri majd el a szükséges ponthatárt, majd júliusban, a vonalhúzás után kiderül, hogy a pontszáma alapján be is kerülhetett volna, talán egy életen át fogja bánni a túlzott óvatosságát. Mi azt javasoljuk, hogy az ELTE GTK-t azok is mindenképpen jelöljék meg, akik még nem biztosak az egyetemválasztásban: nemcsak az ország egyik vezető üzleti képzését kínáljuk, hanem az ELTE nagy presztízzsel bíró diplomájának megszerzési lehetőségét – a legmodernebb oktatási körülmények között, immár a mesterséges intelligenciával támogatva. Merjenek nagyot álmodni! Mi ott leszünk, ahol az álmok majd valóra válnak.
Fényképeink az ELTE GTK 2025. február 5-i, utolsó nyílt napján készültek.
Fotó: Bernáth Gergely