„Együtt” a HÖK tagjai – szervezetfejlesztésért felelős alelnök

2024.07.10.
„Együtt” a HÖK tagjai – szervezetfejlesztésért felelős alelnök
A Hallgatói Önkormányzat számos embert mozgat hónapról hónapra. Nemcsak az elnökség tagjait, hanem a képviselőket, tábori csapatvezetőket, évközi rendezvények segítőit foglalja magában, fontos hát, hogy a szervezetfejlesztésnek is legyen felelőse. Ő pedig nem más, mint Papp Dorottya.

– Hogyan, minek köszönhetően találtatok egymásra a szervezetfejlesztési feladatkörrel?

Az ELTE GTK hallgatói önkormányzata az utóbbi időben sok változáson és fejlődésen ment keresztül, ide tartozik többek között egy alapszabály-módosítás, amelynek köszönhetően több új szerepkörrel, új pozícióval tudjuk felosztani a közös munkát. A struktúraváltás előtt az alapszakos integrációért felelős ügyvivőként tevékenykedtem úgy, hogy ezelőtt az elnökség tagjai közösen dolgoztak az integrációs folyamaton a saját területük mellett. A HÖK és a gólyatábor szervezése iránt érdeklődő felvételizőknek készültem a 2023-as tavaszi félévben képzési alkalmakkal, csapatépítő programokkal. Ezt a felvételi időszakot sikeresnek ítélem meg, hiszen számos új módszert és programot sikerült behozni a szervezet életébe, emellett sikerült egy nyitott, kreatív, szeretetteljes közösséget összekovácsolni. Ezt követően a 2024-es ciklusban már szervezetfejlesztésért felelős alelnöki pozícióra lettem felkérve Nagy Anna Dorottya által, így már az én feladatom összefogni a szervezetbe való integráció folyamatát mind alapszakon, mind mesterszakon.

– Az elnöki programban azt írtad, hogy a munkádat felméréssel kezdted az előző bizottsági tagok segítségével. Milyen eredmények születtek a vizsgálat alapján?

Minden év elején felmérjük, hogy a jelenlegi hallgatói önkormányzati tagok közül kik szeretnék folytatni a tevékenységüket, kik szeretnének bizottságot váltani, illetve a soron következő gólyatáborban kik szeretnének részt venni. A szervezetbe felvételt nyerő hallgatók létszámát az eredmények alapján alakítjuk. A 2023/24-es évfolyam 105 tagjából 18-an nem kívánták folytatni a HÖK-ös tevékenységüket, 7-en másik bizottságba szándékoztak átjelentkezni a szervezeten belül, 46-an pedig szívesen részt vesznek újra a gólyatáborban szervezőként vagy csoportvezetőként.

– Fontos pontjait képezi a tervednek a mesterszakosok integrációja, valamint az öntevékeny körök fejlesztése, mentorálása. Itt milyen segítségre, programokra számíthatnak a hallgatók?

A mesterszakos integráció hasonlóan egy egészen friss és új területe a Hallgatói Önkormányzatnak. 2023-ban Garai Viktória karolta fel a területet ügyvivőként, az alapszabály-módosítás óta pedig próbálom támogatni a munkáját a mindennapi működés során. Az alapszakos és mesterszakos hallgatók igényeit nehéz összehasonlítani, a képzések eltérő idejét tekintve pedig az integrációs folyamatot sem lehet teljes mértékben összehangolni, egységesíteni. Ennek tudatában a szervezetbe való toborzás és kiválasztás BSc és MSc szinten szétválasztottuk, azonban egy közös beavató tábor szervezésével próbáljuk a jóval kisebb létszámú mesterszakos tagokat is közelebb hozni a szervezethez. Emellett nagyobb hangsúlyt fordítunk a közös gólyatáborra való készülésre a nyár folyamán.

– Gazdálkodási és menedzsment szakos hallgató vagy, a tanulmányaid hogyan segítik a HÖK-ben végzett munkádat?

Hallgatói önkormányzati tagként tökéletesen meg lehet tapasztalni, hogy milyen közösen dolgozni akár 10, akár 100 emberrel, a kommunikációval, feladatok elvégzésével pedig el is lehet sajátítani a tanulmányaink során megszerzett tudást. Ha van olyan dolog, amit elsőre nem értene meg az ember a tanulás alatt, akkor a hétköznapi HÖK-ös működést is segítségül lehet hívni a megértéshez. Számomra kifejezetten hasznos volt például az emberi erőforrás menedzsment, a vezetés és szervezés tárgyak – úgy érzem, ezek szorosan kapcsolódnak a tevékenységemhez. 

– Interjúsorozatunkban minden szereplő feltehet egy kérdést a sorban utána következő munkatársától. Tőled Kovács Andrea, az elnökhelyettes ezt kérdezi: „Egyszerre kerültünk a szervezetbe még 2021-ben, azóta hozzám hasonlóan te is sok különböző szerepet és pozíciót töltöttél be. Melyik volt ezekből a kedvenced és miért?” Kérlek, válaszolj, és fogalmazz meg Te is egy kérdést Sörös Ármin alapszakos integrációért felelős referens részére!

A kedvencem az elmúlt évekből az alapszakos integrációért felelős ügyvivői pozíció volt, mert ez egy teljesen új terület volt akkor még, ami újítást, kreativitást, rugalmasságot igényelt. A jelenlegi szervezetfejlesztésért felelős alelnöki pozíció szintén egy új dolog, azonban még ki kell forrnia. A maradék fél évemben azon leszek, hogy az utódom számára is minél egyértelműbb legyen a pozíció betöltésével járó cél, a pontos feladatkör.

Sörös Árminhoz megfogalmazott kérdésem pedig a következő: Mire vagy a legbüszkébb eddig a pozíciódban? Van-e valami, amit máshogy csinálnál?


Fotó: Horváth Péter