A lehetőség megnyílt – érdemes megragadni

2024.09.24.
A lehetőség megnyílt – érdemes megragadni
2024. szeptember 19-én a Teams felületén került megrendezésre a 2024-es Tudományos Diákköri Konferencia tájékoztatója, amely során dr. Bedzsula Bálint a TDK jelentőségét, a részvételi feltételeket, valamint a sikeres szerepléshez szükséges lépéseket mutatta be a hallgatóknak. Az esemény célja az volt, hogy a jelenlévők átfogó képet kapjanak a TDK működéséről, és megfelelő motivációt nyerjenek a részvételhez, különös tekintettel arra, hogy milyen előnyökkel járhat a tudományos diákköri tevékenység a jövőbeni szakmai fejlődésük szempontjából.

A TDK jelentősége a felsőoktatásban

Mint azt adjunktus úr a tájékoztató elején kiemelte, a magyar felsőoktatás tömegoktatási jellegéből fakadóan az oktatók és a hallgatók közötti szorosabb együttműködés gyakran nehézségekbe ütközik. A TDK azonban egy olyan lehetőséget kínál, amely révén a hallgatók személyes és közvetlen kapcsolatba kerülhetnek oktatóikkal, ami hosszú távú szakmai kapcsolatok megalapozására is alkalmas. Az előadó hangsúlyozta, hogy a TDK keretein belül végzett kutatások segítenek abban, hogy a diákok kitűnjenek a tömegből, ami nemcsak az egyetemi évek alatt, hanem a későbbi munkaerőpiaci elhelyezkedés során is komoly előnyt jelenthet.

Egy különösen fontos szempontként arra is felhívta a figyelmet, hogy a TDK-n részt vevő hallgatók a magyar felsőoktatás elit 3%-ába kerülhetnek be, ami különösen nagy elismerést és presztízst jelent. Az egyetemeken és a szakmai körökben egyaránt komoly súllyal bír az a tény, ha valaki a TDK-n keresztül aktívan részt vesz a tudományos életben, hiszen ez a kiválasztási folyamatok során is pozitívan hathat az egyén megítélésére. Bedzsula tanár úr kiemelte, hogy egyre több munkaadó keresi kifejezetten azokat a hallgatókat, akik TDK-dolgozatot készítettek, és ilyen formában is bizonyították tudományos elhivatottságukat és képességeiket.

A TDK-részvétel feltételei és előnyei

A tájékoztatón a résztvevők megismerhették a TDK-n való részvétel alapfeltételeit. Fontos kiindulási pont, hogy a hallgatók által elkészített TDK-dolgozatoknak saját kutatáson kell alapulniuk, és nem lehetnek tantárgyi követelményekhez kapcsolódó feladatmegoldások. Ez azért fontos, mert a TDK-ban való részvétel célja, hogy a hallgatók önálló kutatási eredményeket mutassanak fel, amihez saját ambícióik és hozzáadott értékük szükséges. Ugyanakkor megengedett, hogy a hallgatók korábbi projektfeladatukra építve fejlesszék tovább a témát, ám ezt csak kiegészített, új eredményekkel lehet beadni.

Elhangzott továbbá, hogy a TDK-dolgozat elkészítése során a hallgatók konzulensekkel dolgoznak együtt, akik témavezetőként segítik őket a kutatási folyamat során. Ez a szakmai kapcsolatrendszer-építés egyik legnagyobb előnye, hiszen az oktatóval való együttműködés révén a diákok mélyebb szakmai tapasztalatokra és tudományos kapcsolatokra tehetnek szert, amelyek a későbbiekben akár munkahelyi lehetőségekhez is vezethetnek.

A TDK résztvevői nemcsak elismerésben, hanem anyagi jutalomban is részesülhetnek. Dr. Bedzsula Bálint kiemelte, hogy a legjobban teljesítő hallgatók különböző ösztöndíjakra is jogosultak, amelyeket a Hallgatói Önkormányzat tudományos ösztöndíj formájában nyújt. Ennek összege akár 150.000 forint is lehet, ami komoly motiváció lehet a hallgatók számára. Az ösztöndíj egyik feltétele, hogy a pályázók aktív nappali tagozatos hallgatók legyenek.

Pillanatkép a 2023-as TDK-ról

A TDK jelentősége a munkaerőpiacon

A tájékoztató egyik kiemelt témája az volt, hogy a TDK milyen előnyöket kínál a hallgatók számára a munkaerőpiacon. Dr. Bedzsula Bálint felhívta a figyelmet arra, hogy a TDK keretein belül elkészített dolgozatok és a konferencián való részvétel különösen vonzó a munkaadók számára. Sok esetben ezek a dolgozatok és kutatások olyan tudományos eredményeket és képességeket mutatnak fel, amelyek egyértelműen kiemelik a hallgatót a tömegből. A TDK tehát egyfajta ugródeszkát jelent a jövőbeni szakmai sikerhez, hiszen a hallgatók itt nemcsak elméleti tudásukat, hanem gyakorlati készségeiket is bemutathatják.

Az előadó hangsúlyozta, hogy a TDK-ban való részvétel során szerzett tapasztalatok, az oktatókkal való szoros együttműködés, valamint a kutatási folyamat megismerése mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a hallgatók később a munkahelyükön is hasznosítani tudják ezeket a képességeket. A konferencia egy olyan egyedülálló lehetőséget kínál, amely révén a diákok tudományos kutatásokban, valós problémák megoldásában vehetnek részt, és ezáltal jelentős szakmai kapcsolatokra tehetnek szert.

A témaválasztás fontossága

A TDK sikerének egyik alapvető kulcsa a megfelelő témaválasztás. A Menedzsment és Üzleti Jog Tanszék oktatója arról is beszélt, hogy milyen szempontokat érdemes figyelembe venni a kutatási téma kiválasztásakor. Elsődlegesen azt javasolta, hogy a hallgatók olyan területet válasszanak, amely iránt személyesen érdeklődnek. Ez azért fontos, mert a kutatási folyamat hosszadalmas és időigényes lehet, és ha a hallgató nem találja izgalmasnak vagy relevánsnak a választott témát, akkor könnyen elveszítheti a motivációját.

A személyes kötődés mellett az is fontos, hogy a választott téma valamilyen újdonságot hordozzon magában, és hozzájáruljon a szakterület fejlődéséhez. Bedzsula Bálint arra bátorította a hallgatókat, hogy olyan kérdésekkel foglalkozzanak, amelyek a jövőbeni problémák megoldásához vezethetnek, és amelyek révén valódi értéket teremthetnek mind a tudomány, mind a gyakorlati élet számára. A téma kiválasztása során érdemes figyelembe venni a kutatási terület fontosságát, valamint azt, hogy mennyire releváns a későbbi karriertervek szempontjából.

A jelentkezés és a részvétel folyamata

Végezetül a tanár úr a TDK-ra való jelentkezés technikai részleteit ismertette. Elmondta, hogy a regisztráció október 21-ig lehetséges, és a dolgozatok leadási határideje október 28. A jelentkezés egy online Microsoft Forms felületen történik, amelyet az ELTE GTK TDK honlapján lehet elérni. A jelentkezéshez szükséges megadni a dolgozat címét, témavezetőjét, valamint egy 150-300 szavas absztraktot. Bedzsula Bálint felhívta a figyelmet arra, hogy a dolgozat elkészítéséhez alapos időtervezésre van szükség, mivel a kutatási és írási folyamat sok időt és energiát igényel.

A TDK konferenciára 2024. november 6-án délután kerül sor, amelyen a hallgatók szekciókra bontva mutathatják be munkáikat a szakmai zsűri előtt.

Sikeres kutatást, készülést kívánunk minden jövendőbeli résztvevőnek!

Fotók: Csorba Zoltán, Horváth Péter