Tanulmányi mobilitás (hosszú, EU/EGT)

Tanulmányi mobilitás – GYIK

Kedves Pályázó!

Ezen az oldalon a pályázattal kapcsolatos gyakori kérdéseket találsz. A lenti listában a kék szövegre kattintva automatikusan az adott témakörhöz visz az oldal. 

Jó böngészést és sikeres pályázást kívánunk!

Üdvözlettel:
GTK Nemzetközi Iroda

GTK kari sajátosságok

A pályázat előkészítése során a Te feladatod, hogy tájékozódj a partneregyetemek honlapján a kurzuskínálatukról. Amennyiben ez bármely okból kifolyólag nem elérhető, kérd az Erasmus-koordinátorok segítségét az adott intézményben.

Elég, ha csak az ELTE honlapról tájékozódom?
Nem, mert az ELTE honlap általános tájékoztatást ad, azonban a kari sajátosságokat a GTK honlap tartalmazza, így érdemes mind a két honlapról tájékozódni. A GTK Hallgatói Önkormányzata pályázást támogató találkozókat szervez a pályázati időszakokban, amelyek idejéről és helyszínéről a kari pályázati felhívásnál tudsz tájékozódni.

Mi az Eötvös Loránd Tudományegyetem intézményi Erasmus-kódja?
HU BUDAPES01

Jelentkezésem során kit adjak meg GTK kari koordinátornak?
Szabó Dóra

Az ELTE GTK-n van hiánypótlás?
Nincs.

Melyik félévre pályázhatok a tavaszi és az őszi pályázási időszakban?
Az ún. fő pályázási időszak általában január végétől / február elejétől február végéig / március elejéig tart, a következő tanév őszi és tavaszi féléveire lehet pályázni. A szeptemberi pótpályázati időszakban már csak az adott tanév tavaszi/nyári félévére lehet jelentkezni, a még be nem töltött helyekre.

Alapszakos hallgatóként mik a jelentkezés feltételei?
Alapszakos nappali és részképzéses, illetve államilag támogatott és költségtérítéses hallgatóként is pályázhatsz, ennek a feltétele egy lezárt félév.

Mesterképzéses hallgatóként hogyan jelentkezhetek?
Mester nappali és részképzéses, illetve államilag támogatott és költségtérítéses hallgatóként már az első félévben is pályázhatsz. Nem feltétel az egy lezárt félév. A mobilitásra javasolt félévről az oldalon lejjebb görgetve tájékozódhatsz.

Keresztféléves és levelező hallgató is jelentkezhet?
Igen, és a keresztfélévben belépőknek javasolt is az 1. félévükben (a fő pályázási időszakban) a következő tavaszi (3.) félévükre pályázni.

Milyen nyelvtudás szükséges a kiutazáshoz?
A tervezett tanulmányok nyelvén B2-es szintű nyelvtudásra van szükséged, ez a kiutazás feltétele. Ha pl. Németországba szeretnél menni, de angol nyelvű órákat veszel fel, akkor az angol a tanulmányok nyelve. A nyelvi követelményeket a kiutazás előtt teljesítened kell. A partnereknél kért nyelvtudásról, kurzusok nyelvéről a partneregyetemek honlapján, Fact Sheet, Info Sheet, Student Guide és más, bejövő (incoming) hallgatók számára elérhetővé tett dokumentumaikból tudsz tájékozódni. A partnereknél elérhető kurzusok nyelve partneregyetemenként és akár félévente is eltérő lehet.

A GTK hallgatójaként milyen kari sajátosságokra kell figyelnem?

A pályázati dokumentumok elkészítése:

  • A motivációs levél
    Bármilyen önéletrajz sablon használható (külön GTK-s sablon nem elérhető). A motivációs levél nyelve az angol, azonban a Mobility Online felülete kérheti a magyar nyelvű dokumentumot is. Ha más nyelven (is) szeretnél felvenni tárgyakat, akkor a tanulmányok nyelve mellett még egy nyelven elkészítheted a motivációs levelet. A meggyőző, tartalmas motivációs levél azért fontos, mert megindokolja, hogy miért az adott egyetemre szeretnél menni; megmutatja, hogyan illeszkedik a mobilitás a tanulmányaidba, és bizonyítja a szakmai nyelvi alkalmasságodat. Sikeres pályázat esetén a partner a regisztráció során kérheti a motivációs levelet, ezért . érdemes azt nyelvileg igényesen elkészíteni. A motivációs levelet EGY word dokumentumban írd meg, minden partnernek külön, és minden motivációs leveled új oldalon kezdődjön. A Mobility Online felületre PDF formátumban töltsd fel a motivációs levele(i)det. (Bírálat során nem pontozott.)
  • Önéletrajz
    Az önéletrajz feltöltésénél egy PDF dokumentum tartalmazza az angol vagy mobilitás nyelvén elkészített szöveget (a Mobility Online felülete kérheti a magyar nyelvű dokumentumot is). A különböző nyelvű szövegrészek mindig új oldalon kezdődjenek. Önéletrajz esetén ugyanaz a dokumentum használható minden megjelölt fogadó egyetemhez. (Bírálat során nem pontozott. GTK-s sablon nem elérhető.)
  • A GTK pályázati adatlap és kreditmobilitási (tanulmányi) terv (Mobility-Online felületen kérdőív)
    Csak GTK-s hallgatók számára elérhető. Az adatlap kérdéseket tesz fel a tanulmányidra vonatkozó terveiddel kapcsolatban, amelyekre adott válaszaid megmutatják, hogy a fogadó intézményben mit szeretnél tanulni, valamint, hogy a GTK-s képzésed mely elemeit szeretnéd kiváltani a külföldi mobilitás során. Ebből látható lesz, hogy milyen mértékig tervezed kiváltani a kettős terhelést és mennyire jártál utána a kinti lehetőségeknek.
    A pályázásnál maximum három intézménnyel kapcsolatban tudod ezeket az adatokat megadni (maximum 15 pont). A több intézményre (2-3) leadott pályázatok nem csak a pontszámot növelik, hanem a nyerési esélyt is!
    A kinti tárgyat szabadon választhatóként (SZ), valamelyik KV tárgycsoport részeként (pl. Jogi KV), vagy kötelező mintatantervi tárgyként (ELTE GTK kód, tárgynév, kreditszám) tervezheted befogadtatni. Egy félév alatt 30 ECTS kredit tervezése (és az ösztöndíj elnyerését követően felvétele) ajánlott a partnerintézményben, amelyből minimum 20 kredit értékű tárgyat kell majd teljesítened, és az összes kint teljesített kreditet a GTK-n elfogadtatnod. Az alábbiakat figyelembe véve körültekintően nézd át, hogy mely tárgyakat szeretnéd felvenni és ezek hány kreditesek a kinti egyetemen. Amennyiben kötelező tárgyat szeretnél kiváltani, úgy a kinti tárgy kreditértéke legalább ugyanannyi legyen, mint a GTK-s tárgyé. Egy GTK-s kötelező tárgyat előfordulhat, hogy több kint felvett tárggyal tudsz kiváltani, ilyen esetben ezeknek a kint felvett tárgyaknak az össz-kreditértéke érje el a GTK-s tárgy kreditértékét. Hogyan illeszkednek ezek a tárgyak a tanulmányaidba? Mi az, ami hasonló az itthoni tárgyakhoz a tematika alapján?
  • Feltöltött dokumentumok elnevezése
    A jelentkezés során kérjük, hogy a feltöltött dokumentumokat az alábbi módon nevezd el:
    Általános iránymutatás: DOKUMENTUMTÍPUSA_NEPTUNKÓD_NYELV (Például: CV_ABC123_EN, Motlevel_ABC123_ES, Onkentesig_ABC123_HU)
    Nyelvvizsga: Nyv1-3_NEPTUNKOD_NYELV_SZINT_TÍPUS_(T) (Például: Nyv1_ABC123_Angol_B2_C_T)
    Magyarázat: Nyv= nyelvvizsga. Több nyelvvizsga esetén az „Nyv” mögé írt számmal tudod jelezni (Nyv1, Nyv2, Nyv3), hogy hány nyelvvizsgát töltesz fel (maximum 3 lehet). Nyelvi szintek: A1, A2, B1, B2, C1, C2. Típusa: A = szóbeli, B = írásbeli, C = complex. A név végére a „T”-t abban az esetben írd be, ha azon a nyelven tárgyat is hallgatnál a partnernél.
  • E-mail cím
    A GTK-n a pályázás során 2 email cím megadása kötelező. Figyelj rá, hogy az elsődleges email címedet a rendszer a Neptunból húzza át, így jelentkezés előtt érdemes a Neptunban frissíteni azt, ha szükséges. GTK-s hallgatóként az elsődleges email címednek az ELTE-set kell megadni. (Neptun/Saját adatok/Elérhetőségek menüpont alatt). A második email címet a Mobility Online felületén neked kell megadnod. A kommunikáció az elsődleges email címen történik. (Nyertes pályázat esetén a partner kérheti a második email címet).
  • Átlag
    A GTK-n legalább 3,00-ás súlyozott tanulmányi átlaggal kell rendelkezned az utolsó lezárt félévedben ahhoz, hogy benyújthasd a jelentkezésed. 
    Első féléves mesteres hallgatók esetén: az oklevél/diplomaátlag kerül pontozásra, amihez szükséges a diplomamelléklet megfelelő oldalának feltöltése. Amennyiben a diplomamelléklet nem tartalmazza az oklevél/diplomaátlagot 2 tizedesig, de a Neptunban elérhető az adat, úgy kérjük, hogy töltsd fel a Neptunból kinyomtatott adatot is. (Aláírással nem ellátandó dokumentum)
  • Új Erasmus+ ösztöndíjasok támogatása
    A 2023/2024-es őszi pótpályázattal kezdődően pályázásodra hatással van az is, hogy részt vettél-e már Erasmus+ mobilitásban az adott képzési szinten, valamint, hogy voltál-e már nyertes pályázó a GTK-n. Az alábbi táblázat segít áttekinteni, hogy a különböző esetekben mennyi ponttal számolhatsz:

    Még nem pályázott

    6 pont

    Még nem nyert ösztöndíjat

    4 pont

    Nyert ösztöndíjat, amit sikeresen teljesített

    0 pont

    Nyert ösztöndíjat, amit a Hallgatói és Oktatói Mobilitási Bizottság (HOMB) hivatalos értesítése előtt mondott vissza.

    - 4 pont

    Nyert ösztöndíjat, amit visszamondott a nominálási időszakban (HOMB után), de legkésőbb főpályázat idején május 15-ig, pótpályázat idején november 15-ig

    - 6 pont

    Nyert ösztöndíjat, amit visszamondott a nominálási időszak után (főpályázat esetén május 15. pótpályázat esetén november 15. után).

    - 12 pont

    Nyert ösztöndíjat, amit nem teljesített és erről a Nemzetközi Irodát nem értesítette.

    - 15 pont

Amennyiben volt már visszamondott mobilitásod, de nem vagy biztos benne, hogy melyik kategóriába esik a visszalépésed, akkor az alábbi szempontok segíthetnek:

  • A hivatalos döntésről az értesítés a főpályázat esetében általában áprilisban, a pótpályázat során általában októberben kerül kiküldésre. 2024 szeptemberétől a Mobility-Online rendszerben tekinthető meg és az ott megadott e-mail címedre kerül kiküldésre.

Hogyan tudom a kinti teljesítést és a GTK-s tanulmányaimat optimálisan összehangolni?
Ha külföldi félévet tervezel, a legegyszerűbb a szabadon választható tárgyakat elfogadtatni (minden kint teljesített tárgyat legalább szabadon választható tárgyként el lehet fogadtatni a GTK-n a kinti kreditértékkel). Javasoljuk azonban, hogy csak 10-15 kreditet tervezz ilyen módon teljesíteni.
A mintatantervben a KV tárgycsoportokba tartozó tárgyakat a mobilitás során végzett tárgyakkal könnyen kiválthatod! (KV blokk esetén nem kell a mintatantervben szereplő tárgyak közül választanod, hanem a KV blokkra is el tudod fogadtatni a tárgyat. Ilyen esetben elég, ha a partnernél felvett tárgy témában egyezik a KV blokk témájával. Például: bármilyen jogi tárgy elfogadtatható a jogi KV blokkba). Javasoljuk, hogy ilyen tárgyakból 9-15 kreditet tervezz.
A kötelező tárgyakat is lehetséges kint teljesíteni, de ez még inkább körültekintő tervezést igényel! Lehet például, hogy a fogadó egyetemen létszámkorlát miatt nem tudsz egy tárgyat felvenni, a tervezett kötelező tárgyat nem tudod kint teljesíteni, miközben jó eséllyel találnál KV tárgycsoportokba tartozó további tárgyakat. Vedd figyelembe azt is, hogy a szigorlati tárgyak esetén a szigorlat a magyar tananyagot kéri majd számon! Ha a külföldön végzett tárgy címe közel azonos és a tematikák nagyon hasonlóak és legalább akkora a kreditszám is, mint a GTK-n, akkor nyugodtan tervezz ilyen teljesítést is.

Nem találom az aktuális tárgy/kurzuslistát a partner oldalán. Használhatom a korábbi félév/félévek tárgy/kurzuslistáját a pályázatomhoz?
Igen. Előfordul, hogy a partnerek tárgy/kurzuslistája csak a kiutazás előtti hónapban/héten válik elérhetővé. Nyertes pályázat esetén a kiutazást követően is változhat a tárgylistád.

Elérhető-e ekvivalencia táblázat a GTK-n?
Nem, a GTK-n mobilitási ablak érhető el, amelyről a következő kérdésnél találsz további információt.

Vannak-e részképzési mobilitásra javasolt félévek?
Igen, alapképzési szakokon a 5. félév tekinthető a javasolt „mobilitási ablaknak”, a második legjobb választás az 6. félév (a Projektfeladat I. távollét mellett is végezhető). Mesterszakokon a 3. félév ajánlott. Természetesen ezeket a javaslatokat felülírhatja, ha a célország oktatási időszakai őszi vagy tavaszi pályázást indokolnak.

Elérhető-e a GTK-n a kint teljesített tárgyak elfogadhatóságával kapcsolatban segítség?
Igen. Az Erasmus félév során benyújtott és támogatott előzetes kreditelismerések táblázata azt mutatja, hogy korábbi félévekben a mintatantervi tárgyak - kötelező és/vagy kötelezően választható tárgyak - mely partneregyetemek mely tárgyaival voltak kiválthatók. A későbbiekben ezeket a tárgyakat felvevő hallgatók előzetes kreditelismerései még egyszerűbbé válnak. Az aktuális listát tartalmazó táblázat az alábbi linken érhető el IIG-s belépést követően: Előzetes kreditelismerések táblázata.

Erasmus mobilitás alatt a partnernél elvégzett minden tárgyat be kell fogadtatni a GTK-n. A kint elvégzett tárgyak 

  • bármelyike elfogadtatható szabadon választható tárgyként (a partnernél elérhető kreditértékkel). Ilyen esetben nem szükséges tantárgyleírást sem csatolni majd a kreditátviteli kérelemhez. 
  • befogadhatóak kötelezően választható blokkra, ha a partnernél találsz az adott kötelezően választható blokkhoz témában kötődő tárgyat. Ilyenkor nem kell, hogy a kint elvégzett tárgy megegyezzen a mintatantervetekben szereplő valamelyik tárggyal (például jogi KV blokknál bármely jogi tárgy elfogadható). Ilyenkor a kreditátviteli eljárás során tárgyleírást kell csatolni. 
  • a mintatantervedben szereplő kötelező és/vagy kötelezően választható tárgyként is befogadhatóak, azonban az elfogadhatóságot befolyásolja többek között az, hogy a kinti tárgy tematikája milyen mértékben fedi le a GTK-s mintatantervben szereplő tárgy tananyagát, kreditértékben egyezik-e a kinti tárgy a mintatantervben szereplő tárggyal. A kreditátviteli folyamat során a tantárgyleírás csatolása elengedhetetlen.

Hány kreditet kell teljesíteni a mobilitás alatt?
A mobilitás alatt a partnernél minimum 20 kreditet kell teljesíteni, amibe nem számít bele az ELTE-n felvett kreditérték, DE! amennyiben a partnernél fel tudsz venni nyelvi kurzust, és kreditet is ér, amiről igazolást kapsz, akkor az is beszámít a minimum 20 kreditbe.

Mi történik, ha nem teljesítem a minimum 20 kreditet?
Előfordulhat, hogy a mobilitásod alatt nem sikerül a minimum kreditet (20) teljesítened a partnerintézménynél. 

Amennyiben indokolt, úgy felmentési kérvényt nyújthatsz be az ELTE GTK Nemzetközi Dékánhelyettesének címezve az outgoing@gtk.elte.hu email címre az alábbi tárggyal: Felmentési kérvény – Teljes név (Például: Felmentési kérvény – Példa-Kovács Béla Csaba).

Kérünk, hogy az alábbi táblázatot figyelmesen nézd át. Amennyiben úgy gondolod, hogy legalább 10 pontot elérnél, úgy kérelmet nyújthatsz be:

Bírálati szempont

Pont

Felvett kreditek száma:

30+

5

24+

2

Teljesített kreditek száma:

12+

2

15+

4

18+

6

Egy nem teljesített tárgyon

részvétel összes vizsgaalkalmon

2

részvétel egy vizsgaalkalmon

1

Indokolt nehézség:

3. nyelven oktatott tárgy/kurzus

1

1 hónap betegség

4

A kérelem benyújtásához szükséges információk:

  • Az emailedben csak az alábbi szöveg szerepeljen:
    Tisztelt Nemzetközi Dékánhelyettes Úr!
    Szeretném kérni az ELTE GTK-t, hogy a csatolt kérelmem alapján tekintsen el és mentsen fel a minimum 20 kredit teljesítése alól. A kérelmemet alátámasztó dokumentumaimat levelemhez csatoltan küldöm.
    Üdvözlettel:
    [Ide írd a teljes neved]
  • A GTK-n afelmentési kérelmedet egy formanyomtatvány kitöltésével tudod benyújtani, amit itt érsz el. A formanyomtatványban részletezd, hogy mennyi kreditet vettél fel, ebből mennyit sikerült teljesítened, egy tárgyból hány vizsgalehetőség állt a rendelkezésedre, ebből mennyin vettél részt és milyen eredménnyel. Leveledhez a kitöltött dokumentumot PDF formátumban csatold.
  • A formanyomtatványban megjelölt szempontok mindegyikéhez kötelező alátámasztó igazolást csatolni. Ennek hiányában az adott bírálati szempont nem kerül mérlegelésre.
  • Az email tárgya minden esetben az alábbi legyen: Felmentési kérvény – Teljes Név (Például: Felmentési kérvény – Példa-Kovács Béla Csaba).
  • Kérelmed mindig tartalmazza a teljes nevedet, a szakodat a GTK-n, a képzési szintedet (például: BA/BSC, MA/MSC), a mobilitásod félévét (például: 2021/2022/1), a partneregyetem Erasmus kódját és az országot, ahol a mobilitásod töltötted.
  • Csatolj minden olyan dokumentumot/levelezést, amely alátámasztja a kérelmedet. (pl.: a vizsgajelentkezésekről készült képernyőfotó)
  • A hiányosan kitöltött kérvény automatikusan elutasításra kerül.
  • A benyújtott kérvény utólagos módosítására nincs lehetőség.

A formanyomtatvány kitöltési útmutatója:

  • A személyes adatokat és a mobilitásra vonatkozó információkat tartalmazó táblázat kitöltése kötelező
  • a bírálati szempontokat tartalmazó táblázat ’pont’ oszlopában ’x’-el jelöld azokat a szempontokat, amelyek érvényesek rád
  • minden bejelölt szemponthoz szükséges csatolni olyan dokumentumot, amely igazolja annak valósságát (pl. TOR, Learning Agreement, igazolás, levelezés, vizsgára jelentkezésről készült képernyőfotó stb.) 
    Azon bírálati szempontok, amelyekhez nem csatolsz igazolást, nem kerülnek figyelembevételre a bírálat során!
  • ha több tárgy teljesítése sem sikerült, a bírálati szempontok táblázat ’Egy nem teljesített tárgyon’ sorát annyiszor másold be újra, ahány tárgyat nem sikerült teljesítened. Ebben az esetben írd be a tárgyak nevét is az oszlopba.
  • a ’csatolt igazoló dokumentum elnevezése’ oszlopba beírt megnevezésnek egyeznie kell a csatolt pdf-ek fájlnevével
  • az ’egyéb indok’ választása esetén ’x’-el jelöld, és a dokumentum ’egyéb indok’ oldalán szabad fogalmazásban ismertesd a hátráltató tényezőt, és amennyiben rendelkezésre áll, csatolj hozzá igazoló dokumentumot

A benyújtás során az alábbi szempontokat tartsd szem előtt:

  • Indokolt eset lehet az, ami önhibádon kívül akadályozott a minimum kredit (20) teljesítésében. Például, ha egy tárgy/kurzus, bár a kiutazás előtt angol nyelvű tárgyként volt meghirdetve, a kiutazás után mégsem indult angol nyelven.
  • Amint látod, hogy nem lesz meg a minimum kredit (20) és rendelkezésedre áll a Transcript of Records (TOR) előzetes vagy végleges dokumentuma, benyújthatod a kérelmedet. A kérelmet őszi féléves mobilitás esetén május 10-ig, tavaszi mobilitás esetén november 30-ig tudod megküldeni.
  • A kérelem elbírálása nem azonnali, hosszabb időt vehet igénybe. A döntésről minden esetben értesítést kapsz a kari koordinátorodtól.
  • Záródokumentumaid csak a döntést követően kerülnek megküldésre a mobilitás zárásához.

A pályázat benyújtása előtt átnézné nekem a pályázatomat a GTK Nemzetközi Irodája, hogy formailag helyesen nyújtom-e be?
Nem, azonban a GTK Hallgatói Önkormányzatát bátran keresd meg (erasmus@gtkhok.elte.hu), akik szívesen segítenek a jelentkezésed benyújtásában.

GTK-s határidők miért ennyire rövidek?
Az adminisztrációs határidők miatt (például partner nominálási határideje) fontos, hogy mielőbb döntés szülessen, ezért a GTK-s határidők általában rövidek. Előfordulhat, hogy a döntésre maximum 24 óra áll rendelkezésre.

Nyelvtudás

Jelentkezés előtt minden esetben tájékozódj a partnerintézmény oktatási nyelvéről (tanulmányok nyelve). A GTK Nemzetközi Irodája folyamatosan frissíti a partnertáblázatát, köztük a nyelvtudásra vonatkozó információkat is.

Milyen nyelvtudás szükséges a kiutazáshoz?
A tervezett tanulmányok nyelvén B2-es szintű nyelvtudásra van szükséged, ez a kiutazás feltétele. Ha pl. Németországba szeretnél menni, de angol nyelvű órákat veszel fel, akkor a tanulmányok nyelve az angol. A nyelvi követelményeket a kiutazás előtt teljesítened kell. A partnereknél kért nyelvtudásról, a kurzusok nyelvéről a partneregyetemek honlapján, Fact Sheet, Info Sheet, Student Guide és más, bejövő (incoming) hallgatók számára elérhetővé tett dokumentumaikból tudsz tájékozódni. A partnereknél elérhető kurzusok nyelve partneregyetemenként és akár félévente is eltérő lehet!

Mi a mobilitás nyelve?
Az a nyelv, amelyen a tárgyaid többségét hallgatod. Pályázásnál azt a nyelvet írd be mobilitás nyelvének, amelyen a tárgyaid többségét szeretnéd teljesíteni. Ha például olasz partnerhez utazol ki, 7 tárgyat veszel fel, amiből 5-öt angolul, 2-t pedig olaszul tanulnál/tanulsz, akkor az oktatás/mobilitás nyelve az angol. 

A pályázás idején nem rendelkezem nyelvvizsgával. Benyújthatom a pályázatom?
Igen, de vállalnod kell, hogy nyertes pályázat esetén a kiutazásig teljesíted a nyelvi feltételeket. Pályázás során pontot csak a pályázat során benyújtott nyelvvizsgákra kaphatsz. A jelentkezési határidőt követően a pályázatodhoz már nem tudsz új nyelvvizsgát csatolni.

Kéttannyelvű iskolában szereztem meg az érettségit / Emelt szintű érettségit tettem az adott nyelvből. Nyelvvizsgának elfogadható?
Igen, ha az érettségid tartalmazza, hogy az egyenértékű az államilag elismert nyelvvizsgával.

Ha az általam választott fogadó egyetem nyelvvizsgát kér, de én a partner listáján nem szereplő nyelvvizsgával rendelkezem, mi a teendő?
A pályázásnál be tudod nyújtani a nyelvvizsgád. Nyertes pályázat esetén, a partnerhez történő regisztrációhoza kari koordinátor segítségét kérd egy nyelvtudás-igazolás kiállításához, amelyhez csatolnod kell az államilag elismert nyelvvizsgádat is.

Mit tegyek, ha az általam választott fogadó egyetem kér nyelvtudásról igazolást, de nem rendelkezem abból a nyelvből nyelvvizsgával?
Ilyen esetben se aggódj, a partnereink egy része elfogadja a nyelvtanártól / nyelviskolától kapott igazolást, néhány partner pedig akár az OLS teszteredményt is. Amennyiben a partner ezeket mégsem fogadná el, akkor a nyelvtanártól/ nyelviskolától kapott igazolás vagy az OLS teszteredmény csatolásával a kari koordinátor segítségét tudod kérni emailben egy nyelvtudás-igazolás kiállításához.

A kari partnerlistában az általam választott partnernél több nyelv is jelölésre került. Kiutazás esetén mindegyik nyelvből kell teljesítenem a nyelvi feltételeket?
Nem, amennyiben az egyik nyelven legalább 20 kreditértékben tudsz választani tárgyakat, úgy elég az egyik nyelvből teljesítened a nyelvi feltételt. Olasz, spanyol és francia partnereink esetén a fogadó ország nyelvének magabiztos ismerete segíti a mobilitás sikeres teljesítését.

Tárgyak és kreditek

A pályázat előkészítése során a Te feladatod, hogy tájékozódj a partneregyetemek honlapján a kurzuskínálatukról. Amennyiben ez bármely okból kifolyólag nem elérhető, kérd az Erasmus-koordinátorok segítségét az adott intézményben.

Nem találom az aktuális tárgy/kurzuslistát a partner oldalán. Használhatom a korábbi félév/félévek tárgy/kurzuslistáját a pályázatomhoz?
Igen. Előfordul, hogy a partnerek tárgy/kurzuslistája csak a kiutazás előtti hónapban/héten válik elérhetővé. Nyertes pályázat esetén a kiutazást követően is változhat a tárgylistád.

Hány kreditet kell teljesíteni a mobilitás alatt?
A mobilitás alatt a partnernél minimum 20 kreditet kell teljesíteni, amibe nem számít bele az ELTE-n felvett kreditérték, DE! amennyiben a partnernél fel tudsz venni nyelvi kurzust, és kreditet is ér, amiről igazolást kapsz, akkor az is beszámít a minimum 20 kreditbe.

A partnernél teljesítendő minimum 20 kreditértékbe beleszámít az ELTE-n/GTK-n felvett tárgyak kreditértéke?
Nem, csak a partnernél felvett és teljesített kreditek számítanak bele. Ha a partnernél elérhető olyan nyelvkurzus, ami kreditet is ér és teljesíted, akkor az a kreditérték is beleszámít a kint elvégzett 20 kreditbe.

Mi történik, ha nem teljesítem a minimum 20 kreditet?
Előfordulhat, hogy a mobilitásod alatt nem sikerül a minimum kreditet (20) teljesítened a partnerintézménynél. 

Amennyiben indokolt, úgy felmentési kérvényt nyújthatsz be az ELTE GTK Nemzetközi Dékánhelyetteséhez címezve az outgoing@gtk.elte.hu email címre az alábbi tárggyal: Felmentési kérvény – Teljes név (Például: Felmentési kérvény – Példa-Kovács Béla Csaba).

Kérünk, az alábbi táblázatot nézd át és amennyiben úgy gondolod, hogy legalább 10 pontot elérnél, úgy kérelmet nyújthatsz be:

Bírálati szempont

Pont

Felvett kreditek száma:

30+

5

24+

2

Teljesített kreditek száma:

12+

2

15+

4

18+

6

Egy nem teljesített tárgyon

részvétel összes vizsgaalkalmon

2

részvétel egy vizsgaalkalmon

1

Indokolt nehézség:

3. nyelven oktatott tárgy/kurzus

1

1 hónap betegség

4

Benyújtáshoz szükséges információk:

  • Az emailedben csak az alábbi szöveg szerepeljen:
    Tisztelt Nemzetközi Dékánhelyettes Úr!
    Szeretném kérni az ELTE GTK-t, hogy csatolt kérelmem alapján tekintsen el és mentsen fel a minimum 20 kredit teljesítése alól. A kérelmemet alátámasztó dokumentumaimat levelemhez csatoltan küldöm.
    Üdvözlettel:
    [Ide írd a teljes neved]
  • A GTK Felmentési kérelmed egy formanyomtatvány kitöltésével tudod benyújtani, amit itt érsz el. A formanyomtatványban részletezd, hogy mennyi kreditet vettél fel, ebből mennyit sikerült teljesítened, egy tárgyból hány vizsgalehetőség állt a rendelkezésedre, ebből mennyin vettél részt és milyen eredménnyel. Leveledhez a kitöltött dokumentumot PDF formátumban csatold.
  • A formanyomtatványban megjelölt szempontok mindegyikéhez kötelező alátámasztó igazolást csatolni. Ennek hiányában az adott bírálati szempont nem kerül mérlegelésre.
  • Az email tárgya minden esetben az alábbi legyen: Felmentési kérvény – Teljes Név (Például: Felmentési kérvény – Példa-Kovács Béla Csaba).
  • Kérelmed mindig tartalmazza a teljes neved, szakod a GTK-n, képzési szinted (például: BA/BSC, MA/MSC), mobilitásod félévét (például: 2021/2022/1), a partneregyetem Erasmus kódját és az országot, ahol a mobilitásod töltötted.
  • Csatolj minden olyan dokumentumot/levelezést, amely alátámasztja a kérelmedet. (pl.: a vizsgajelentkezésekről készült képernyőfotó)
  • A hiányosan kitöltött kérvény automatikusan elutasításra kerül.
  • A benyújtott kérvény utólagos módosítására nincs lehetőség.

A formanyomtatvány kitöltési útmutatója:

  • A személyes adatokat és a mobilitásra vonatkozó információkat tartalmazó táblázat kitöltése kötelező
  • a bírálati szempontokat tartalmazó táblázat ’pont’ oszlopában ’x’-el jelöld azokat a szempontokat, amelyek érvényesek
  • minden bejelölt szemponthoz szükséges csatolni olyan dokumentumot, amely igazolja annak valósságát (pl. TOR, Learning Agreement, igazolás, levelezés, vizsgára jelentkezésről készült képernyőfotó stb.) 
    Azon bírálati szempontok, amelyekhez nem csatolsz igazolást, nem kerülnek figyelembevételre a bírálat során!
  • ha több tárgy teljesítése sem sikerült, a bírálati szempontok táblázat ’Egy nem teljesített tárgyon’ sorát annyiszor másold be újra, ahány tárgyat nem sikerült teljesítened. Ebben az esetben írd be a tárgyak nevét is az oszlopba.
  • a ’csatolt igazoló dokumentum elnevezése’ oszlopba beírt megnevezésnek egyeznie kell a csatolt pdf-ek fájlnevével
  • az ’egyéb indok’ választása esetén ’x’-el jelöld, és a dokumentum ’egyéb indok’ oldalán szabad fogalmazásban ismertesd a hátráltató tényezőt, és amennyiben rendelkezésre áll, csatolj hozzá igazoló dokumentumot

A benyújtás során az alábbi szempontokat tartsd szem előtt:

  • Indokolt eset lehet az, ami önhibádon kívül akadályozott a minimum kredit (20) teljesítésében. Például, ha egy tárgy/kurzus, bár a kiutazás előtt angol nyelvű tárgyként volt meghirdetve, a kiutazás után még sem indult angol nyelven.
  • Amint látod, hogy nem lesz meg a minimum kredit (20) és rendelkezésedre áll a Transcript of Records (TOR) előzetes vagy végleges dokumentuma, benyújthatod a kérelmed. A kérelmedet őszi féléves mobilitás esetén május 10-ig, tavaszi mobilitás esetén november 30-ig tudod megküldeni.
  • A kérelem elbírálása nem azonnali, hosszabb időt vehet igénybe. A döntésről minden esetben értesítést kapsz a kari koordinátorodtól.
  • Záródokumentumaid csak a döntést követően kerülnek megküldésre a mobilitás zárásához.

Az ELTE-n fel kell vennem tárgyat a mobilitás alatt?
Igen, legalább egy tárgyat fel kell venned a Neptunban, hogy aktív hallgatói jogviszonyod legyen a GTK-n.

Tudok vizsgázni a GTK-n, ha nem veszem fel a tárgyat a Neptunban a kurzusfelvételi időszakban?
Nem, csak akkor tudsz vizsgára jelentkezni a GTK-n, ha a kurzusfelvételi időszakban felveszed a tárgyat a Neptunban (1 db előadást és 1 db szemináriumot is, kivétel, ha az adott tárgyból csak az egyik érhető el).

Haza kell utaznom vizsgázni?
Nem, a 2023/24-es tanév 2. félévétől lehetőséged van online, szóban vizsgázni (kivétel azok a tárgyak, amelyeket jelenléti vizsgával lehet teljesíteni, például: szigorlat). Tartsd szem előtt, hogy bár több tárgyból is vizsgázhatsz online, tárgyanként csak egy ilyen lehetőséged van.

Milyen tárgyakat vegyek fel a GTK-n a mobilitásom alatt?
A GTK azt ajánlja, hogy a mintatanterved alapján az adott félévre ajánlott kötelező és KV blokkba tartozó tárgyaidat vedd fel, mert csak így lesz lehetőséged a félév végén vizsgázni vagy a mobilitást követő félévben a tárgyakat vizsgakurzusként felvenni.
Elfogadhatóság szempontjából a legkönnyebb a szabadon választható tárgyak befogadtatása (bármilyen kint elvégzett tárgy elfogadtatható szabadon választható tárgynak a GTK-n). Kicsit nehezebb a kötelezően választható blokkba befogadtatni a tárgyakat (témában megfelelőnek kell lennie a tárgynak az adott blokkal). A kötelező vagy konkrét tárgyra való befogadás ezek közül a legnehezebb, mivel ilyenkor a tárgyleírás (kint tanult tárgy mennyire fedi le a GTK-n oktatott tananyagot) és a kreditérték is hatással van a elfogadtathatóságra.
Teljesítés szempontjából szerencsés, ha mobilitásod alatt az alábbi tárgyakat vagy ezek egyikét teljesíted a GTK-n: szakmai gyakorlat, Projekt feladat I., Projekt feladat II., szakdolgozat. Ezek a tárgyak általában távolról is könnyen teljesíthetőek, vizsgázás nélkül.

Szabadon választható tárgynak milyen tárgyat tudok elfogadtatni a GTK-n?
Bármilyen kint teljesített tárgyat el tudsz fogadtatni szabadon választható tárgynak a GTK-n, ha rendelkezik kreditértékkel, akkor nyelvi kurzust is. Szabadon választható tárgynak bármilyen, a partnernél elvégzett tárgyat be tudsz fogadtatni az GTK-n, akkor is, ha az ELTE-n nincs olyan tárgy.

Kötelezően választható tárgyként szeretnék elfogadtatni egy, a partnernél elvégzett tárgyat. Meg kell egyeznie a kinti tárgynak a mintatantervemben az adott kötelezően választható blokkba tartozó tárggyal?
Nem, elég, ha a kötelezően választható blokk témájához kapcsolódik a kint elvégzett tárgy. Például jogi kötelezően választható blokk esetén bármilyen jogi tárgy megfelelő.

Első alkalommal felvehetek vizsgakurzust a GTK-n?
Nem, első tárgyfelvétel esetén minden esetben futó tárgyra tudsz jelentkezni, amelynek kontaktórája is van.

Tudok vizsgázni a GTK-n, ha nem veszem fel a tárgyat a Neptunban a kurzusfelvételi időszakban?
Nem, csak akkor tudsz vizsgára jelentkezni a GTK-n, ha a kurzusfelvételi időszakban felveszed a tárgyat a Neptunban (1 db előadást és 1 db szemináriumot is, kivétel, ha az adott tárgyból csak az egyik érhető el).

Az Erasmus tanulmányi mobilitás során teljesített és a GTK-n elfogadtatott kreditek beszámítanak a kredittúlfutásba/kredittúllépésbe?
Az ELTE honlap alapján: „az Erasmus-félév során szerzett kreditek után – amennyiben kredittúlfutásra kerülne sor – nem kell térítési díjat fizetni”

Erasmus mobilitás félévében átsorolásra kerülhetek a GTK-s képzésemen?
Az ELTE honlap alapján: „az Erasmus+ státuszú hallgatók mentesülnek az átsorolás alól (ha esetleg az év végén erre az Erasmus-félév miatt sor kerülne)”.

Az Erasmus mobilitás félévében a partnernél elvégzett és a GTK-n elfogadott kreditek beleszámítanak az ösztöndíjátlagba?
Igen.