Üdvözlet Montpellierből – Egy díjnyertes kutatás története

Mikor döntötted el, hogy ebben a témakörben szeretnéd írni a dolgozatodat? Van különösebb előzménytörténete a kiválasztásnak?
A Projektfeladat II. leadása és értékelése után kérdeztem meg dr. Hlédik Erika tanárnőt, hogy szerinte érdemes-e a már kész dolgozatra építve TDK-t készíteni, illetve EKÖP-öt pályázni, ő pedig egyből támogatott ebben. Érdekes sztori ezzel kapcsolatban inkább egy lépéssel korábban volt, a projektfeladat témaválasztáshoz kötődően. Még a gólyaévemet követő szünetben adódott lehetőségem részt venni egy nyári egyetemen Utrechtben, ahol betekintést nyertem a Charm-EU szövetség egyetemeinek közelmúltban bevezetett fenntarthatósági projektjeibe az ELTE EKSz jóvoltából. Itt rengeteg ötlettel találkoztam, hogy hogyan is tudnék hozzájárulni a közvetlen környezetem fenntarthatóságához, azon belül a hulladékcsökkentéshez. Emellett mindig is érdekelt az emberi viselkedés, így adódott, hogy fogyasztói magatartással összefüggésben vizsgáljam az egyik ilyen ötletet.
A Marketing és jog szekció résztvevőivel
Mely képességeid fejlődtek leginkább a kutatás folyamata során?
Talán a kritikus és esetközpontú gondolkodást emelném ki. A dolgozatom témakörében rengeteg kutatás születik, milliónyi kontextusban. Éppen ezért a folyamat elején nagyon könnyen elkalandoztam az irodalomban. Kifejezetten nehéz volt eldöntenem, hogy egy szakcikk mennyiben kapcsolódik az előre meghatározott kutatási kérdéseimhez. Mindenhol a megegyezést és a kapcsolódási pontot kerestem, és hajlamos voltam figyelmen kívül hagyni a fontos kontextuális különbségeket, ha egy cikket izgalmasnak találtam. Bár nem szoktam hálálkodni a határidőknek, mégiscsak ezek közeledte tanított meg arra, hogy először „szűrő” szemmel próbáljak adatot gyűjteni, és csak második lépésben kezdjem el azt elemezni.
A TDK idején az Erasmus-félévedet töltötted Franciaországban. Nehezítette vagy könnyítette a munkádat a külföldi tartózkodás?
Sokoldalú a kérdés. Mivel eléggé izgulni szoktam, amikor előadok, az online prezentáció lehetősége inkább segített összeszedni magam a konferencián. Határozottan segít az ittlét a kutatási folyamat adatgyűjtési szakaszában is (ami egyébként még mindig tart), mert itt Montpellierben van élő, megfigyelhető példa egy otthon csak feltételezett fogyasztási módra. Izgatottan várom ezeket az új megfigyeléseket, bár kétségkívül könnyen elvonja a figyelmem az „Erasmus életérzés”, a közeli strand, a novemberi 20 fok, és sajnos a vizsgaidőszak is.
Az előző tanévben már nyert ELTE GTK-s hallgató OTDK-t úgy, hogy Hlédik tanárnő volt a témavezetője. Neked milyen ambícióid vannak a folytatással kapcsolatban?
Én nem tartom ennyire minőséginek a dolgozatomat, de szerintem nem is feltétlenül versenynek kell ezt felfogni. Kíváncsi vagyok, mások milyen témákat hoznak az OTDK-ra, mit, miért és hogyan vizsgálnak, milyen megoldásokra jutnak.
Dr. Hlédik Erikával és egy másik induló hallgatóval
Mit üzennél azoknak a hallgatóknak, akik azon gondolkodnak, hogy jövőre jelentkezzenek-e a TDK-ra?
Csináljátok, jó buli! Minél hamarabb kezdjetek el érdeklődni a releváns tanároknál (mit gondolnak a tervezett témáról, elvállalnának-e konzulensként stb.). Egyébként van sok más, kevésbé formális hallgatói konferencia is, ahol kötetlenebb környezetben is részt tudtok venni akár hallgatóként, akár előadóként; érdemes ezekre is ellátogatni a TDK előtt. Ezek közül kiemelném az Eötvös Konferenciát, ami az ELTE szakkollégiumok együttműködésében, az Eötvös József Collegiumban szokott megvalósulni. Ide rengeteg tudományterületről érkeznek előadók, ELTE-n belülről és kívülről is. Ez is hozzátesz a hangulathoz, én szeretem, ha be tudok ülni egy-egy előadásra laikusként, ha az úgy is érthető. Tavaly például a társadalomtudományi szekció néhány politikatudományi előadására és a biológia szekció viselkedéstani előadására ültem be kíváncsiskodni. Hozzátesz a kötetlenebb hangulathoz, hogy nincsenek helyezések vagy nyeremények, emellett több alkalom van beszélgetni, kérdezősködni mások munkáját illetően. A másik, amit kiemelnék, az a Gazdaságtudományi Műhelykonferencia, ami tavaly első alkalommal került megrendezésre. Itt az Eötvös Konferenciához hasonlóan versenyhelyzet nélkül volt lehetőségem előadni, bár ez egy rövidebb, egynapos rendezvény, ahol kizárólag gazdaságtudományokhoz köthető kutatásokról szóló előadások vannak. Engem mindig nagyon inspiráltak és motiváltak más hallgatók kutatásai és eredményei, főleg, amikor nem volt rajtam előadói nyomás.