„A bizalom kifejezetten fontos kérdés” – Páros interjú az OTDK világából

Gyurisa Gréta Alíz | 2023.07.10.
„A bizalom kifejezetten fontos kérdés” – Páros interjú az OTDK világából
Elsőként szerzett 1. helyezést ELTE GTK-s hallgató a 36. Országos Tudományos Diákköri Konferencián (OTDK). Kiss Boglárkát és témavezetőjét, Dr. Hlédik Erikát kérdeztük a felkészülésről és a sikerhez vezető út lépéseiről.

– Bogi, az OTDK-s első helyezéssel jelentős szakmai sikert értél el, ezzel öregbítetted egyetemünk hírnevét is. Hogy fogadtad ezt az eredményt? Számítottál rá?

Kiss Boglárka: Nagyon örültünk az elért eredménynek, és meg is lepett, hiszen egyáltalán nem számítottam rá. A siker mögött állhat, hogy konzulensemmel, Dr. Hlédik Erika tanárnővel sikerült egy izgalmas és az elmúlt időszakban igazán aktuális kutatási témát választanunk, aminek a vizsgálatára olyan komplex módszertant választottunk, ami elnyerte a bírálók tetszését is.

– A témád a fogyasztói bizalom és az e-kereskedelem kapcsolatának vizsgálata volt. Miért kezdtél el ezzel mélyebben foglalkozni?

K.B.: Mindig is érdekelt az online marketing területe és tudtam, hogy ebben a témában szeretnék majd kutatni. Az egyetemen pont abban a félévben tanultunk online marketinget és marketingkutatást is, ami sokat segített a munka elkezdésének megalapozásában. Illetve amikor az egésznek nekiálltam 2021-ben, a lezárások miatt éppen felfutóban volt az e-kereskedelmi iparág. Akkor sokat segítettem a családi webáruházunk üzemeltetésében, illetve egy sajátot is elindítottam. Ebből kifolyólag kezdett el foglalkoztatni a kérdés, amit a kutatásomban vizsgáltam.

– Tanárnő segítette Bogit a kutatás és a dolgozat elkészítésében – hogyan találtak egymásra és a témára?

Hlédik Erika: Bogiék csapata marketingkutatás tárgyban kiváló projektet készített, így örültem, amikor megkeresett azzal, hogy indulna a TDK-n. A témaválasztás során fontos, hogy olyan kérdéskört válasszon a hallgató, ami érdekli őt, amivel szívesen foglalkozik, és amihez én is tudok kapcsolódni valamilyen módon. A weboldal használhatóság témája régóta közel áll hozzám, a weboldalak nemcsak fejlesztői, vagy felhasználói élmény szempontjából érdekesek, hanem számos olyan vonatkozásuk is van, amelyek a marketing területét érintik. A bizalom kérdésköre kifejezetten fontos a kisebb vállalkozások, kkv-k nézőpontjából, egy kevésbé ismert honlapnak el kell nyernie a vevő bizalmát.

K.B.: A közös órai munka alatt végig rengeteg segítséget kaptam, így nem volt kérdés, hogy a konzulens választásnál kihez fordulok. A témában a tanárnő számos kutatást készített, és publikált magas színvonalú folyóiratokban is, ami jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy kitaláljam milyen irányba szeretném elindítani a kutatásomat. Azóta két dolgozat során és a szakdolgozatom alatt szintén segített, hogy megtaláljam a helyes irányokat, és végig támogatott, még akkor is, amikor a határidők előtti utolsó pillanatban volt rá szükségem. De lehetett szó a szoftverekkel kapcsolatos technikai nehézségről, vagy épp az előadás előtti felkészülésről, mindenben segítséget kaptam.

– Tanárnő mit gondol, konzulensként hogyan lehet a legjobban támogatni egy TDK-n induló hallgatót?

H.E.: Abban próbálok segíteni, amire a hallgatónak leginkább szüksége van. Egyesek nagyon határozott elképzelésekkel érkeznek, ott inkább a pontosítás, a módszertani útmutatás, a buktatók elkerülése az, amiben segíteni tudok. Másoknál a téma szűkítése, a fókusz megtalálása a legnehezebb, és utána már gördülékenyen megy a munka.

– Hogyan jellemeznék azt az utat, ami először a kari TDK-konferenciára, majd az OTDK-ra vezetett? Milyen csúcs- és mélypontok alkották?

K.B.: Elmondhatom, hogy szinte minden nehézséggel szembenéztünk a kutatás különböző fázisaiban. Számomra mélypont volt például a kezdeti megtorpanás, ugyanis először az egyetem első félévében futottam neki a kutatásnak, amikor még nem éreztem magam felkészülve, emiatt végül csak két évre rá vágtam ténylegesen bele. Az elhatározás ekkor már meg volt, jöhetett tehát a legnehezebb kérdés, a témaválasztás. Hónapokig csak a szakirodalmakat bújtam és a témában írt kutatásokat dolgoztam fel. Már minden aspektusa érdekelt a területnek, így nagyon nehéz volt leszűkíteni és kihegyezni egy konkrét kérdésre. Viszont miután megtaláltuk az irányvonalat és meghatároztuk a kutatás célját, a módszertanok alkalmazását és az elemzések készítését nagyon élveztem, az egész gördülékenyen ment. Izgalmas volt lépésről lépésre látni, ahogy kirajzolódnak az eredmények és beigazolódnak az elvárásaink. Az utolsó kihívást végül az elkészült dolgozat lerövidítése jelentette, ami nem bizonyult egyszerű feladatnak, hiszen a dolgozat terjedelme eleinte a megengedett kétszerese volt.

H.E.: Én sohasem éreztem, hogy lettek volna mélypontok. Bogival öröm együtt dolgozni, minden konzultációra felkészülten érkezett. Nem tudtam olyat mondani, amit azonnal ne valósított volna meg, ne olvasott volna utána, mindig beépítette, továbbgondolta a témát. Valóban, sokszor nem az volt a gond, hogy miről írjon még, hanem az, hogy mit hagyjunk ki.

– Karunk alapítása óta egyre többen vesznek részt a TDK-n. Miért ajánlanák a hallgatóknak a konferenciát?

K.B.: A részvétellel olyan tapasztalatot szereznek a hallgatók, amit később, amikor a szakdolgozat elkészítésére kerül a sor, többszörösen kamatoztathatnak, és jelentős előnyben indulnak azokkal szemben, akik még nem szereztek kutatói tapasztalatot. Ráadásul számos ösztöndíj keretében elismerik a teljesítményt, és a tudományos világon túlmenően a versenyszférában is jelentős előnyökre tehetnek szert.

H.E.: Teljesen egyetértek Bogival.  A TDK során a hallgató lehetőséget kap arra, hogy egy számára fontos témában elmerüljön, és tudományos igényességű munkát végezzen. Ugyanakkor ez egy verseny is, ahol megmérettetheti magát, és hasonlóan tehetséges hallgatók munkáit látva szerezhet tapasztalatot, inspirációt. 

– Melyek a fő szempontok, amelyek elvezethetnek a sikerhez?

H.E.: Nehéz megmondani, hogy mitől lesz egy dolgozat sikeres. OTDK-n első helyezettnek lenni kiemelkedő eredmény, és tudni kell, hogy hatalmas a verseny minden évben az egyetemek és a hallgatók között. Fontos, hogy a téma izgalmas, eredeti legyen mind gyakorlati, mind tudományos szempontból. Emellett erőteljes szakirodalmi felkészültség, valamit alapos kutatás módszertan és elemzés szükséges. Egy adott probléma újszerű megközelítésmódja akár módszertanilag, akár szakirodalom oldaláról, vagy egy új jelenség tudományos, szakmailag megalapozott vizsgálata megteremtheti a sikeres szereplés alapjait. 


Ha te is kipróbálnád magad a TDK-n, esetleg már témaötleted is van, vagy inspirációra lenne szükséged, keresd fel a GTK TDK oldalát vagy írj a Kar TDT elnökének, Bedzsula Bálintnak (tdk@gtk.elte.hu)!

Fotók: Bernáth Gergely