Oklevél, abszolutórium

Oklevél MSc

Az oklevél minősítése

A 2018/2019. TANÉV ŐSZI FÉLÉVÉTŐL A 2020/2021. TANÉV TAVASZI FÉLÉVÉIG BEIRATKOZOTT HALLGATÓKNAK:

Az oklevél minősítése mesterképzési szakon az alábbi öt érdemjegy két tizedesjegyre kerekített számtani átlaga:

  • két szigorlat érdemjegye,
  • a záróvizsga két érdemjegye,
  • a szakdolgozat érdemjegye.

A 2021/2022. TANÉV ŐSZI FÉLÉVÉTŐL BEIRATKOZOTT HALLGATÓKNAK:

 Az oklevél minősítése mesterképzési szakokon az alábbi négy eredmény két tizedesjegyre kerekített számtani átlaga: 

  • a képzésen teljesített tárgyak kreditekkel súlyozott átlaga két tizedesjegyre kerekítve,  
  • amennyiben a képzés mintatanterve szigorlatokat ír elő, a szigorlatok érdemjegyeinek számtani átlaga két tizedesjegyre kerekítve,
  • a záróvizsga két érdemjegyének számtani átlaga két tizedesjegyre kerekítve,
  • a szakdolgozat érdemjegye.

AZ ABSZOLUTÓRIUM (VÉGBIZONYÍTVÁNY) ELLENŐRZÉSE

A Tanulmányi Hivatal előzetes abszolutórium ellenőrzést nem végez. Az abszolutórium teljesülését a hallgató saját maga ellenőrízheti, az alábbiak szerint:

  1. Mintatanterv kiválasztása:

Az abszolutórium ellenőrzés a hallgató képzésének mintatanterve alapján történik, tehát első lépésben a megfelelő mintatantervet kell kiválasztani. A mintatanterv kiválasztásánál nem csupán a képzés nevét kell pontosan ismerni, hanem a jogviszony létesítés időpontjában érvényes mintatantervet kell kiválasztani.

Az ELTE Neptun hallgatói webes felületen a Tanulmányok > Képzés adatok menüpontban a Jogviszony kezdete adat alapján dönthető el, hogy melyik félévben kezdte meg a hallgató tanulmányait. Tehát, ha a Jogviszony kezdete mezőben 2022.09.01. dátum szerepel, akkor Önre a „2022. ősz” mintatanterv vonatkozik.

A mintatantervek a a GTK Students https://eltehu.sharepoint.com/sites/GTKstudents/SitePages/Mintatantervek.aspx sharepoint oldalon találhatóak meg. A képzés nevének megfelelő táblázatot válassza ki, majd kattintson az előző bekezdés szerint meghatározott félévre.

  1. Tárgyteljesítések ellenőrzése:

A megfelelő mintatanterv kiválasztást követően csupán össze kell vetnie, hogy a mintatantervben szereplő összes tantárgyat teljesítette-e.

Teljesített tantárgyait az ELTE Neptun hallgatói webes felületen a Tanulmányok > Leckekönyv menüpontban tekintheti meg oly módon, hogy a Félévek legördülő menüben a „Minden félév” opció kiválasztását követően a „Listázás” gombra kattint. Azon tárgyakat veheti figyelembe az abszolutórium ellenőrzés során, amelyeket teljesítette. Ezt a tényt a tárgy sorának végén található zöld pipa jelöli.

Fontos, hogy minden esetben a tárgykódok egyezőségét vizsgálja meg, ugyanis azonos tárgynéven különböző tárgyak is indulhatnak, de azok nem vehetők figyelembe az abszolutórium ellenőrzés során.

  1. Idegen nyelvi követelményei ellenőrzése:

Az idegen nyelv ismeretére vonatkozóan az Országgyűlés 2022 végén törvényben úgy rendelkezett, hogy azt nem az oklevél megszerzésének feltételéül írja elő nyelvvizsga formájában, hanem annak oktatását és mérését a felsőoktatási intézmények feladataként határozza meg szaknyelvi ismeret formájában. A törvény intézményi szintű végrehajtásáról az Eötvös Loránd Tudományegyetem az alábbi tájékoztatást adta 2023 tavaszán:

1. Az Egyetem jelenlegi hallgatói számára ajánlott, de nem kötelező a nyelvvizsga megszerzése az oklevél kiadásához.

2. Tanulmányaikat a 2022/2023-as tanévben és azt követően megkezdő hallgatók számára az ELTE a tantervekben rögzíti a megszerzendő szakképzettség gyakorlásához szükséges idegen szaknyelvi ismeretek meglétének szükségességét. A tantervmódosításokat az egyetem 2023. június 30-ig elvégezte.

3. Mentesülnek az idegen nyelvi kötelezettség teljesítése alól azon hallgatók, akik még a 2023/2024-es tanév őszi félévében szerzik meg a végbizonyítványukat.

Azon hallgatók számára, akik a 2023/2024-es tanév tavaszi félévben és attól kezdődően szerzik meg a végbizonyítványukat (abszolutórium), a végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzésére az alábbi követelmények érvényesek1.

Valamennyi mesterszakon a végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzéséhez szükséges idegen szaknyelvi ismeretek meglétének szükségességét az ELTE GTK a mesterszakos tantervekben az alábbiak szerint rögzíti:

Az egyes mesterszakoknak megfelelő Projektfeladat és a Szakdolgozat tantárgyak keretében idegen nyelvű szakirodalmak feldolgozása.

Emellett a mesterszakos felvételi követelmények a 2024-es keresztfelvételi eljárásban módosulnak az alábbiak szerint:

  • A mesterszakra felvételi követelmény: angol / német / francia / olasz / spanyol / orosz idegen nyelvből államilag elismert, legalább középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsga megléte. A szükséges nyelvtudás meglétét kizrólag nyelvvizsga bizonyítvány tanúsítja.

  • A mindenkori, akkreditált (államilag elismert) nyelvvizsgák listáját az Oktatási Hivatal, Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központ honlapja – https://nyak.oh.gov.hu/ – tartalmazza.

  • A nyelvvizsga-bizonyítvánnyal egyenértékű iratokat az idegennyelv-tudást igazoló államilag elismert nyelvvizsgáztatásról és a külföldön kiállított, idegennyelv-tudást igazoló nyelvvizsga-bizonyítványok Magyarországon történő honosításáról szóló 137/2008. (V. 16.) Korm. rendelet 14. § szabályozza.

135/2023. (V.31.) GTK KT. sz. határozat a Gazdaságtudományi Kar nyelvi követelményei változásának elfogadásáról alap- és mesterszakokon

 

Amennyiben mind a három pontban megadott összes feltételt teljesítette, úgy végbizonyítványát megszerezte.