ELTE – sikeres mesterszakos felvételik a Gazdaságtudományi Karon

2024.05.22.
ELTE – sikeres mesterszakos felvételik a Gazdaságtudományi Karon
Töretlen az ELTE Gazdaságtudományi Karának mesterszakjai iránti érdeklődés: miközben a felvételizők száma országosan inkább csökkenő tendenciát mutatott, a tavalyi évhez képest a GTK hat mesterszakjára a 2024-es általános felvételi eljárásban 8%-kal többen, 2055-en jelentkeztek. Az idei felvételi eljárást is a jelentkezők kiválósága jellemzi: az ország valamennyi gazdasági karáról érkeznek hallgatók, akik az alapszak után itt folytatnák tanulmányaikat – a listát a BGE vezeti, majd a Corvinus és az ELTE következik, de nagy a BME GTK-ról és a Szegedi Tudományegyetemről érkezők száma is.

Április 23. és május 4. között zajlottak a felvételi vizsgák, amelyek szóbeli részén több mint 60 bizottság hallgatta meg a jelentkezőket, írásban pedig a Vizsgaközpontban 15 csoportban adtak számot felkészültségükről. A felvételin összesen 100 pontot lehet szerezni, az írásbeli részért (teszt és esszé) 60, a szóbeliért 10 pontot lehetett kapni. Ez a hallgatók által hozott pontokkal (max. 20) és a jogszabály alapján járó többletpontokkal (max. 10) egészült ki.

Az írásbeli résztől sokan tartottak, de alaptalanul: ennek hagyományosan nem a szakmai vagy a lexikális tudás felmérése a célja, hanem a felvételizők általános logikai készségeinek, valamint szakmai gondolkodásmódjának, elemzőkészségének és problémamegoldó képességének felmérése. A szóbeli rész sem vizsgajellegű, hanem motivációs beszélgetés a hallgatókkal, ahol a bizottságok a jelentkezők előképzettségéről, szakmai hatteréről, terveiről, jövőképéről szeretnének képet alkotni, de arra is rákérdeznek, ki milyen szempontok alapján választotta a többi lehetőséggel szemben az ELTE gazdasági képzéseit. Az egyik legnagyobb csoportot a nálunk végzettek vagy épp diplomaszerzés előtt állók jelentik, akik – mint a válaszokból kiderült – természetesnek fogják fel, hogy nem is folytathatnák másutt tanulmányaikat.

A szóbeli felvételi válaszai azt mutatják, hogy a legnagyobb vonzerőt kétségtelenül a hallgatóbarát képzési rend jelenti. A jelentkezők túlnyomó többsége dolgozik és dolgozni kíván mesteres egyetemi évei alatt is, így egyedülálló lehetőséget jelent számukra az, hogy akár a nappali képzési rend órabeosztása is összeegyeztethető a munkaidővel, sőt, a pénteki és szombati előadási napok közül is választhatnak. A legtöbben azért szeretnék mesterszakon folytatni tanulmányaikat, hogy szakmai tudásukat bővítsék, a néhány évvel korábban végzettek pedig hogy felfrissítsék, de nagyon sokan vannak olyanok is, akik alapdiplomájukat nem gazdasági, hanem műszaki, bölcsész, társadalomtudományi, közszolgálati, élettudományi vagy agrár területen szerezték meg, és most szeretnének az üzleti háttértudásra szert tenni.

A korábbi évekhez hasonlóan érkeznek vidéki egyetemekről is, akik budapesti tanulmányaikat munkavállalással, új, leginkább jónevű nagyvállalati álláshelyek keresésével kötnék össze, de a részidős jelentkezők körében a bejárást választók száma is magas. Mint a beszélgetésekből kiderült, a szakmai gyakorlat sokak számára belépőt jelentett a további foglalkoztatáshoz: nemcsak véglegesítették őket, hanem munkahelyük még további tanulmányaikat is kész támogatni. Szinte mindenki az alapszakos diplomájának megfelelő munkakörben dolgozik, a legkülönbözőbb junior munkakörökben, és arra számítanak, hogy a mesterszak elvégzése után gyorsabb út nyílik majd számukra a magasabb vezetői munkakörök és jövedelmi kategóriák irányába.

A felvételi alapkövetelménye a középfokú nyelvvizsga, de a leendő hallgatók túlnyomó része ennél lényegesen magasabb szintű nyelvtudással rendelkezik, esetleg alapaszkos tanulmányaikat is angolul teljesítették – ők jellemzően már most multinacionális vállalatoknál dolgoznak, és jövőjüket is nemzetközi üzleti környezetben képzelik el. A korábbi évekhez képest újdonság az Erasmus+ program keretében végezhető külföldi részképzések iránt érdeklődők nagy száma.

Mesterszakos jelentkezők írásbeli felvételije az ELTE Gazdaságtudományi Karon, 2024. április 24.

A jelentkezők több mint háromnegyede olyan személyes ismerőse, kollégája vagy munkahelyi főnöke ajánlása alapján választotta képzéseinket, akik korábban már hallgatóink voltak. Ez karunk számára is fontos visszajelzés a hallgatói elégedettségről – örülünk, hogy ennyien szereztek jó tapasztalatokat, és úgy vélik, hogy az itt megszerzett tudás mások számára is értéket jelent. A kari honlap a tájékozódás legfontosabb forrása, ahol a válaszadók szerint minden lényeges információ elérhető – ideértve a szakleírásokat, a mintatanterveket, az egyes szakokat bemutató tematikus anyagokat is. A második legfontosabb tájékozódási felület a felvi.hu, ahol más gazdasági képzésekkel is módjuk van összevetni a mi kínálatunkat. Egyre többen „keresnek ránk” a világháló véleménymegosztó fórumain, már a jelentkezés előtt elkezdik követni Facebook-oldalunkat, azok pedig, akik nyílt napjaikon is részt vettek, a közvetlen információszerzés és a kérdezés lehetőségét tartották nagyon hasznosnak.

A vizsgaeredményekről hallgatóink június végéig kapnak tájékoztatást, a dokumentumok feltöltésére és a sorrendmódosításra július 10-ig van lehetőségük. A ponthatárok kihirdetésére 2024. július 24-én kerül sor, ezután tudja majd a kar hivatalosan is köszönteni a 2024/25-ös tanév első félévére felvett új mesterhallgatóit.


Fotók: Horváth Péter
Grafika: Kitanits Natasa