Fordulópont a karrierben – ELTE MBA képzés, 2025 februári kezdéssel

2024.10.21.
Fordulópont a karrierben – ELTE MBA képzés, 2025 februári kezdéssel
Az MBA (Master of Business Administration) a világ első számú üzleti szakja – az a diploma, ami megnyitja az utat a magasabb vezetői pozíciók felé, hazai és nemzetközi környezetben egyaránt. Sikere abban rejlik, hogy szinte bármilyen alapvégzettségre jól ráépíthető üzleti képzési tananyagot kínál. Ide nemcsak közgazdász végzettséggel, hanem mérnökként, jogászként, orvosként, illetve bármilyen más olyan területről is érkeznek hallgatók, akik a vezetői munka során szükséges magas szintű, naprakész tudást szeretnének üzleti és menedzsment területeken. Az ELTE 2025 februárjában induló MBA mesterszakjához most a keresztéléves felvételi eljárásban is megnyílt a csatlakozás lehetősége – az alábbiakban számba vesszük ennek előnyeit.

Az ELTE Gazdaságtudományi Kar levelező munkarendben induló MBA képzése indulása óta országos listavezető. A 2024-es rendes és pótfelvételi eljárásban 155 hallgató nyert felvételt – ez a tavalyihoz képest 37%-os növekedést jelentett. Az itt végzett hallgatók évről évre az ország vezető menedzsereiből, vállalatvezetőiből, pénzügyeseiből kerülnek ki, akik munka mellett, már jelentős üzleti tapasztalat birtokában döntöttek úgy, hogy újra az iskolapadba ülnek. Legtöbben korábban az ország vezető gazdasági egyetemein végeztek, általában már többéves szakmai-vezetői gyakorlattal rendelkeznek, mégis úgy vélik, értékes tudásra tesznek szert a legmagasabb szakmai standardok alapján megszervezett MBA képzésben.

Az ELTE MBA képzésének sajátosságai

Az MBA nem átlagos gazdasági mesterszak: a világon mindenütt a legmagasabbra értékelt üzleti diploma megszerzését teszi lehetővé, amely magával hozza a végzettek szakmai karrierjének fellendülését. Értéke nem a nevében rejlik, hanem a képzés során elsajátított tudásban és készségekben, ami az üzlet minden fontos területét átfogja a menedzsmenttől a pénzügyeken át a nemzetközi gazdaság kérdéseiig, a marketingig vagy a jogig. A tananyag, amit a képzés kínál, az üzleti élet vezetői problémáinak megoldására összpontosít, és tudatosan a hazai és nemzetközi üzleti életben betölthető magasabb vezetői pozíciók ellátására készít fel. Ezért aztán az MBA diploma megszerzése mindenki számára fordulópontot jelent a szakmai pályafutásában: megnyílnak a magasabb vezetői előmeneteli lehetőségek és jövedelmi sávok.

Az előadások szombaton vannak (de az előadások többsége már pénteken is látogatható), azokról videófelvétel készül, amely bármikor visszanézhető. A tananyag minden tárgyból elektronikus formában rendelkezésre áll. Valamennyi kötelező tárgy teljesíthető megajánlott jeggyel is, amelyet a félévközi részszámonkérésekkel lehet megszerezni, a sikeres vizsgázást az oktatók külön felkészítőkkel támogatják. A négy félév során az általános üzleti tárgyaktól (üzleti gazdaságtan, számvitel, menedzsment, marketing, üzleti jog, nemzetközi pénzügyek és gazdaság) jutnak el a hallgatók a saját munkájukhoz legközvetlenebbül kapcsolódó három modul (pénzügy, menedzsment, marketing) közül választható szakterületi tantárgyi specializációkig.

Ezt egészítik ki azok a különleges, az üzleti életből érkezett szakemberek által tartott előadások, amelyek az üzleti élet, a marketing, menedzsment, nemzetközi gazdaság, pénzügyek, számvitel aktuális kérdéseit tárgyalják.

Az ELTE GTK MBA-hallgatói számára is nyitott a kari nyelvtanulási program. Ennek keretében (ösztöndíjas formában) 2025 februárjában nyolc nyelv – az angol, francia, német, olasz, spanyol mellett a kínai, japán és a koreai – közül választhatnak. MBA hallgatóink is. Továbbá részt vehetnek erasmusos részképzésen, vagy eltölthetnek egy félévet tengerentúli partneregyetemeinek egyikén.

projektfeladat tárgy fontos szerepet tölt be: itt a hallgatók egy konkrét üzleti problémát oldanak meg egy megrendelő számára egy valós üzleti projektet szimuláló helyzetben fel azoktatói bizottságok irányítása mellett. Az ennek eredményeként előálló üzleti dokumentum a tanulmányokat záró szakdolgozat. Ez a közös munka az egyik legfontosabb biztosítéka annak, hogy a megszerzett tudás gyakorlati alkalmazása azonnal megkezdődhessen, a hallgatók munkája során rövid távon hasznosíthatóvá váljon. A képzésben nagy szerepet kap a közös munka, az egyes évfolyamok gyorsan valódi közösségekké kovácsolódnak össze, a szakmai-baráti kapcsolatok pedig később is erős köteléket jelentenek a GTK MBA-diplomásai között.

A felvételi eljárásól

2024. október 15-én megnyíló keresztféléves felvételi eljárásról részletes tájékoztatás a kari oldalainkon itt érhető el. Fontos a munkában eltöltött idő is, hisz az ELTE MBA képzésére kizárólag azok jelentkezhetnek, akik már többéves munkaerőpiaci tapasztalattal rendelkeznek. Ez az alapfokozat birtokában legalább három-, a mesterfokozat birtokában legalább kétéves szakmai, vezetői gyakorlat, amelynek teljesítését a felvételi eljárás során az E-felvételibe feltöltött, munkáltatói igazolással vagy szakmai önéletrajzzal kell a jelentkezőnek igazolnia. A jelentkezés feltétele a nyelvi felvételi követelmény: a jelöltnek angol / német / francia / olasz / spanyol / orosz nyelvből államilag elismert, legalább középfokú [B2], komplex típusú nyelvvizsgával kell rendelkeznie.

Jelentkezési határidő

A félévenként 400.000 Ft-os önköltségi díjas képzésre kizárólag az E-felvételiben lehet jelentkezni, erre 2024. november 15-én éjfélig van lehetőség.

Mindezekről 2024. november 5-én, 18 órától kaphatnak az érdeklődők tájékoztatást a Gazdaságtudományi Kar Q101-es termében. A rendezvényen lehetőség lesz a kérdésekre is, valamint jelenleg mesterszakot végző hallgatókkal is találkozhatnak majd. Kapunyitás 17.30-kor, belépés a Rákóczi út 7. kapuja, valamint a Trefort-kert felől lehet, a helyszínen munkatársaink segítenek az eligazodásban. A tájékoztatón való részvétel regisztrációhoz kötött, amelyet ide kattintva lehet megtenni.