Elkezdődött a felvételi többletpontok feldolgozása

2024.07.11.
Elkezdődött a felvételi többletpontok feldolgozása
Július 10-én éjfélig adhatták be az egyetemre jelentkezők a felvételi eljáráshoz kapcsolódó igazoló dokumentumokat, amelyek eddig hiányoztak, vagy amelyeket időközben szereztek meg. Kevesen tudják azonban, mekkora háttérmunka folyik ezt követően, hogy a ponthatárok július 24-ei kihirdetéséig minden többletpont beszámításra kerüljön. Az idei évtől az egyes egyetemek és karok saját pontozási rendszert alkalmazhatnak a többletpontok tekintetében, figyelembe véve a jelentkezők adott szakhoz kapcsolódó, kiemelkedő képességeit vagy eredményeit.

Az intézményi pontok kiszámítása tehát az egyes egyetemek saját szabályzata alapján történik. Az ELTE Gazdaságtudományi Kar alapképzésein a jelentkezők többletpontot kaphatnak az emelt szintű érettségikért, nyelvvizsgákért, kiemelkedő sporteredményekért, szakképesítésért, valamint esélyegyenlőségi pontokat, amennyiben speciális körülmények jellemzőek rájuk. Az adatfeldolgozás során a jelentkezők által benyújtott dokumentumok, bizonyítványok és egyéb igazolások összegyűjtésére, azok hitelességének ellenőrzésére, valamint a többletpontok pontszámainak megállapítására kerül sor. Az így összegyűjtött és ellenőrzött adatok alapján történik majd július 24-én a jelentkezők rangsorolása az összpontszámok alapján. 

Ezt a feladatot a GTK-n a Tanulmányi Hivatal végzi. Már hetek óta zajlanak az előkészületek a végső hajrára, intézményünk alapképzésire ugyanis 4421 kiváló diák összesen 9928 képzésre jelentkezett, ami természetesen óriási adatmennyiséget jelent. Süveges Péter, a Tanulmányi Hivatal vezetője elmondta, hogy a jelentkezett hallgatóktól összesen 40.000 többletpontot igazoló dokumentum vagy adat érkezett be, amely hozzávetőleg 750 munkaórát jelent a feldolgozásban részt vevők számára. A hatalmas precizitást igénylő feladaton a Tanulmányi Hivatal kollégái dolgoznak hetek óta folyamatosan, fáradhatatlanul.

A többletpontok feldolgozása az alábbi folyamat szerint zajlik:

  1. Adatgyűjtés: A jelentkezők által benyújtott dokumentumok, bizonyítványok és egyéb igazolások összegyűjtése, befogadása és nyilvántartásba vétele július 10-éig.
  2. Ellenőrzés: Az adatok hitelességének ellenőrzése július 11-étől, biztosítva, hogy minden beküldött dokumentum valós.
  3. Adatfeldolgozás: A felvételi döntések előkészítése és az eredmények rögzítése az egyetemi rendszerekben.
  4. Pontszámítás: A felvételi szabályzat alapján az intézményi pontok kiszámítása
  5. Rangsorolás: A jelentkezők rangsorolása az összpontszámok alapján.
  6. Kommunikáció: Július 11-én, és ezt követően, ahogy a feldolgozás halad, minden felvételiző üzenetet kap a többletpontjairól, amikor a feldolgozás megtörténik. A Tanulmányi Hivatal folyamatosan tartja a kapcsolatot a felvételizőkkel, és kezeli az esetleges problémákat.

„2024. július 11-én, akinek minden dokumentuma feldolgozásra került, e-mailt kap, hogy ellenőrizze a kapott pontokat, és esetleges észrevételeiket küldje meg nekünk az Inform rendszeren keresztül” – magyarázza hozzá Süveges Péter. „2024. július 11-ét követően, naponta, ahogy haladunk előre, e-mailt küldünk azoknak, akiknek a pontfeldolgozása befejeződött. Aki tehát nem határidő lejártakor töltötte föl a dokumentumokat, hanem már ezt megelőzően, az hamarosan meg is kapja az értesítést, és nyugodtan alhat. Legalábbis a pontjai ismertek lesznek számára.”

Természetesen a gyorsaság nem mehet a pontosság rovására, a pontszámítással foglalkozó kollégák a lehető legnagyobb precizitással dolgozzák fel a dokumentumokat. „Alaposak vagyunk, de igyekszünk haladni, ahogy csak tudunk” – összegezte Süveges Péter a helyzetet.

A feladatot tovább nehezíti, hogy az idő még annál is kevesebb, mint gondolnánk: a Tanulmányi Hivatalnak 2024. július 22-ig mindennel el kell készülnie, mert a rendszert 2024. július 23-án 9:00-kor lezárják, ezt követően tehát nem lesz lehetőség további pontrögzítésre.

Ezúton is hálásan köszönjük minden kollégánknak az embert próbáló munkában való részvételt, és kitartást kívánunk az elkövetkező szűk két héthez!