„Együtt” a HÖK tagjai 13. – rendezvényekért felelős alelnök

Kovács Andrea | 2025.01.23.
„Együtt” a HÖK tagjai 13. – rendezvényekért felelős alelnök
Ha voltál valamilyen gólyaprogramon, vagy részt vettél a szemeszter során legalább egy, a HÖK által szervezett rendezvényen, Matyi keze biztosan benne volt a projektben!

Milyen érzéseket keltett benned 2022 őszén, amikor Nagy Anna Dorottya HÖK-elnök felkért téged az induló csapatba rendezvényekért felelős alelnökjelöltnek?

Nagy öröm volt ez nekem, hiszen vágytam erre a pozícióra, de mellette egy kis félelemmel is eltöltött. Komoly terveim, vágyaim és jövőképem volt ezen a területen, és ezeket mind végre szerettem volna hajtani. Sok olyan rendezvényötlet volt bennem, ami a GTK-n sosem volt még jelen, sőt, akár más karoknak is szinte teljesen idegen. Mondhatni, új utat kellett taposnom az adott területeken. 

Az alelnökséged két éve alatt közel 3500 ember beilleszkedését segítettétek a különböző integrációs programokkal, ezek szervezésébe azonban kevesen láthatnak bele. Mondanál pár szót a háttérfolyamatokról?

Mindkét alkalommal márciustól szeptember elejéig nagyjából 30 szervezett meeting, és mellé a telefonhívások, e-mailek és maguk a tennivalók társulnak. Nagyon izgalmas kihívás volt, és mellette életre szóló élmény. Első évben a legtöbb terület átalakításra szorult a korábbi gólyatáborok tekintetében, és az akkori kilencfős főszervezői csapattal először újra kellett gondolnunk a folyamatokat, egészen a legapróbb részletekig. Kialakítottuk a szervezői csapat felkészítő képzéseinek rendszerét, amit megelőzött az úgynevezett Beavató tábor, ahol eldőlt, hogy ki milyen szerepben vesz részt a gólyatáborban, így nyáron már a számukra releváns képzéseken tudtak részt venni. A főszervezőkkel pedig percre pontosan megterveztük a programokat és azoknak a szükséges elemeit, legyen szó a szervezői csapat feladatiról, a gólyacsapatok pontos beosztásáról vagy épp a szponzori kitelepülésekről. Ezek sikeres kivitelezéséhez új alapokra kellett helyeznünk az ELTE-n belüli együttműködéseinket a különböző szervekkel. 2024-ben a már meglévő rendszeren végeztünk finomhangolásokat, és eközben egy túlnyomó részben új főszervezői csapatnak adtunk át minden olyan tudást, ami a későbbi gólyatáborok sikereihez szükséges. Ebben az évben már 890 gólya és 150 fős szervezői csapat volt jelen a táborban. 

A két éved során mondhatni rekordszámú eseményt szervezett a HÖK, amik, ha jól sejtem, mind a te és referenseid munkájának eredményei. Hogy tudtad összeegyeztetni az egyetemi kötelezettségeket a programok szervezésével?

Igen, minden hétre jutott egy esemény, de volt olyan hét, amire kettő is. Úgy jutott időm mindkettőre egymás mellett, hogy felváltva csináltam őket. Tanultam, miközben gyűltek a HÖK-ös teendőim, és amikor már volt annyi, hogy érdemlegesen tudtam vele foglalkozni, akkor egyben elintéztem őket. Így a sok apróság nem vonta el a figyelmemet a tanulásról, és hatékonyan tudtam haladni minden feladatommal.

A második alelnökként töltött éved miben volt más az elsőhöz képest, hogy már komolyabb tapasztalatod is van a rendezvények terén?

Mindenképpen szerettem volna segíteni a következő generáció betanulását. Idén két referensem is volt, egyikük a sportrendezvényekért, másikuk pedig a kisebb rendezvényekért felelt. Mindamellett, hogy a munkájukat igyekeztem minden lehetséges módon támogatni, az ő segítségükkel több figyelmem jutott a nagyobb zenés-táncos és több szervezési időt igénylő rendezvényekre. Biztos vagyok benne, hogy a második évben már nagyobb magabiztossággal álltam neki akkora volumenű programok megszervezésének, mint az ELTE Halloween, ami 2100 fővel, 2 teremben került megrendezésre az Akvárium Klubban, de jó példa lehet erre az ELTE JegesEst is, ahol 2000-en koriztunk együtt a Városligetben, vagy épp a négy napot felölelő Trefort Napok is.

Interjúsorozatunkban minden szereplő feltehet egy kérdést a sorban utána következő munkatársától. Tőled Trömböczki Bíbor Zselyke szociális alelnök ezt kérdezi: Mi az a rendezvény, amit – ha nem lennének korlátok – a legszívesseben megrendeznél és miért? Kérlek, válaszolj, és fogalmazz meg Te is egy kérdést Mándoki Máté rendezvényekért felelős referens részére!

Mindenképpen egy fesztivált szerveznék meg, ahol a világ leghíresebb rock- és metálzenekarai lépnének fel, és a fesztiválozók a lehető legminőségibb és -innovatívabb környezetben élvezhetnék ezeket a koncerteket. Búcsút intenék többek között a sárnak, a nem megfelelő higiéniának, a rossz sátrazási körülményeknek, és mindenképp bevetnék mindent annak érdekében, hogy a fesztivál a lehető legkisebb ökológiai lábnyomot hagyja maga után, illetve kiemelt szerepet kapna a társadalmi felelősségvállalás és a nevelés is. Ha pénzügyileg sincsenek korlátok, akkor sem tenném ingyenessé a fesztivált – bár mindenképp megfizethető lenne –, jótékony célokra forgatnám vissza a teljes bevételt. Ezzel igyekeznék megszűntetni minden olyan tényezőt, ami bizonyos esetekben negatív élményeket okoz a fesztiválozóknak, új szintre emelném a társadalmi felelősségvállalás fontosságát, komoly összegekkel segíthetném a jótékony tevékenységeket világszerte, és nem mellesleg, a szívemhez legközelebb álló zenei stílus megkapná a legjobb fesztivált, amit valaha látott.

A kérdésem Mándoki Mátéhoz: Melyik a kedvenc részed egy esemény megszervezésében, és van-e ehhez kapcsolódóan olyan konkrét pillant az elmúlt évből, amit szívesen megosztanál az olvasókkal? 

Fotó: Horváth Péter