„Együtt” a HÖK tagjai 11. – külügyi alelnök
Az elnöki programtervbe azt írtad, hogy „Miután felvettek, és elkezdődtek a szerda délutáni képzések, egyértelművé vált számomra, hogy a Külügyi Bizottság tagjaként szeretnék munkálkodni.” Mi fogott meg a külföldiekkel foglalkozó csapatban?
Alapvetően ez egy nagyon egyszerű kérdés, de a válasz elég összetett. Azt láttam, hogy a Külügyi Bizottság nagyon sokszínű munkát végez, hiszen a nemzetközi hallgatói réteg minden igényének igyekszik megfelelni. Ezáltal előfordulhatott, hogy egy keddi napon még rendezvényt szerveztünk, viszont csütörtökön már a tárgyfelvételben segítünk. Ez a fajta diverz működés és a lehetőség, hogy találkozzak számtalan kultúrával, nagyon gyorsan magával ragadott.
Milyen feladatokból áll a külügyi alelnöki munkád? Tényleg többet beszélsz angolul, mint magyarul?
Ezt a munkakört úgy kell elképzelni, mintha megfognád a rendezvényekért felelős alelnököt és a tanulmányi alelnököt és összegyúrnád őket. Év közben a külföldről érkező hallgatók integrációját elősegítő programokat szervezek, tanulmányi téren igyekszem segítséget nyújtani, igyekszem képviselni a nemzetközi hallgatók érdekeit, és hát nem elhanyagolható az sem, hogy próbálok segíteni minden hallgatótársamnak megvalósítani a külföldi tanulással kapcsolatos álmait.
A második kérdésre válaszolva, még sosem számoltam utána. Azt mondanám, hogy talán fele-fele arányban szólalok meg magyarul és angolul. Annyi biztos, hogy a HÖK-ből a külügyben dolgozóknak kell a legtöbbször angolul kifejezni a gondolataikat.
Egy magyar hallgató hogyan tud segíteni a GTK-n tanuló külföldi diákoknak?
Én azt mondanám, hogy a legnagyobb segítséget akkor tudja nyújtani, ha belép a Külügyi Bizottságba. Ezután mentorrá válva az újonnan bekerülő vagy éppen végzős külföldi hallgatók mellé beosztva tudja őket az egyetemi élet bármely területén segíteni. Ez lehet akár egy gyors tanulmányi kérdés, de egy közös ingatlannézés is. Vagy csak simán megisznak egy kávét, hiszen ugyanolyan barátságok tudnak így kialakulni, mint mondjuk egy gólyatábori csapaton belül.
Továbbá egy hallgató akkor tud a legnagyobb segítségnek bizonyulni a külföldiekkel szemben, ha teljesen ugyanúgy kezeli őket, ahogy magyar társait is, hiszen nem különböznek semmiben. Habár az előfordulhat, hogy a megfelelő helyismeret hiánya, a magyar nyelv összetettsége, valamint néhány terem megtalálása néha problémát jelenthet nekik. De összességében egy hallgató a saját nyitott és barátságos hozzáállásával tud segíteni bármely társának, legyen az magyar vagy külföldi.
Feladatod közé tartozik többek között az Erasmus vagy egyéb ösztöndíjjal kiutazni vágyó hallgatók segítése is. Miben tudnak hozzád fordulni a diákok?
Viccesen erre azt szoktam mondani, hogy mindennel és bármivel tudnak hozzám fordulni Erasmus kapcsán. Magyaráztam már el pályázási folyamatot, de utánanéztem már egy számomra ismeretlen sport magyarországi besorolásának is. Tudok segíteni a célegyetem kiválasztásában, a pontszám kalkulálásban, a pályázásban, sőt, pár esetben még külföldi lakhatásban is. Azt tudom mondani, hogy ha egy GTK-s segítséget szeretne kapni Erasmusszal kapcsolatban, keressen nyugodtan engem vagy a Külügyi Bizottság tagjait.
Interjúsorozatunkban minden szereplő feltehet egy kérdést a sorban utána következő munkatársától. Tőled Tőrös Róbert Zénó tudományos referens ezt kérdezi: Mi motivál téged a következő időszakra? Kérlek, válaszolj, és fogalmazz meg Te is egy kérdést Trömböczki Bíbor Zselyke szociális alelnök részére!
Jó kérdés, hiszen nem rég gondolkodtam ezen én is el. Az fogalmazódott meg bennem, hogy évről évre büszkébben mondhassák ki a hallgatóink, hogy „Én a GTK-n tanulok.” Ennek sok aspektusa van, hiszen adnunk kell egy felejthetetlen élménycsomagot a gólyaprogramokkal, fent kell tartanunk a jókedvet az évközi rendezvényekkel, segítenünk kell, hogy a legkevesebb fejfájás mellett szerezze meg mindenki a diplomáját, és abban is, hogy a Trefort-kertbe belépve mindenkinek mosoly lehessen az arcán. Tovább kell építenünk azt a kiváló közösséget, ami az elmúlt években kialakult a karon.
Zselykétől pedig azt kérdezném, hogy amennyiben a szociális alelnök életéről könyvet írna, mi lenne a címe és a műfaja?
Fotók: Horváth Péter