A kötelező tárgyakra megéri fókuszálni! – változik a kari tanulmányi ösztöndíj rendszere

2024.12.20.
A kötelező tárgyakra megéri fókuszálni! – változik a kari tanulmányi ösztöndíj rendszere
„A legtöbb hallgatónak semmit nem kell változtatnia, de mindenkinek ajánlott a mintatantervük kötelező tárgyait jól teljesíteni” – mondja Süveges Péter, a Tanulmányi Hivatal vezetője. Az újítás célja, hogy a hallgatók a szakmájukhoz szükséges tárgyakra koncentrálhassanak, és az erőforrások megfelelő optimalizálásáért cserébe anyagi támogatáshoz jussanak.

2025 őszétől változni fog karunkon a tanulmányi ösztöndíj számítási módja. Miért?

Azt tapasztaljuk, hogy a tanulmányi ösztöndíj rendszerében félévről félévre egyre meghatározóbb lett a hallgatók által felvett kreditek száma, és ezzel párhuzamosan a szabadon választható tárgyakban nyújtott teljesítményük, és egyre kevésbé lehetett pusztán a szakmai tárgyak kiváló teljesítésével ösztöndíjat nyerni. Leegyszerűsítve, fontosabbá vált a sok kredit, mint a jó szakmai teljesítmény. Az ösztöndíj feladata azonban az, hogy a képzés és ennek kulcselemeit jelentő szakmai tárgyak sikeres teljesítésére ösztönözzön. Abban legyenek érdekeltek a hallgatóink anyagilag is, hogy a mintatanterv szerint haladjanak, és elsősorban az abban előirt szakmai tárgyakban érjenek el jobb eredményt, így időben végezzenek, és felkészültebb szakemberré váljanak.

Mi változik?

Korábban a hallgatók a korrigált kreditindexük alapján kaptak tanulmányi ösztöndíjat, 2025 őszétől már egy számított átlag, az úgynevezett GTK ösztöndíj átlag alapján szerezhetnek ösztöndíjat. Ebbe kizárólag a hallgató képzésének mintatantervében szereplő kötelező tárgyakban nyújtott teljesítmény számít majd bele.
Eddig nagyjából hatvan minisávba tartoztak az ösztöndíjas hallgatók a teljesítményük alapján, ősztől öt szélesebb sávba kerülnek besorolásra. Úgy gondoljuk, hogy ezáltal motiváltabbak lesznek egy-egy jegy javítására, hiszen az eggyel magasabb sávba kerülés átlagosan 150%-kal magasabb ösztöndíjat jelenthet. Fontos továbbá, hogy a vonatkozó félévben legalább 20 kreditet kell teljesíteni kötelező tárgyakból a tanulmányi ösztöndíj elnyeréséhez. 
Nem változik azonban, hogy tanulmányi ösztöndíjat jogszabály alapján csak a legjobban tanuló állami ösztöndíjas, nappali tagozatos hallgatók kaphatnak.

Kérdés esetén a Tanulmányi Hivatal szívesen segít

Mi határozza meg a tanulmányi ösztöndíjak összegét?

A tanulmányi ösztöndíjakra felhasználható keretösszeget elsősorban a hallgatói normatíva értéke, a jogosult hallgatók száma, valamint az intézmény fenntartói finanszírozásának összetett mechanizmusa határozza meg, amelyet a kar nem tud befolyásolni. Nekünk kell meghatározni azonban, hogy milyen teljesítményeket veszünk figyelembe a tanulmányi ösztöndíj megállapításakor, ki kell alakítanunk az ösztöndíjkategóriákat és az azok közötti arányokat, valamint biztosítani kell a kari keretösszeg félévek közötti kiegyensúlyozott felosztását.

Hogyan kell számolni a GTK ösztöndíj átlagot?

A GTK ösztöndíj átlagot a hallgató legutolsó aktív félévében teljesített, a képzés mintatantervében szereplő kötelező tárgyainak súlyozott tanulmányi átlaga adja. A félévre kiszámított súlyozott tanulmányi átlagot öt századra kerekítjük. A GTK ösztöndíj átlagba nem számít bele a Szakmai gyakorlat tárgy.

Milyen összegekre számíthatnak a tanulmányi ösztöndíjasok?

Jogszabály szerint a jogosult hallgatók minimum 30%-ának kell tanulmányi ösztöndíjat kapnia. Annak érdekében, hogy a rendelkezésünkre álló keretekből ösztönző összegeket is adhassunk, csupán a jogosult hallgatók 30-35%-ának tudunk tanulmányi ösztöndíjat adni. A kialakított 5 kategória közül a legalacsonyabban a tanulmányi ösztöndíj nagyjából havonta 10 ezer forint körül alakul majd. Ez egy szimbolikus, jogszabály szerint kötelezően adandó összeg. Ugyanakkor a legmagasabb kategóriában már ennek hatszorosa, azaz 60 ezer forint körüli összegek várhatók havonta.

Süveges Péter arra bíztatja a hallgatókat, hogy a GTK-s tárgyakra fókuszáljanak

Mik voltak a megfontolások a változtatásokkal kapcsolatban?

Kívülről sokszor nem látszódnak ezek a háttérmunkák, de már egy éve dolgozunk a Hallgatói Önkormányzattal közösen az átalakításon, és mire bevezetésre kerül az új ösztöndíjelosztási mechanizmus, addigra közel kétéves lesz a projekt. Az elmúlt egy évben rengeteget egyeztettünk hallgatókkal, oktatókkal és a kollégákkal. A legfontosabb célokban mindenki egyetértett: az új rendszer legyen motiváló, igazságosság és egyszerű.

Mi lesz azokkal a tárgyakkal, amiket más karokon végeztek el a hallgatók?

Az ELTE egyik előnye éppen a sokszínűsége, az universitas jellege. A hallgatók több ezer olyan kurzus közül választhatnak, amelyek szűken vett szakmai ismereteken túli tudást biztosítanak számukra. A szabadon választható tárgyak helye a mintatantervekben továbbra is biztosított, ez az ELTE alapértékei közé tartozik. Ezeket a tárgyakat tehát továbbra is szabadon felvehetik a hallgatók, csupán a tanulmányi ösztöndíjukba nem fog számítani az ottani jegyük. Hisszük, hogy ez abba az irányba tereli majd a hallgatókat, hogy érdeklődésüknek megfelelő tárgyakat hallgassanak a könnyű kreditet és jó jegyet ígérő tárgyak helyett.

Hogyan lehet felkészülni erre a változásra?

A legtöbb hallgatónak semmit sem kell máshogyan csinálnia, mint eddig. Csupán azoknak érdemes újragondolniuk a stratégiájukat, akik eddig könnyebben elvégezhető, jó jegyet ígérő órákkal tornázták fel a mutatószámukat. Nekik is érdemes több energiát fektetni a GTK-s törzstárgyakba. Továbbá, ha valakit érdekel valamilyen szabadon választható tárgy, ahol nehéz jó jegyet szerezni, akkor is nyugodtan felveheti, nem kell aggódnia az ösztöndíja miatt.
Egyszerűbbé és könnyebben érthetővé válik a tanulmányi ösztöndíjak rendszere: koncentrálj a GTK-s képzésed tárgyaira, teljesíts olyan jól, ahogyan csak tudsz, és ösztöndíjat szerezhetsz!

Mikortól lép életbe az új rendszer? Mire figyeljenek a hallgatók?

Fontos tudni, hogy a Szenátus 2024. decemberi 16-i ülésén fogadta el az új szabályokat. Így a hallgatók többsége számára a 2025. őszi félévi ösztöndíj már a 2025. tavaszi félév teljesítménye után jár, ezért már érdemes ezt figyelembe véve felvenniük a tavaszi félév tárgyait. Az pedig továbbra is fontos, hogy félévente legalább 20 kreditet teljesítsenek a hallgatók.

Reméljük, hogy az új rendszer még jobban segíti a hallgatókat az eredményes tanulmányokban

Az új rendszer számszaki eredményeinek megismerésére mikortól lesz lehetősége a hallgatóknak?

Terveink szerint próba jelleggel már 2025 januárjában kiszámítjuk minden hallgató számára, hogy a 2024/2025-ös tanév I. félévére mely tantárgyak teljesítésének eredményeként hogyan alakult volna a GTK ösztöndíj átlaga, és azzal az új rendszerben mekkora ösztöndíjat ért volna el. Ezt a tájékoztatást a jövőben minden félévben megismételjük majd.

Mire számítanak, hogyan fogadják a hallgatók az új tanulmányi ösztöndíjrendszert?

Bízunk benne, hogy érteni fogják, hogy az új mechanizmus értük van, és azt a célt szolgálja, hogy minél jobb szakemberré váljanak, és ugyanakkor tartalmasan ki tudják használni a szabadon választott tárgyakban rejlő lehetőségeket. A tanulmányi ösztöndíj komoly tétel lehet egy hallgató bevételeiben – ami akár a lakhatási költséget vagy a havi étkezést is fedezni tudja –, és reméljük, hogy az anyagi terhek csökkentésével is segíteni tudjuk hallgatóinkat, hogy a legeredményesebben végezzék a tanulmányaikat.

Az új ösztöndíjrendszerről további információk a Tanulmányi ösztöndíj aloldalon és az ELTE Hallgatói Követelményrendszerben olvashatók.

Fotók: Horváth Péter