„A BESU tapasztalatszerzés, és még annál is több”

– Hol hallottál először a nyári egyetemről, és mikor döntötted el, hogy jelentkezel?
Tavaly, a tavaszi a szemeszter közepe táján meghallgattam egy hangolódásnak szánt, bemutató előadást a campuson, amelynek a végén bátorítottak minket, hogy vegyünk részt valamelyik BESU előadás-sorozaton. Akkor még nem tudtam, hogy a kis csoportos foglalkozások nekem valók-e, hogyan fog működni ez az egész a gyakorlatban, milyen lesz a megszokotthoz képest szinte üres Trefort-kert hangulata, de úgy döntöttem, teszek egy próbát, és belevágok. Az oktatóink is erre ösztönöztek, több előadás végén kiemelték, hogy ha szeretnénk kipróbálni az átlag egyetemi stílustól eltérő szemináriumi légkört, aminek a kivitelezésére a normál keretek között nincs mód, akkor mindenképp jelentkezzünk.
– Melyik kurzusra esett végül a választásod?
A kedvcsináló e-mailben kiküldött tájékoztató alapján több képzés is felkeltette az érdeklődésemet. Fontos szempont volt, hogy külföldi oktatóhoz kerüljek, mert szerintem a BESU kulcsa az, hogy olyan emberektől tanulhassunk, akiktől ezen az eseményen kívül nem igazán lenne lehetőségünk. Mivel minden nyári egyetemi képzés lehetőséget biztosított mintatantervi tárgyak kreditátviteles teljesítésére (vagy egyes zh-k alóli felmentésre), próbáltam olyan kurzust választani, ami még a következő félévekben is aktuális számomra, de ezeken a feltételeken kívül csak a címekre és a megadott leírásokra hagyatkoztam. Így Theocharis Grigoriadis, a Freie Universität Berlin professzorának Comparative Economic Development című kurzusa mellett döntöttem, ami összehasonlító gazdaságtannal foglalkozott. A tanár úr profi volt. Már az első előadások alkalmával bebizonyosodott, hogy nagy tudású szakember, aki a hallgatókkal is közvetlenül tud kommunikálni, ezért órái érdekesek voltak és jó hangulatban teltek.
– Számos külföldi hallgató is részt vett a nyári egyetemen. Velük milyen volt a közös munka és az időtöltés?
Nagyon tetszett, hogy az óraközi szünetek és a welcome-est megadta az alapot, hogy a különböző kulturális háttérrel rendelkező hallgatók beszélgetésbe elegyedjenek egymással. Az oktatónk megteremtette a légkört, ahol senki nem félt kinyilvánítani a véleményét, sőt, még kisebb vitákat is lefolytattunk egy-egy témában, ahol – nagyrészt kulturális különbségek miatt – nem egyezett a véleményünk. Az órákon kívül jellemzően hobbikról és abban elért sikerekről, tanulmányokról és az országban szerzett élményekről, benyomásokról beszélgettünk. Ajánlottunk nekik szabadidős programokat a városban, például a dunai hajózást vagy különleges kávézókat.
– Hogy érzed, tudtad hasznosítani ezen a különleges héten tanultakat?
Abszolút, mivel a kurzus fő témája az országok gazdasági fejlődéséhez hozzájáruló szempontok elemzése volt, ezáltal az itt szerzett tudás nagyban hozzájárul az aktuális gazdasági események jobb megértéséhez. Emellett az egyetemi tanulmányokban is könnyebbé teszi a tananyag elsajátítását, ezt legjobban a külgazdasági politika című tárgynál érzékeltem. Ugyanakkor számomra hozzáadott érték az is, hogy különböző témákban tudok érdekes, mások számára ismeretlen tényeket közölni, például a különböző közép-kelet-európai országok rendszerváltásairól, vagy arról, hogy hogyan befolyásolta a jogrend az országok pénzügyi fejlődését.
– Milyen tanácsod lenne azok számára, akik fontolgatják a 2023-as BESU-n való részvételt?
Először is, legyenek nyitottak és ne féljenek. Sokaknak ijesztő lehet belegondolni, hogy a 120 fő helyett csupán tizedannyian hallgatnak egy tárgyat, és elkerülhetetlen, hogy meg kelljen szólalni a kurzus öt napja alatt. Ettől én is tartottam, ugyanakkor a Nyári Egyetemen kellemesen csalódtam, ugyanis kiderült számomra, hogy nem is olyan rossz kis csoportokban megosztani a gondolataimat. Továbbá kezdeményezzenek beszélgetéseket. Nekem például a Navratil Ákos Szakkollégiumba való jelentkezésemben is nagy szerepet játszott a Nyári Egyetem, hiszen a külföldi hallgatókon kívül olyan ELTE-sekkel találkoztam, akiket 2022 júliusa előtt nem ismertem. Az órák közti szünetekben egyre többet beszélgettünk a szakkollégium által adott lehetőségekről, azóta én is tag vagyok, a BESU-n megismert embereket pedig azóta a barátaimnak nevezhetem.
Ha te is hasonló élményekre vágysz, jelentkezz az idei BESU-ra!
Fotók: Csorba Zoltán