Tanulmányi mobilitás (hosszú, EU/EGT)

Tanulmányi mobilitás – Tanácsok

Kedves Pályázó!

Az Erasmus+ pályázattal és támogatással kapcsolatos általános információkat az ELTE honlapja tartalmazza. Felhívjuk a pályázó hallgatók figyelmét, hogy az ösztöndíj nem fedezi a kinn tartózkodás során felmerülő összes költséget, azt más forrásokból – olykor előfinanszírozás mellett – szükséges kiegészíteni!

Jelen oldalon a GTK kari nemzetközi koordinátorainak tanácsait ismerheted meg, amelyek figyelembevételével növelheted a nyerési esélyedet.

A pályázáshoz sok sikert kívánunk!

Üdvözlettel:
GTK Nemzetközi Iroda

Pályázattal kapcsolatos technikai ajánlások

Hol érdemes tájékozódnom az Erasmus+ pályázatról?
Az ELTE és a GTK honlapján. A GTK oldalán található partnerlistában további információk állnak rendelkezésre, amelyek segítik a pályázást (pl.: tárgylisták, szállásról információ stb.).

Elérhető osztatlan képzés a GTK-n?
Nem, a GTK-n alap- (BA), mester- (MA) vagy doktori képzés (PhD) érhető el.

Mikor kezdjem el a jelentkezésemet?
Javasolt már a pályázási időszak elején elkezdeni a felülettel történő ismerkedést (pl.: regisztrálni a Mobility Online felületre), azonban magát a pályázatot a kari tájékoztatót követően ajánlott elkezdeni, ugyanis itt hangzik el minden, a jelentkezéshez szükséges, kari sajátosságokat is tartalmazó információ.

Mikor nyújtsam be a jelentkezésemet a Mobility Online felületén?
Javasoljuk, hogy jelentkezésed benyújtását ne hagyd az utolsó pillanatra. Előfordulhat, hogy a pályázás utolsó időszakában a rendszer túlterhelt/nehezen elérhető, így azt ajánljuk, hogy a kari tájékoztató után minél korábban nyújtsd be a jelentkezésedet.

A Mobility Online felület mellett máshol is be kell nyújtanom a jelentkezésem?
Nem, a 2024 őszi pótpályázattól kezdődően a jelentkezést csak a Mobility Online felületen keresztül kell benyújtanod.

Technikai hiba jelent meg a jelentkezésem során. Hová forduljak segítségért?
Ilyen esetben érdemes képernyőképet készíteni a hibáról, amelyet a leveledhez csatoltan küldj el a GTK Nemzetközi Irodájának az outgoing@gtk.elte.hu email címre. Érdemes minél több részletet megadni a helyzetről, akár több képet is csatolni, mert ez segítheti a probléma mielőbbi megoldását.

Jelentkezésemhez csatolnom kell a tanulmányi átlagom? Ha igen, akkor milyen formátumban?
Ha már rendelkezel legalább egy lezárt félévvel a jelenlegi képzéseden, akkor nem. A Mobility Online felület a Neptunból „áthúzza” az utolsó két félév tanulmányi átlagait. 
Ha első féléves mesterképzéses hallgató vagy, akkor az utolsó félév átlagának a diploma/oklevél átlagot kell feltöltened PDF formátumban a Mobility Online felület erre kijelölt részében.

Leadtam a pályázatom, de észrevettem, hogy kihagytam valamit. Visszaküldésre kerülhet a jelentkezésem?
Nem.

Nyertes pályázat esetén biztos, hogy az első helyen megjelölt partnerhez nyerem el a pályázatot?
Nem. A partnerekhez az adott tanévben meghatározott számú hallgatót küldhetünk ki. Amennyiben több hallgató jelölte meg az adott partnert, mint amennyi szabad helyünk nála van, akkor az adott partnerhez a GTK már nem biztos, hogy tudja támogatni a pályázatodat.

Ha nem az első helyemre kerülök támogatásra, annak mi az oka?
Valószínűleg az általad megjelölt partnert többen is megjelölték és a támogatható pályázatok száma elérte a partnernél rendelkezésünkre álló szabad helyek számát. Tehát már nincs több szabad hely az adott partnernél. Emiatt a GTK nem tudja támogatni a jelentkezésed az adott partnerhez.

Elutasításra került a pályázatom az alábbi indokkal: „elért pontszám és szabad helyek hiánya”. Ez mit jelent?
Egy tanévben a partnerekhez a szerződésekben rögzített számú hallgatót küldhet mobilitásra a GTK. Egyes partnereknél képzési szintenként is eltérhet a szabad helyek száma, amelyről a GTK honlapján elérhető partnerlista második lapfülén találsz részletes információt. Amennyiben a támogatható hallgatók száma eléri a kiküldhető hallgatók számát, úgy a további hallgatók jelentkezéseit az adott partnerhez a GTK nem tudja támogatni. Például, ha 10 szabad helyre 90 pályázat érkezik be, úgy a GTK maximum 10 pályázatot tud támogatni. 

Mit jelent a célegyetemváltás?
Amennyiben a benyújtott pályázatod jó értékelést kap, de az általad megjelölt partneregyetemek egyikéhez sem tudja támogatni a GTK a jelentkezésedet, akkor előfordulhat, hogy a kari Nemzetközi Iroda felveszi veled a kapcsolatot és lehetőséget ajánl arra, hogy egy olyan partnerhez utazz ki, amelynél - bár a pályázatodban nem jelölted meg -, van még szabad hely. Ritka esetben az is előfordulhat, hogy rajtad kívül álló ok miatt mégsem tudsz kiutazni az általad választott partnerhez. Ilyen esetben is előfordulhat, hogy a kari Nemzetközi Iroda felveszi veled a kapcsolatot. Fontos, hogy a döntésed meghozatalára rövid határidő áll rendelkezésre.

Célegyetemváltás esetén bármelyik más célegyetemre kiutazhatok?
Nem, általában a GTK Nemzetközi Irodája által küldött listából választhatsz, de az is előfordulhat, hogy csak 1 partneregyetem kerül felajánlásra.

Tartalékos státuszba kerültem. Ez mit jelent?
Tartalékosnak a jelentkezők egy kis csoportja kerül kiválasztásra azok közül, akiknek a benyújtott pályázata formailag megfelelő és az elért pontszáma alapján támogatható, de a megjelölt partnerek egyikénél sincs már szabad hely. Ha tartalékos státuszba kerültél, az az jelenti, hogy a GTK a pályázatod értékelése alapján még lehetőséget szeretne adni arra, hogy lemondás esetén Te utazhass ki ahhoz a partnerhez, ahová a tartalékos státuszt megkaptad.

Mennyi esélyem van tartalékosból nyertessé válni?
Változó, azonban már több tartalékos hallgató is lehetőséget kapott, hogy mobilitásban vegyen részt, mert másnak le kellett mondania a mobilitását. Sőt, olyanra is volt már példa, hogy egy lemondás miatt olyan partnerhez utazhatott ki a hallgató, amelyet a jelentkezésében nem is jelölt meg.

Célegyetem választással & nyelvtudással kapcsolatos ajánlások

A GTK Nemzetközi Irodája tud olyan partnert ajánlani, ahova biztosan kijuthatok?
Nem. Minden pályázati időszak eltérő, a GTK partnerlistája pedig folyamatosan bővül, így előre a GTK NI nem tudja megmondani, hogy a benyújtott pályázatok hogyan fognak eloszlani a partnerek között. A korábbi pályázat során benyújtott pályázatok eloszlásáról és a partnereknél elérhető szabad helyek számáról az alábbi linken tudsz tájékozódni: Korábbi GTK pályázat eloszlása.

A GTK Nemzetközi Irodája segítene abban, hogy a következő pályázati felhívásban melyik partnerek lesznek elérhetőek?
Az elérhető partnerek listája az ELTE honlapon (általános) és a GTK honlapon is elérhető. Főpályázat során minden helyünk pályázható, míg pótpályázat esetén a szabad helyek listáját a kari partnerlista „Pótpályázat-Free places” lapfülén találod. Érdemes a „Pótpályázat-Free places” lapfület is megnézni a pályázat során, ugyanis ott található meg a tématerületekre és tanulmányi szintekre lebontott szabad helyek száma. A GTK honlapján elérhető partnerlista részletesebb, valamint folyamatosan frissítésre kerül, akár a pályázati időszak alatt is, ezért a GTK-s jelentkezők számára ennek a használatát ajánljuk.

Képek a GTK-s partnerlista kezeléséhez:

„GTK partners” lapfül:

  • Piros négyszögben található a frissítés dátuma.
  • A „G” oszlopban található, hogy a GTK melyik intézettel / tanszékkel / karral áll kapcsolatban. Amennyiben csak korlátozott számú képzés érhető el a hallgatóink számára, akkor azt a „H” oszlopban tüntetjük fel. (frissítés alatt, kékkel bekarikázott oszlopok)
  • A nyelvtudással kapcsolatos információkat az „I” oszlopban tesszük elérhetővé (lila ötszög). Ezt érdemes figyelni, ugyanis egyes partnereinknél az oktatás nyelve eltér az őszi és a tavaszi félévben (pl.: B  LIEGE38). Figyelem! Az oszlop frissítés alatt áll, néhány partnerünk esetén még nem tartalmazza a nyelvtudást.

 „Pótpályázat-Free places” lapfül:

  • Pótpályázat-Free places” lapfülön a „C” oszlopban találod a partnernél elérhető tématerületeket, a „D” oszlopban a képzési szintet (BA/MA), míg az „E” oszlopban a maximális helyek számát tüntettük fel. Így egy sorban láthatod, hogy az adott partnernek, a kiválasztott tématerületére, képzési szintenként hány hallgatót tud támogatni a GTK.
  • a „Pótpályázat-Free places” lapfülének „G” oszlopában a pótpályázat során válik elérhetővé a szabad helyek száma, amely akár a pályázat ideje alatt is változhat.

Megpályázhatom-e Malagát (E MALAGA01), ha nincs spanyol nyelvvizsgám?
Igen, azonban a mobilitás sikeres teljesítéséhez ajánlott, hogy olyan spanyol nyelvtudással rendelkezz a kiutazáskor, amellyel szakmai tárgyakat is tudsz teljesíteni. Ugyanis E MALAGA01 Erasmus kódú partnerünknél az oktatás nyelve a spanyol. Bár ennél a partnernél elérhetők angol nyelvű órák, ezek nagyon népszerűek, a szabad helyek száma pedig limitált. Fontos figyelembe venni azt is, hogy a partner nem garantálja az órákra való bejutást, ugyanis a tárgyfelvétel minden hallgatónak (a teljes képzéseseknek és a mobilitásban résztvevőknek is) egy időben történik. Ezek alapján nem biztos, hogy nyertes pályázat esetén fel tudsz jelentkezni az angol nyelvű kurzusokra és előfordulhat, hogy a tárgyak egy részét vagy egészét spanyol nyelven kell teljesítened.

Sevillába szeretnék menni, de nem tudok spanyolul. Megjelölhetem?
A sevillai partnernél az oktatás nyelve a spanyol, így a kiutazáskor érdemes olyan spanyol nyelvtudással rendelkezned, amellyel a partnernél tárgyakat is tudsz teljesíteni. Bár a sevillai egyetemen elérhetőek angol nyelvű kurzusok, a GTK a Faculty of Tourism and Finance részleggel áll szerződésben, így a felvehető kurzusok korlátozásra kerülhetnek (például angol nyelvű vagy informatikai előadásokat nem vehetnek fel a Faculty of Tourism and Finance területre nominált hallgatók).

Spanyol, olasz vagy francia partnerhez szeretnék jelentkezni, de nem tudok az adott ország nyelvén. Benyújthatom a jelentkezésem?
Igen, azonban számolj azzal, hogy a nyelvtudás hiánya nehézségeket okozhat az órák hallgatása során. Az ezen országokban működő partneregyetemeknél előfordulhat, hogy angol nyelven kerül meghirdetésre egy tárgy, de a kiutazást követően az mégis az adott ország nyelvén kerül megtartásra.

A GTK partnerei között nem találom azt az országot, amely engem érdekelne. Mit tehetek? 
A GTK folyamatosan bővíti a partnereinek a listáját, azonban a szerződések megkötése hosszabb folyamat, akár évekig is eltarthat. Ilyen helyzetben érdemes körülnézni az ELTE szintű pályázatok (pl.: All fieldsEurópán kívüli Nemzetközi KreditmobilitásVendéghallgató partneregyetemen Európán kívül) között, ahol a GTK partnereitől eltérő intézmények is megtalálhatók. Amennyiben javaslatot tennél új partnerkapcsolat kialakítására, úgy az alábbi linken közvetlenül a GTK Nemzetközi Irodájához juttathatod el javaslatod: Potenciális partner ajánlás.

Baráttal/barátnővel szeretnék kiutazni. Hol tudom jelölni?
A jelentkezés során nem tudod jelölni, hogy mással szeretnél egy célegyetemre kijutni. A GTK nem tudja garantálni, hogy az együtt utazni kívánó hallgatók ugyanahhoz a partnerhez jussanak ki.

Hogyan válasszak célegyetemet? 
A célegyetemek kiválasztása rajtad múlik. Ehhez érdemes tájékozódnod a GTK elérhető partnereiről és a partnerországokról. Az alábbi kérdések segíthetnek a döntésed meghozatalában: Melyik ország az, ahol tudnál és szeretnél egy félévet élni? Milyen költségekkel számolhatsz (szállás, étkezés, utazás stb.)? Milyen lehetőségek érdekelnek? Például, ha nyelvtanulás is fontos szempont, akkor érdemes megnézni, melyik partnernél elérhetőek nyelvi kurzusok, ha pedig a szállás az egyik preferenciád, akkor érdemes utána járni, hogy a partner biztosítja-e. Milyen nyelven szeretnél/tudsz tanulni? Milyen tárgyakat szeretnél a partnernél tanulni és befogadtatni az itthoni tanulmányaidba? 
Érdemes a partnerekről még akkor is tájékozódni, ha először nem gondolnád, hogy érdekesek lehetnek számodra. Előfordulhat, hogy így találsz rá olyan partnerre, akinél szívesen töltenéd az Erasmus mobilitásod.

Záróvizsgáznék a mobilitás félévében. Mire figyeljek a jelentkezésnél?
Ilyenkor is jelentkezhetsz, azonban figyelj arra, hogy a partnereink egy részénél, főleg a német partnereknél, a félév később kezdődik és fejeződik be, mint a GTK-n. Így, ha a mobilitás félévében szeretnél záróvizsgát tenni, akkor érdemes olyan partnert választani, amelynél a félév korábban fejeződik be. Ez azért fontos, mert a záróvizsgázás előtt szükséges lezárnod a mobilitásodat is. Az (záróvizsgát megelőző) abszolvált státusz beállításához a zárási folyamat adminisztrációs részének is le kell zárulnia. Emiatt alapképzés esetén legkésőbb a GTK-s vizsgaidőszak második, mesterképzés esetén a GTK-s vizsgaidőszak negyedik hetében szükséges lezárnod a mobilitásodat (alapképzéses hallgatóknak, akik az őszi évben vesznek részt mobilitásban a GTK Nemzetközi Irodája ajánlja, hogy a GTK-s vizsgaidőszak első hetében zárják le a mobilitásukat). A pontos határidőről – kérés esetén – a Tanulmányi Hivatal nyújt tájékoztatást. 
Ha a záróvizsgát későbbi félévben szeretnéd letenni, de abszolvált státuszt szereznél a mobilitásod félévében, akkor is érdemes olyan partnereket választanod, ahol nincs csúsztatott félév. Az Erasmus feltétele, hogy a GTK-n aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezz a mobilitás teljes időtartama alatt. Ez a feltétel nem valósul meg az abszolvált státusz beállításának félévében a vizsgaidőszak utolsó napjától, amikortól megszűnik a hallgatói jogviszonyod.

Utolsó félévemben olyan partnerhez szeretnék kiutazni, ahol csúsztatott félév van (a tanítás a GTK-hoz képest akár 2 hónappal is később kezdődik és fejeződik be). Kiutazhatok?
Igen, azonban ilyenkor érdemes legalább egy, a mintatanterv alapján kötelezően teljesítendő tárgyat megtartani a mobilitás utáni félévre (erre azért van szükség, mert a mobilitás teljes ideje alatt aktív hallgatói jogviszonnyal kell rendelkezned). Ilyen tárgy lehet például a Szakdolgozat. 

Támogatás

Az Erasmus támogatás minden költségemet fedezni fogja a mobilitás során?
ELTE honlap alapján: „Felhívjuk a pályázó hallgatók figyelmét, hogy az ösztöndíj nem fedezi a kint tartózkodás során felmerülő összes költséget, azt más forrásokból - olykor előfinanszírozás mellett - szükséges kiegészíteni!”

Elérhetőek olyan támogatások, amelyeket igényelhetek az Erasmus mellett is?
Igen, több kiegészítő támogatás is elérhető az ELTE-n, amelyekről az ELTE honlap kiegészítő támogatások fülén tudsz tájékozódni.

Kiutazás előtt megkapom a teljes támogatást?
Nem, a kiutazás előtt a támogatás 90% kerülhet utalásra, míg a sikeres zárást követően a fennmaradó 10%-ot is megkapod.

Mi számít egy hónapnak a támogatásnál?
Teljes hónapnak az az időszak számít, amikor a hónap első napjától az utolsóig kint tartózkodsz. A nem teljes hónapokra napidíj kerül kiszámításra.

Mikor kapom meg a támogatást?
A mobilitás előtti teendők (három fél által aláírt Learning Agreement, ”Fill in questionnaire on mobility data and green travel” kitöltése a Mobility Online felületen) teljesítését követően kerül kiállításra a Támogatási Szerződés (nem azonnal). Amint feltöltöd az általad aláírt Támogatási Szerződést a Mobility Online felületére és azt a Támogatási Szerződésekkel foglalkozó kolléga feldolgozta, úgy körülbelül 4 hét, mire megérkezik a támogatás.

Milyen számlát érdemes megadnom a támogatáshoz?
EUR alapú számlát érdemes megadnod, mivel ilyen esetben nincs átváltás. Akár Revolut számlát is megadhatsz. Ha HUF alapú számlát adsz meg, akkor az EUR átváltásra kerül forintra, de így is megkapod a támogatást.