Szakmai gyakorlat (hosszú)

Szakmai gyakorlat – Pályázati felhívás és GYIK

Az Erasmus+ szakmai gyakorlat folyamatosan pályázható, a fő- és pótpályázati időszakon kívül is.

EGYETEMI SZINTŰ (FŐ- VAGY PÓT-) PÁLYÁZAT FELHÍVÁSA

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem intézményi szintű pályázatot ír ki a 2025/2026-os tanév tavaszi félévére Erasmus+ hallgatói mobilitási programban való részvételre.

A pályázat keretében az alábbi mobilitások megvalósítása lehetséges:

  • részképzés,
  • szakmai gyakorlat,
  • diplomaszerzés/abszolválás utáni szakmai gyakorlat.
Aktuális pályázati időszak2025. január 27 – február 25. 23:59 óra. 2026. szeptember 30-ig megvalósuló mobilitások pályázhatók.

ÚTMUTATÓ

SZAKMAI GYAKORLAT (STUDENT MOBILITY FOR PLACEMENTS – SMP) – FOLYAMATOSAN PÁLYÁZHATÓ

Európai Unió intézményeinek és szerveinek kivételével bármely Erasmus+ programországbeli céghez, szervezethez pályázhatsz gyakornoknak, feltéve, hogy a tevékenység illeszkedik a tanulmányaidhoz. Amennyiben a külföldi szakmai gyakorlatod során teljesíted a GTK „Szakmai gyakorlat” tárgy követelményeit, és ezt igazolni tudod, úgy azt elismertetheted a mintatantervben szereplő szakmai gyakorlatként. A kötelező szakmai gyakorlattal kapcsolatban felmerülő kérdéseiddel Dr. Harsány Gergelyt (harsanyi.gergely@gtk.elte.hu) keresd.

BENYÚJTANDÓ DOKUMENTUMOK

Minden jelentkezőnek kötelező benyújtani:

  • Általános információ
  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • ELTE pályázati űrlap 
  • Motivációs levél (angol nyelven vagy a mobilitás nyelvén, de ez utóbbi esetben magyarul is meg kell küldeni; GTK-s sablon nem elérhető)
  • Munkaterv (angol vagy magyar nyelven; GTK-s sablon nem elérhető)
  • Önéletrajz (angol nyelven vagy a mobilitás nyelvén, de ez utóbbi esetben magyarul is meg kell küldeni; GTK-s sablon nem elérhető)
  • Korábbi félévek tanulmányi eredményei (Neptunból letöltve a teljesítésigazolást / kreditigazolást)
  • Fogadólevél / Meghívólevél (angol vagy magyar nyelven; GTK-s sablon nem elérhető)

További dokumentumok, amelyek valamely feltétel teljesülése esetén kötelezően csatolandók:

  • Diplomamásolat és a záróvizsgának az eredménye a diplomamellékletből (mester- vagy doktori képzés esetén)
  • Magyar állampolgársággal nem rendelkezőknek: érvényes letelepedési vagy tartózkodási engedély/regisztrációs igazolás vagy a menekültstátuszt igazoló okmány másolati példánya
  • Észak-Macedóniába, Szerbiába vagy Törökországba pályázóknak: Hozzájárulás adattovábbításhoz ún. harmadik országba történő adattovábbítás esetén
  • Esélyegyenlőségi támogatásra is jelentkezők: Amennyiben jelentkezni szeretnél rá, úgy az Erasmus szakmai gyakorlatra való jelentkezésedkor kell a dokumentumokat csatoltan megküldened. További információ a kiegészítő támogatásról ezen a honlapon érhető el

BENYÚJTÁS MÓDJA

Az Erasmus+ szakmai gyakorlat jelentkezés benyújtása emailben az outgoing@gtk.elte.hu email címre történik. A benyújtandó dokumentumokat egy emailhez csatoltan kell megküldeni. Az email tárgya minden esetben: Szakmai gyakorlat jelentkezés – TELJES NÉV legyen. Például: Szakmai gyakorlat jelentkezés – Példa-Kovács Béla Csaba.

A jelentkezés során az email szövegtörzsében az alábbi adatok megadása kötelező:

  • teljes név,
  • Neptun kód,
  • aktív hallgatói jogiszony alatti szakmai gyakorlat / diplomaszerzést követő szakmai gyakorlat teljesítése

ELBÍRÁLÁS

Kari elbírálásra havonta egy alkalommal kerül sor, általában a hónap első felében. A beérkezett pályázatokkal kapcsolatban a GTK Nemzetközi Irodája csak a kari bírálatot követően ad visszajelzést. Egyéb esetben a GTK Nemzetközi Irodájának visszapattanó tájékoztató üzenete jelzi, hogy a jelentkezés beérkezett. Figyelem! a beérkezett jelentkezés még nem egyenlő azzal, hogy a pályázat formailag megfelelt.

A nyertes hallgatók végleges listájáról a Hallgatói és Oktatói Mobilitási Bizottság (HOMB) hoz döntést.

Érvényes pályázatnak kizárólag a határidőre leadott és hiánytalanul kitöltött pályázati anyag számít. A hamis adatokat tartalmazó, hiányos, a feltételeknek nem megfelelő, olvashatatlan pályázatokat nem fogadjuk el.

ERASMUS+ SZAKMAI GYAKORLAT MOBILITÁS – TANÁCSOK ÉS GYIK

Pályázás Erasmus szakmai gyakorlatra folyamatos: a pályázat menetéről az outgoing@gtk.elte.hu email címen lehet érdeklődni.

Milyen szakmai gyakorlatra lehet jelentkezni?

A szakmai gyakorlat esetében két típus érhető el hallgatói jogviszony alapján: aktív hallgatói jogviszony alatt történő és diplomaszerzés/abszolválás utáni szakmai gyakorlat.

  • aktív hallgatói jogviszony alatt történő szakmai gyakorlat: a mobilitás teljes időszaka alatt szükséges aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezned az ELTE GTK-n.
  • diplomaszerzés/abszolválás utáni szakmai gyakorlat esetén szakmai gyakorlatod a diplomaszerzés/abszolválás után kezdődhet meg és annak legkésőbb a diploma megszerzésétől/abszolválás időpontjától számított 360 napon belül be kell fejeződnie.

A szakmai gyakorlat minősége alapján három típus különböztethető meg:

  • kötelező szakmai gyakorlat: ha a tantervedben szerepel kötelező szakmai gyakorlat és ezt szeretnéd teljesíteni.
  • önkéntes szakmai gyakorlat: ha a tantervedben nem szerepel kötelező szakmai gyakorlat, de aktív hallgatói jogviszony alatt szeretnél szakmai gyakorlat mobilitáson részt venni.
  • diplomaszerzés/abszolválás utáni szakmai gyakorlat: ha diplomaszerzés/abszolválás után szeretnél szakmai gyakorlatot teljesíteni.

Elérhető-e Erasmus szakmai gyakorlati helyekről ELTE-s lista?
Nem, szakmai gyakorlati helyet neked kell keresned.

Mikor érdemes a pályázatot benyújtani?
Ha megvan a fogadófél, ajánljuk, hogy minél hamarabb nyújtsd be a pályázatodat, de legalább 4 hónappal a mobilitás kezdete előtt, hogy a kiutazás kezdetére a pályázati döntésről értesülj és sikeres pályázás esetén a mobilitás előtti teendőkkel időben elkészülhess. Érdemes figyelembe venni az ünnepi időszakokat, amelyek hatással lehetnek az ügyintézés folyamatára.

Milyen hosszú mobilitásra utazhatok ki ugyanahhoz a fogadófélhez (cég, szervezet)?
Az ELTE-n jelenleg érvényben lévő szabályozások szerint maximum 150 napos mobilitások kerülhetnek támogatásra.

Ha megtetszik a fogadófél, tudok hosszabbítani?
Az ELTE-n jelenleg érvényben lévő szabályozások szerint szakmai gyakorlat esetén nincs lehetőség hosszabbításra.

Mit tartalmaz a fogadólevél/meghívólevél?
A fogadólevelet/meghívólevelet a fogadó cég/szervezet állítja ki, amellyel kifejezi a fogadási szándékát. Általában tartalmazza a szakmai gyakorlat kezdő és záró dátumát, az ellátandó feladatokat és akár a készségeket/képességeket, amelyeket a mobilitás alatt tudsz fejleszteni.

Mi fogadható el fogadólevélnek/meghívólevélnek?
Az ELTE-s DECLARATION OF ACCEPTANCE dokumentum használható, amennyiben az aláírással és keltezéssel ellátott. Ezen kívül lehet a cég saját fejléces papírján kiállított (aláírt) dokumentum, de akár egy email is cégszerű aláírással.

Mit tartalmaz a munkaterv?
A munkaterv tartalmazza például a szakmai gyakorlat kezdő és záró dátumát, az ellátandó feladatokat, készségeket/képességeket, amelyeket a mobilitásod alatt tudsz fejleszteni. 

Pályázás során fontos-e a benyújtott dokumentum formátuma?
Igen, a benyújtott dokumentumokat pdf formában tudjuk befogadni. Word formátumban küldött dokumentumot nem áll módunkban elfogadni.

Automatikus-e az Erasmus+ szakmai gyakorlat jelentkezés?
Nem, az Erasmus+ szakmai gyakorlatra jelentkezést kell benyújtani, amelyről pozitív kari bírálat esetén a Hallgatói és Oktatói Mobilitási Bizottság (HOMB) hoz hivatalos döntést. Pályázati időszakon kívül a Hallgatói és Oktatói Mobilitási Bizottság (HOMB) ritkábban ülésezik, így a pályázatok elbírálása akár hosszabb időt is igénybe vehet.

Mire figyeljek diplomaszerzés/abszolválás utáni szakmai gyakorlat esetén?
Diplomaszerzés/abszolválás utáni szakmai gyakorlat esetén a jelentkezés során aktív hallgatói jogviszonnyal kell rendelkezned, azonban maga a szakmai gyakorlat csak a diplomaszerzés/abszolválás után kezdődhet meg. Az abszolválástól/diplomaszerzéstől számított 360 napod van a mobilitásod megvalósítására.

Lehet-e aktív hallgatói jogviszony alatt történő mobilitást diplomaszerzés/abszolválás utáni szakmai gyakorlatra hosszabbítani?
Nem, egy mobilitás teljes időtartama alatt azonos státusszal kell rendelkeznie a hallgatónak: vagy a teljes idő alatt aktív hallgatói jogviszonnyal, vagy abszolvált/diplomát szerzett státusszal. Amennyiben mégis szeretnél diplomaszerzés/abszolválás után is szakmai gyakorlatra jelentkezni, úgy ehhez egy új pályázatot kell benyújtanod.

2025.03.31.