Világbajnoki segítség a GTK-n

A Gazdasági Hivatal kialakítása óta, már több mint öt éve dolgozol a karon. Ugyanakkor sokáig nem volt széles körben ismert a kollégák számára, hogy milyen sikereket értél el a sportban. Hogyan, milyen módon derült ez ki ez számukra?
Az évente megrendezésre kerülő kari Juniálison rendszerint lehetősége van a résztvevőknek kajakozniuk is. A rendezvény szervezői úgy gondolták, hogy bátorítást adhat a kollégáknak és a hallgatóknak a kipróbálásra, ha azt mondják, hogy „egy világbajnokkal evezhettek együtt”. Felkértek, hogy a BEAC kajak edzője mellett én is segítsek a vízre szállásban, valamint a szükséges alapok megismertetésében. Tehát ekkor derült ki sokak számára, hogy versenyszerűen kajakoztam. Egyébként kajak-kenu szakedzői képesítésem is van, nagyon szívesen vezetem be a kezdőket a sportág rejtelmeibe. Ráadásul sokaknak bakancslistás volt ez a lehetőség, két kollégám például azóta jár rendszeresen az ELTE Vízisporttelepre. Nagyon örülök ennek, mert a kajakozás nagyon nagy élmény, a természet látványa, felfedezése, a fizikai erőkifejtés, az egyensúly megtartása, fejlesztése, a társakkal való együtt edzés mind nagyon egyedi és emlékezetes esemény.
A kari Juniálison Fortuna Zoltánnal, a Gazdasági Hivatal vezetőjével
Igaz, a tél idén is gyorsan ért véget, de milyen módon készülsz, amikor nincsen lehetőség vízre szállni?
Amikor már annyira hideg az idő, nagyjából november elejétől, hogy kényelmetlenebb kajakozni, akkor futok, kondizok, tanmedencés edzéseket végzek, egészen március elejéig. Nem könnyű a heti adagot teljesíteni, de ehhez kell a kitartás, szervezőképesség, hogy a napi feladatok is elkészüljenek, és az edzésidő is meglegyen.
Milyen sportcéljaid vannak idénre?
Erre az évre azt tűztem ki magam elé, hogy kicsit lassítok, a versenyzés mellett egyre inkább szeretnék az élmény részének is teret engedni. Ezt persze az is befolyásolja, hogy ebben az évben a legidősebb vagyok az 5 évet felölelő 50-54 éves versenykorosztályban, úgyhogy inkább csapathajóban fogok versenyezni, ugyanis sokat számít az a négy év, amennyivel idősebb vagyok az egyes versenytársaknál. Jövőre viszont legfiatalabbként újra előttem a győzelem lehetősége a legnehezebb számban, az egyes hajóban is.
Tavaly született meg az unokám, igyekszem segíteni a lányomnak is, ezért vállalok egyre kevesebb reggeli edzést, mert nem biztos, hogy mindet meg tudnám valósítani. Főként hajnalban megyek evezni, ami azért jobb, mert olyankor a hajók, illetve a szél még nem borzolja fel a vizet, nem is beszélve az erős napsütésről. Próbálok mindenre odafigyelni, hogy a kajakozás ne nehézséget jelentsen a mindennapokban. A sportoló felkészülése hasonlít a vizsgákra való felkészüléshez, tavasszal pedig hosszú evezéssel teremtjük meg az állóképességet, stabilitást. A verseny közeledtével (200 és 500 méter a sprint táv) már inkább a rajtgyakorlatok, maximális sebesség megtalálása a feladat.
2025. július 19-re, a Masters Magyar Bajnokságra kell csúcsformában lennem fejben és testben. Fontos, hogy a felszerelésnek is rendben kell lennie, például régen még lemostuk a hajókat, hogy annyival is gyorsabbak legyünk. Most már ilyenre nincs szükség, mert a korosztályomban ennyire kis különbségek már nem fordulnak elő, és az egész tulajdonképpen csak szórakozás, még ha a fotókon nem is tűnik úgy.
Kajakozás közben nagy koncentráció szükséges
Másképpen versenyzel ma, mint amikor VB-t nyertetek?
Amikor ott állok a rajtvonalon, nyerni szeretnék, ezért amennyit tudok, megteszek. A régi érzés egyből visszatér, még ha nem is izgulok annyira, mint régen. Ugyanis olyan típus voltam, aki nem a győzelemért edzett, hanem hogy elkerülje a vereséget vagy, hogy ne okozzon csalódást.
Az edzéseket nagyon szerettem, mindig is sokkal jobban teljesítettem edzésen, míg a verseny a tét engem letört. De ezen a tulajdonságon lehet dolgozni, remény lehet ez azoknak, akik hozzám hasonlóan vizsgadrukkban szenvednek. Nekem az olvasás, zenehallgatás, még több versenyzés segített, hogy valahogy leküzdjem az aggodalmaskodást. Illetve tudatosabban kellett készülnöm, mert így le lehet dolgozni ezt a hátrányt. A pszichológia akkoriban nem nyújtott segítséget a sportolóknak, legalábbis a maraton szakágban nem volt erre lehetőségünk.
Edzés vegyesben
A mindennapi munka során hogyan merítesz a sportból?
Amikor a gyermekeim kicsik voltak, és hosszabb időszakot ki kellett hagynom, akkor jöttem rá, hogy hiányzott a maximális koncentrálás, a céltudatosság, a kitartás, a problémamegoldás kényszere, képessége, ami az eredmények elérését segíti. Ezeket természetesen a munkámban is hasznosítani tudom.
Fontosnak tartom még azt is, ami a mai csapatversenyeinkből levezethető. A csapathajóink nem feltétlenül saját hajók, hanem inkább régebbről maradt egységek. Sokszor a kormány, az ülés rögzíthetősége hagy kívánnivalót maga után, ami természetesen megnehezíti a versenyzést. Azt szoktuk mondani ilyenkor, hogy „jó hajóban mindenki tud evezni”. Ez igaz a munkához való hozzáállásra is, nem lehet mindent a körülményekre fogni, a célokat úgy is meg lehet valósítani, ha kitartással, önfegyelemmel, céltudatossággal dolgozunk értük.
Nagyon fontosnak tartanám, hogy minél többen sportoljanak, egyrészt az egészségmegőrzés, másrészt például a problémamegoldó képesség, önbizalom fejlesztése miatt. Remélem az idei Juniálison a kollégák újból kipróbálják majd velem az evezést – azok is, akik eddig még nem tették.
Fotók: Baranyai Andrea, Bőhm-Verebics Ilka, Horváth Péter