Vendégségben a Deloitte-nál

2024.11.22.
Vendégségben a Deloitte-nál
A 2024/25-ös tanév őszi félévében kínált Üzleti szimulációk és esettanulmányok nevű kurzussorozat egyik állomása volt a Deloitte irodaházában lebonyolított két egésznapos program, ami a házigazdák szakértelmének és vendégszeretetének köszönhetően igazán emlékezetessé vált. Nagy Boglárka, Szőke Richárd és Tolnai Vidos József beszámolóiból és hallgatói visszajelzésekből merítünk.

Nagy Boglárka nagyszerű élményként összegezte a kurzust. „Mindannyian nagyon élveztük, hogy bepillanthattunk, mit jelent a könyvvizsgálat és a pénzügyi tanácsadás szakterületén dolgozni, és hogy konkrét gyakorlati ismereteket szerezhettünk. Lehetőségünk volt kapcsolatba kerülni kiváló szakemberekkel, és első kézből hallani véleményüket és beszámolójukat.”

Szőke Richárd szerint a különleges szakmai képzés első alkalma a könyvvizsgálat területén nyújtott új és hasznos tudást. „Nagyon érdekes volt az ott dolgozók napi munkájába, feladataikba betekintést nyerni. Megmutatták nekünk, hogyan használják a Power BI-t és a csalások kiszűrésére saját fejlesztésű Alchemy szoftverüket. Ezeket mi is kipróbálhattuk egy esettanulmány keretében, ahol csapatokban dolgozva egy fiktív vállalat főkönyvében kerestünk olyan szokatlan tételeket, amelyek szabálysértésre utalhatnak. Két héttel később a pénzügyi átvilágítás szükségességét, folyamatát és módszertanát ismerhettük meg a mindennapi munka során alkalmazott rendszerek és szabályok szakszerű bemutatásán keresztül. Ezúttal is lehetőségünk volt a szakemberek bőrébe bújni, hiszen egy kitalált cég helyzetének leiratából kellett kinyernünk azokat az információkat, amelyek a normál üzletmenettől eltérő eseményre utalnak, ezáltal módosítva a társaság eredményét. Sikerült felvennünk a ritmust, az adott témához kapcsolódó interaktív feladatoknál szinte minden lehetséges jó választ megtaláltunk” – foglalja össze Richárd a két nap tartalmát. 

Tolnai Vidos József kiemelte, hogy a kétnapos intenzív koncentrációt megkönnyítette a Deloitte vendégszeretete: a szuper reggeli és ebéd, a kávé, az üdítők és a jó hideg corporate víz. „Különböző témákról óriási tapasztalattal rendelkező profi előadók a témát mélységében magyarázták úgy, hogy az könnyen érthető legyen számunkra. Miután képet kaptunk az adott téma sajátosságairól, csoportmunkában oldottunk meg feladatokat. Érdekes volt, hogy az adatokból nekünk kellett kitalálni és bemutatni a megoldást, ami végül igen sokféle megközelítést tükrözött, és rávilágított a csapatmunka fontosságára. Ahogyan a gyakorlati életben az egyes szakértők más és más módon közelítenek a problémához, a vállalat által nyújtott szolgáltatások a szakértői csapat közös eredményei” – teszi még hozzá a gyakorlati feladatok kapcsán. Egy további hallgatónk pedig azt emelte ki, hogy az egyetemen tanultakra könnyen fel tudta építeni az új információkat: „Remélem, sikerült sok mindent megjegyeznem belőle, így a Projektfeladatomhoz is fel tudom használni a különböző új tapasztalati szemléletet.”

Richárd is hangsúlyozta, mennyire hasznos volt, hogy az előadók jól érthetően és részletesen magyaráztak minden fontos tudnivalót, pedig a szakterületük eléggé bonyolult egy egyetemista számára. Az előadók felkészültsége, lelkessége, valamint az a nagyfokú pontosság és szervezettség, ami az egész kurzust jellemezte, mind-mind azt eredményezték, hogy rengeteg új tudáselemmel és hasznos tapasztalattal lett gazdagabb. Egy másik hallgató agyakorlatias példákat, a Deloitte kollégáinak naprakészségét, a kérdésekre kapott alapos válaszadást és segítséget emelte ki. Elmondása szerint az egész téma érdekes volt, de leginkább az, hogy a gyakorlatban miként valósulnak meg az egyetemen tanultak.

Nagy Boglárka kiemelte, mennyire hasznos volt, hogy megismerték milyen eszközöket használ a Deloitte a könyvvizsgálat minőségének biztosítására, a munka folyamatának megkönnyítésére és felgyorsítására, hogyan szűrik az adatokat, hogy megtalálják a lehetséges problémákat vagy csalásra utaló jeleket. A kurzus második napján a pénzügyi tanácsadás folyamatain belül az M&A során jelentkező pénzügyi, jogi és számviteli aspektusainak rendszerezett bemutatását emelte ki, az EBITDA normalizálás jelentőségét, az elemzési munkákban betöltött szerepét.

És hogy milyen tanulságokkal tértek haza hallgatóink? „Lehet, hogy egyszer könyvvizsgálóként fogok dolgozni, de ha mégsem, akkor is értékes tudással lettem gazdagabb, hiszen a tréning által bepillantást nyerhettem az egyik legnagyobb tanácsadó vállalat szemléletmódjába, módszereibe és működésébe, ami segítséget jelenthet majd a szakmai pályámon például az esetleges hibák elkerülésében” – válaszolja Szőke Richárd. Egy másik hallgatónk rengeteg új tudással gazdagodott a vállalatértékelés területén. Ráébresztette a kurzus az informatikai ismeretei fejlesztésének szükségességére: a területen a magas szintű Excel-tudás már nem elegendő, otthonosan kell mozogni a Power BI, a Python és további adatelemzést és adatvizualizációt támogató szoftverekben.

A végszó Richárdé: „A telhetetlenség legkisebb jelét sem szeretném mutatni, hiszen nagyon örülök, hogy részt vehettem ezen a kurzuson, nagyon jó lenne, ha a következő félévben folytatása is lenne a most elhangzottaknak. Hallgatóként, leendő gazdasági szakemberként nagy szükségem van ezekre a szakmai tapasztalatokra és élményekre!”

Fotók: Deloitte