Részletesebben az alapszakos felvételiről – legtöbbször az ELTE-re volt a legnehezebb bejutni

Az alapszakok esetén az egyes intézményeknél a nappali ösztöndíjas (ANA) és a nappali önköltséges (ANK) változatokra külön-külön születnek ponthatárok. Előbbi gazdasági alapszak esetén legalább 400, utóbbi legalább 280 pont kell hogy legyen. Minden esetben az adott egyetem adott szakjára utolsóként bejutó hallgató felvételi eredménye adja a ponthatárt.
Az ösztöndíjas ponthatárt elérő hallgatókat az ELTE és a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) kivételével mind felveszik az egyes intézmények, így ezeknél az önköltséges ponthatár adja a bejutási küszöbszintet.
Az ELTE GTK az ösztöndíjas és az önköltséges szakokra mindig azonos ponthatárokat ad meg, így önköltséges formára csak elvétve jutnak be olyan egyébként magas pontszámúak, akik ösztöndíjas helyre valami miatt nem is jelentkeztek. Az ELTE GTK-n ezért magasabb az önköltséges formákra bejutó (utolsó hallgatók) pontszáma. (A pótfelvételin egyébként nem is ezek a ponthatárok az érvényesek.)
A BCE-re az igen magas ösztöndíjas ponthatárokhoz képest sokkal alacsonyabb pontszámokkal is be lehet jutni – igaz fizetős képzésre. A tényleges bejutási szintet itt tehát az önköltségesek ponthatára adja.
A sajtóban, hibásan, általában csak az ösztöndíjas ponthatárokat közlik, nem a tényleges bejutási minimumszinteket. Ez pedig lényegesen torzítja az eredményt, különösen, ha sok fizetős hallgatót vesznek fel. A tényleges minimum ponthatárok – a fizetős hallgatókkal együtt tekintve – valójában az alábbiak szerint alakultak a három legnagyobb hazai képzőhelyen (nem tekintve a nem budapesti képzési helyek pontszámait), amelyből látható, hogy a legtöbbször az ELTE-re volt a legnehezebb bejutni:
- Gazdálkodási és menedzsment:
ELTE (magyar) 419
BCE (magyar) 418
BCE (angol) 410
BGE (magyar) 334
BGE (angol) 304 - Nemzetközi gazdálkodás:
ELTE (magyar) 419
ELTE (angol) 414
BCE (angol) 414
BGE (angol) 296
BGE (magyar) 283 - Kereskedelem és marketing:
ELTE (magyar) 416 pont
BGE (angol) 290
BGE (magyar) 280
(A BCE nem indítja) - Pénzügy és számvitel:
BCE (magyar) 415
ELTE (magyar) 407
ELTE (angol) 406
BGE (angol) 322
BGE (magyar) 281
Mivel az ösztöndíjasok és a költségtérítést fizetők ugyanarra a képzésre járnak, csak így látszik, hogy hová milyen tanulmányi teljesítménnyel lehetett bejutni, milyen hallgatótársakkal lehet majd együtt tanulni.