Project Demeter

2024.05.22.
Project Demeter
Közel 290 ELTE-s hallgató fejezte be a Hungarian Startup University Program első félévét, a tavaszi szemeszterben a legjobb ötletek továbbfejlesztésén csapatokban dolgoznak az ösztöndíjasok. A nyertes ötletgazdákkal készült interjúsorozatban Palya Gergely, a Gazdaságtudományi Kar hallgatója mutatja be projektötletét.

– Mesélj az ötletről, miért egyedi?

A projekt célja, hogy minél hatékonyabban, minél egészségesebb élelmiszer kerüljön az asztalokra. A célt innovatív, zero-waste, körkörös gazdálkodási módszerek fejlesztésével és értékesítésével szeretnénk elérni. A megoldásunk központja az akvapónia: ez azt jelenti, hogy az alapvetően szárazföldi növényeket vízben termesztjük, a növények közvetlenül a vízből veszik fel a táplálékot, amit a vízben élő élőlények, halak termelnek meg. Ez egy win-win folyamat, hiszen ez jó a növénynek is és a halaknak is, mert a növény a táplálékfelvétel közben megtisztítja a vizet az állatoknak. A módszer sokféle növény és hal esetében is alkalmazható. A víziónk, hogy egy olyan akvapónikus farmot hozzunk létre, ami automatizált, a farm minden feladatát (etetés, szüretelés stb.) robotokkal látjuk el. 

A projektet ketten, Bencze Leventével álmodtuk meg évekkel ezelőtt. Tizenpár évesen videójátékozás közben egy virtuális farm építésekor kezdtünk el ultra effektív automatizált akvapóniás farmokról beszélgetni, és hogy szeretnénk egyszer egy hasonlót létrehozni a valós világban is. 2021-2022 környékén Leventével elkezdtük az egyetemet, megalapítottuk az első cégünket is, egy szoftverfejlesztő kft.-t. A cég mellett szabadidőnkben kezdtünk el Szarka Milánnal (a projekt külsős tagjával) hobbi szinten foglalkozni hydroponiás rendszerekkel. A hidropónia hasonlít az akvapóniára, csak állatok nélkül. A vízió akkor is ugyanaz volt, mint most. Csináltunk is pár kísérleti hydroponiás rendszert, amik ugyan „sufni tuning”-gal készültek, de nagyon szépen hozták a kívánt eredményeket. Az elmúlt két évben hobbi szinten foglalkoztunk a projekttel, amit tudtunk, azt kitaláltuk és megterveztük, esetleg ki is próbáltunk.

A HSUP-ban kettő ötletünkkel indultunk el, és a Project Demeter jutott be a legjobbak közé.  Februártól a projekt előrehaladását tekintve egy teljesen új fokozatra kapcsoltunk. Megismertük Zsuppán Mercédeszt, aki már az első pillanatoktól fogva nagyon sokat tett hozzá a projekthez. Nagyon hasznos beszélgetéseket folytattunk le a mentorunkkal, és a HSUP, valamint az ELTE-s csapat által rendezett programok, workshopok is nagyon hasznosnak bizonyultak. Az utóbbi két-három hónapban nagyon sokat dolgoztunk, hogy az elképzelt víziónk idővel ne csak vízió lehessen. Ennek meg is lett az eredménye: világosan látjuk magunk előtt a célt, és azt gondoljuk, hogy a célhoz vezető utat is egész jól megterveztük. Most már csak végig kell mennünk ezen az úton.

– Milyen kompetenciák jelennek meg a csapatban, hogyan zajlik a közös munka?

A csapatunknak jelenleg 3+1 tagja van, hárman a HSUP-ból érkezünk, és van egy külsős csapattagunk is. Munkánkat két tehetséges szakember is segítette, egy programozó és egy grafikus – elképzelhető, hogy a későbbiek során szintén csapattagok lesznek. Leventével menedzseljük a projekt előrehaladását, és tervezzük meg a következő operatív és stratégiai lépéseket, a csapat meetingeket is általában az egyikünk moderálja. Mi foglalkozunk a piackutatással, a marketinggel és pénzügyi feladatokkal, részt veszünk a termékfejlesztésben is, de itt már inkább a többi csapattag tudására hagyatkozunk. Merci a csapat biológusa, aki biomérnökként a termékfejlesztés több részéért is felel. Szakmai tudásával validálja és továbbfejleszti a termékkel kapcsolatos ötleteket. A termék biológiai folyamatainak kontrolálásáért felel. Szarka Milán az agrár tapasztalatait hasznosítva minden téren segítette a projektet, továbbá ő felel a fizikai megvalósításért, és a termékfejlesztés több szakmai feladatát végzi.

Leventével már 15 éves korunk óta részt veszünk különböző vállalkozói és startup témájú képzéseken, közösségekben, fórumokon és rendezvényeken. A korábban említett szoftverfejlesztő kft.-ben rengeteg tapasztalatot szereztünk a cégvezetésben és a termék-szolgáltatás fejlesztésében, a kialakult kapcsolati háló is segítséget jelent a Project Demeter fejlesztésében.

– Ki a szolgáltatás célcsoportja? 

Egy ilyen hatékonyságú modern farm vagy akár farmok létrehozása nem kis feladat, nem is tudjuk megcélozni egyből ezt a víziót, ezért a projektet több lépésben kívánjuk megvalósítani. Az első lépcsőfok az otthoni akvapónikus termelésre fókuszál, az első termékünk egy olyan eszköz lesz, amely az akváriumokat akvapóniás rendszerré képes átalakítani. A projekt stratégiai szempontjai miatt fontos, hogy ez az eszköz olyan technológiákat használjon, amilyeneket a végső vízióban is szeretnénk használni. A visszajelzések és a termékfejlesztés nagyon fontos, a folyamatos cashflow biztosítja a projekt pénzügyi támogatását. Első körben egyértelműen az akvárium tartók a célközönségünk, a következő lépcsőfokot a haltenyészetek jelentik. 

– Mik a további terveitek?

A projekttel rengeteg tervünk van a HSUP zárása után is: szeretnénk piacra vinni és tőkét bevonni. A legnagyobb kihívás számukra az egyetemi kötelezettségeink és egyéb elfoglaltságaink összehangolása volt a projekt miatt jelentkező új feladatainkkal. Sajnos egy nap még mindig csak 24 órából áll, és ezt mostanában sokszor kevésnek éreztük. Jó látni, hogy a csapat minden tagja kész meghozni a szükséges és elvárt áldozatokat a projekt érdekében.

A csapat tagjai:
Ötletgazda: Bencze Levente és Palya Gergely (ELTE GTK)
Csapattagok: Zsuppán Mercédesz (MATE), Szarka Milán barát
Mentor: Robot Zsolt 

További információk a programról