Önmagunk megismerése két nap alatt

Szigeti Bernadett | 2024.10.14.
Önmagunk megismerése két nap alatt
A 2023/24-es tanévben kezdeményezett kurzussorozatnak köszönhetően hallgatóink kiscsoportos, többnapos szakmai workshopokon vehetnek rész a szabadon választható tárgyaik részeként. Az idei szemeszter első vendégelőadását Varga Krisztina, a Workplus ügyvezetője tartotta. Hallgatónk, Szigeti Bernadett beszámolója következik. 

A Workplus önismereti kurzusára azért jelentkeztem, mert a témakor már korábban is érdekelt. Ugyanakkor nem egészen tudtam, mire számítsak, milyen típusú feladatokkal találkozom. Varga Krisztina már az első nap kirobbanó energiával érkezett, hatalmas aktivitással vont be minket az óra menetébe. Rögtön kezdésként kimozdított minket a komfortzónánkból azzal, hogy párt kellett magunknak választanunk, majd rövid ismerkedés után egymás nevében kellett bemutatkoznunk a csoport előtt. Sokunk számára idegen volt, hogy óra közben beszélgetni kell, csapatban gondolkodni és projektet bemutatni. Néhány óra alatt viszont annyira felszabadult légkör lett a teremben, hogy addig ismeretlen emberekkel is meg tudtuk beszélni a hasonlóságainkat, különbségeinket.

Több személyiségtesztet is kitöltöttünk, közöttük a DISC-tesztet, amely alapján kiderült, mely jellemvonásaink erősebbek, dominánsabbak, a négy színcsoport melyikébe tartozunk. Érdekes volt látni, hogy egyszerű kérdések alapján a korábban önismerettel keveset foglalkozó diákok is ráébredtek önmaguk egy-egy személyiségjegyére. Megértettük, miért akar valaki mindig 150%-on teljesíteni; miért vezet ez halogatáshoz; miért szociális, vezető vagy éppen békítő személy valaki. Rengetegfélék vagyunk, és a csapatmunka lényege pont az, hogy a sokszínűségünket a legjobban tudjuk kamatoztatni, ez elengedhetetlen készség a mai világban.

A Humantelligence komplex személyiségtesztje a csapatunkról adott mélyebb elemzést, mind a jelenlévő 25 hallgatóról. Kitöltése után megismertük, melyek a fő motivációs tényezőink, és hogyan kell a társainkkal kommunikálnunk a megértés érdekében. Tippeket kaptunk arra is, hogy személyiségünk alapján az otthoni munkavégzés milyen nehézségeket rejthet számunkra.

Engem személyesen a tréning rávilágított arra, hogy miért vagyok sokszor szétszórt, miért nem nekem valóak az adminisztratív, aprólékos feladatok, és habár szeretek megbeszéléseken azonnal a lényegre törni és megoldásorientált lenni, beláttam, hogy a társaimnak esetleg több egyeztetésre és közös gondolkodásra lenne szüksége. További fontos gondolat volt az is, hogy nincsenek rossz tulajdonságaink, legfeljebb fejlesztendők. Ez sokunknak új perspektívába helyezte a kritikákat, az önismeretet.

Az egyik utolsó feladat során, miután már mindannyian tisztában voltunk erősségeinkkel, ötfős csapatokban, húsz perc alatt úgy kellett egy fiktív vállalkozást kitalálnunk, hogy minden csapattag a személyiségéhez legjobban illő pozícióban helyezkedjen el, és így a legjobban tudja végezni a rá kiszabott munkát. Ez volt a kedvenc feladatom, amelyben egy olyan helyzetet modelleztünk, amellyel várhatóan sokunk találkozni fog valós körülmények között is: a problémamegoldást csapatban.

Mindenképp ajánlanám ezt a kurzust olyanoknak is, akik a témában még járatlanok, vagy esetleg nem mertek eddig belevágni önmaguk ilyen formájú megismerésébe, de azoknak is, akik már jobban elmélyültek ezekben a kérdésekben. Többen is egyetértettünk a tréning után abban, hogy ez volt az eddigi legjobb ELTE-s kurzusunk!

Fotók: Végh Bence