Milyen felvételi ponthatárok várhatók az ELTE gazdasági szakjain?

– Mi tudható már és mi még nem a felvételi ponthatárokról?
Ismertek a jelentkezési adatok, ezen belül az első helyes jelentkezések. A gazdasági szakoknál leginkább meghatározó történelem, matematika és idegen nyelv érettségiket tekintve nem úgy tűnik, hogy az eddigi évekhez képest számottevően eltérő felvételi pontszámeredmények születnének. A mesterképzéseknél már lezajlottak a felvételik, azaz ismert a felvételizők pontos száma és nagyjából az elért pontszámaik is.
Egyáltalán nem ismertek viszont az egyes intézményekbe jelentkezők pontszámmegoszlásai, és lehet még némi hatása a július 8-ig lehetséges sorrendmódisításoknak is.
Hangsúlyozni kell, hogy a végső felvételi döntések csak július 22-én kerülnek nyilvánosságra, addig a minisztérium akár még módosíthatja a felvételi keretszámokat, valamint a tényleges pontszámok és létszámok ismeretében az egyes intézmények is módosíthatják a felvétellel kapcsolatos koncepciójukat.
– Mégis, a pillanatnyi ismeretek alapján mire számíthatnak az ELTE gazdasági alapszakjaira jelentkezők?
Csak a budapesti gazdálkodási és menedzsment, nemzetközi gazdálkodás, kereskedelem és marketing, valamint pénzügy és számvitel alapszakokról, illetve a hat mesterszakunkról tudok nyilatkozni, ezek esetében is leginkább csak becsléseket tudok adni.
A gazdasági alapszakoknál országos szinten nehezíti a tisztánlátást, hogy szinte mindenki ösztöndíjas képzést jelölt meg első helyen. Ugyanakkor erre csak 400 pont felett, illetve a Budapesti Corvinus Egyetemen, a tavalyi adatok alapján inkább csak kb. 425-435 pont felett adódik lehetőség, és persze a térítésmentes státuszok elvesztésének a szabályai is eltérőek. Akik e ponthatárokat nem érik el az első helyes jelentkezésükkel, komoly dilemma elé kerülnek, mert innentől jelentős különbségek mutatkoznak a képzési díjak tekintetében.
Az ELTE GTI-n továbbra is mindent megteszünk azért, hogy a 400 pontot elérők stabil állami ösztöndíj mellett bejuthassanak szakjainkra. Azt persze nem tudhatjuk, hogy akik 400 pont feletti eredménnyel máshol nem kapnak ösztöndíjas helyet, végül a mi állami ösztöndíjas vagy az ottani önköltséges képzést választják-e majd. Mi tehát úgy számolunk, hogy marad a 400 pont vízválasztónak, bár most még azért nem zárnám ki, hogy egy-két szakunkon némileg eltérünk majd ettől, azaz esetleg ez alatt is be lehet jutni (igaz már csak önköltséges formára), vagy esetleg e fölé kerül az állami ösztöndíjas ponthatár. A létszámainkat nagyjából a tavalyi szinten szeretnénk tartani.
– Mit mutatnak az alapszakos jelentkezési adatok?
Az első helyes jelentkezések ugyan egyértelműek (eltekintve az általában csekély számú sorrendváltoztatástól), csakhogy a jelentkezők egy része nem fogja elérni a szükséges ponthatárt. Hagyományosan a BGE-re jelentkeznek a legtöbben, első helyen is, így volt ez idén is, viszont a 400 pont feletti rétegből várhatóan viszonylag kevesen mennek majd oda. Az ELTE-re és a BCE-re viszont bizonyára jóval nagyobb arányban jelentkeztek a végül 400 pont felett teljesítők, a BCE-re többen első helyen, viszont idén már összességében többen az ELTE-re. Jelenleg megjósolhatatlan, hogy végül a 400 pont felettiek miként oszlanak majd meg e két intézmény között.
– Mi a helyzet a mesterszakokon?
Az ország legnagyobb mesterképzési központja működik nálunk. Az elmúlt hónapokban a hat mesterszakunkra összesen több mint 1200 főt felvételiztettünk. Nagyon pozitívak voltak a felvételiken szerzett benyomásaink, kiemelkedően jó képességűek az idei jelentkezők. Mivel sokan pályáznak állami ösztöndíjas helyre, a rendelkezésre álló keretszám meghatározó lesz persze. Körülbelül 65-75 pontos felvételi ponthatárokra számítok.
– Lesz-e pótfelvételi?
– Végül egy aktuális kérdés: jelenléti oktatásra számítanak ősztől?
Igen, így tervezünk.