Megkezdődött a jelentkezés a GTK doktori iskolájába

Ormos Mihály egyetemi tanárt, a Gazdaságtudományi Doktori Tanács elnökét a képzés jelenlegi helyzetéről és a jövőre vonatkozó elképzelésekről kérdeztük.
– Mi a doktori iskola legalapvetőbb célkitűzése, filozófiája?
A doktori iskola három új és fontos tudományos trendhez igazította a kutatási területét. Ezek a hálózatosodással és az ennek következtében létrejövő nagy adathalmazokkal kapcsolatos jelenségek, valamint a gazdálkodási szempontból releváns új pszichológiai eredmények (viselkedés-gazdaságtani eredmények) megjelenése. A doktori iskola kiemelt figyelmet fordít e jelenségek hatásainak tanulmányozására a gazdálkodás- és szervezéstudományok doktori iskola által művelt területein (ökonometria, pénzügyek, számvitel, menedzsment, marketing). Ezeknek a jelenségeknek a tanulmányozása adja a doktori iskola sajátos kutatási profilját, ami csatlakozik a meglévő hazai doktori képzésekhez, és kiegészíti azokat.
A DI tehát a hagyományos szakterületi kutatások mellet multidiszciplináris elemeket integrál a kutatási területébe, és ez utóbbiban hazánk legjelentősebb tudományegyetemi hátterére támaszkodik.
– Milyen szempontok szerint történik a jelentkezők közül a képzésre felvettek kiválasztása?
A mi megközelítésünk alapján nem az a fontos, hogy milyen képzettséggel rendelkezik a jelentkező, hanem hogy képes-e az iskola kutatási területén új eredményekre jutni, és ezekkel doktori fokozatot szerezni. Ezért nem is zárjuk ki, hogy valaki más, nem gazdaságtudományi diplomával jöjjön hozzánk. Így nem is része a felvételi vizsgának egy szaktárgyi beszámoló. A lényeg, hogy szakmailag mennyire felékszült arra, amit kutatni akar. A korábbi képzése és szakmai tapasztalatai mennyire alapozzák meg a kutatási tervét, és mindez mennyire tükröződik a terv végiggondoltságában. Fontos, hogy megtalálta-e a leendő témavezetőjét, képes-e vele a kooperációra, együtt gondolkodásra.
– Milyen képzési rendben történik az oktatás?
Egyaránt lehet jelentkezni nappali és részmunkaidős (levelező) képzésre, ösztöndíjas és önköltséges formában. Természetesen a Kar preferálja a nappali hallgatók jelentkezését, és mindent megtesz annak érdekében, hogy a PhD-hallgatók az ösztöndíj mellett olyan lehetőségeket is kapjanak, amelyekkel nemcsak tudományos előmenetelük, de megélhetésük is biztosított legyen.
– Mik a hallgatóktól elvárt publikációs követelmények?
Magasak a publikációs követelmények. A legjobb nemzetközi szakmai folyóiratokban kell írásokat elhelyezni, amelyeket persze többnyire a témavezetővel együttműködve írnak a doktoranduszok. A követelmények teljesítéséhez a témavezetőn kívül a képzés is megad minden segítséget. A kutatásmódszertani tárgyak mellett jelentős hangsúlyt helyezünk az olyan tantárgyakra, amelyek során a hallgatók elsajátíthatják, hogy miként kell tudományos publikáció formájában prezentálni eredményeiket ahhoz, hogy a fent említett folyóiratok közlésre befogadják ezeket.
– Mik a fokozatszerzés feltételei?
A fokozatszerzésnek nyelvi és publikációs követelményei vannak, továbbá abszolutóriumot kell szerezni a doktori iskolában, és természetesen el kell készíteni egy színvonalas, önálló kutatási eredményeket felvonultató disszertációt.
– Azok, akik szeretnének jelentkezni a GTK doktori képzésére, hol kaphatnak bővebb tájékoztatást?
Minden információ rendelkezésre áll a honlapon. Itt az is megtalálható, hogy elektronikus formában hol és hogy kell benyújtani a jelentkezési anyagokat, illetve kitől lehet kérdezni, ha szükséges.
Április elején indult a jelentkezési időszak, az érdeklődőknek érdemes mihamarabb elkezdeni a tájékozódást. A jelentkezési határidő 2022. május 20.