Körtúra a pomázi Kő-hegyen – minden GTI-s hallgatónak
2021. június 23.
Kő-hegy
2021. június 23. -
Kő-hegy
A részvétel feltételei:
A túrára elsősorban az ELTE GTI hallgatóit várjuk, vendéget azonban hozhattok magatokkal. A jelenleg érvényes járványügyi szabályok szerint 500 fő alatti túrán bárki részt vehet.
A részvétel hallgatók és vendégek számára egyaránt regisztrációhoz kötött, amely elérhető az ezen linken. A regisztrációra az ELTE és a GTI/GTK adatkezelési szabályai érvényesek – jogaidról itt találsz részletes tájékoztatást.
Rossz időjárás előrejelzése esetén a regisztráltakat külön is értesítjük.
(Esőnap: 2021. június 30., szerda)
Indulás:
Pomáz, HÉV-megálló, 9:00 óra. Elérhető a Batthyány térről induló HÉV-vel. Menteidő: 30 perc, a HÉV kb. 5-10 percenként indul.
Menetrend
A késők – az itiner segítségével – külön is csatlakozhatnak a csapathoz.
Visszaérkezés:
Pomáz, HÉV-megálló, várhatóan du. 15:00–16:00 között.
Egyénileg lehet előbb vagy később is visszaindulni.
Általános tudnivalók:
A túra során forrásokat, menedékházakat érintünk, és megtekintjük a Vasas-szakadékot. Kb. 12:00–12:30 között érünk a Kő-hegyi turistaházhoz, amely egy gyönyörű fennsíkon helyezkedik el, és ahol hosszabb időt tervezünk eltölteni.
Itt (is) mindenkinek lehetősége lesz kötetlen beszélgetésekre a hallgatótársakkal, oktatókkal, gyönyörködhettek a dunai/pilisi panorámában, és válogathattok a menedékház étel-italkínálatából.
A Kő-hegyi turistaháztól a résztvevők egyénileg is visszaindulhatnak a pomázi HÉV-hez, hiszen 1 km kivételével már a túra első szakaszában bejárt utat kell követnünk. A ház–HÉV távolság 5 km, ez a tempótól függően 1-1,5 óra. Így akinek hamarabb kell visszaérnie a városba, az ezt a többiektől függetlenül is megteheti.
A túra hossza: 16 km
Útvonal:
https://www.termeszetjaro.hu/hu/r/211933119/
https://turistautak.hu/routes.php?id=4396
Érintett pontok (zárójelben a követett túrajelzés):
- Pomáz HÉV-megálló (Z-)
- János-forrás (K+)
- Lajos-forrás turistaház (S-)
- Csepel-forrás (So)
- Vasas-szakadék (ST, SΩ)
- Kő-hegyi tanösvény (S-)
- Kő-hegyi Czibulka János menedékház (Z-)
- Petőfi-pihenő (Z-)
- János-forrás (Z-)
- Pomáz HÉV-megálló (Z-)
Evés-ivás:
Túrázni indulunk, a turisták hátizsákjából mindig elkerül valami finomság. Ugyanakkor ha valaki nem csak „hazait” szeretne fogyasztani, a Kő-hegyi menedékházban ehet-ihat kedvére.
A menedékház üzemeltetőivel egyeztettünk, felkészültek a nagyobb látogatószámra, de ha meleg ételt szeretnétek, kérjük, ezt a regisztrációs lapon jelezzétek.
Javasoljuk, hogy a menedékházhoz hozz magaddal mini kiszerelésű fertőtlenítő folyadékot, amely beszerezhető a drogériákban.
Praktikus tippek:
- Folyadékot mindenképpen hozz magaddal! Forrásokat érintünk, így elvileg a palackok akár friss forrásvízzel is újratölthetők.
- Legyen nálad egy használt műanyag zacskó a szemetednek, ugyanis szemétszedéssel nem készülünk, és így a hátizsákod belseje sem lesz piszkos.
- Kényelmes sportcipő erősen ajánlott.
- Naptej igény szerint.
- Bár kijárt ösvényeken haladunk, a turistaház környékén le fogunk ülni, ezért kullancsriasztóra szintén szükség lehet. A ház környékén padok korlátozottan állnak rendelkezésre.
Kedvcsináló linkek:
- https://kirandulastippek.hu/budapest-kornyeke/lajos-forras-vasas-szakadek-ko-hegy
- https://kirandulastippek.hu/budapest-kornyeke/ko-hegy
- https://kohegyihaz.hu/
Történelemi kitekintő:
A Turisták Lapjának 1938. évi Évkönyvében olvassuk: „A menedékház építő turistaegyesületek a menedékház helymegválasztásánál egyéb fontos körülmények mellett, mindig tekintetbe veszik a kilátást is. A Szentendrei Osztály nagyszerűen választott akkor, amikor a Szentendre – Visegrádi hegység legdélibb tagján, a Kőhegyen építette fel menedékházát. A Kőhegy teteje lapos fennsík, melyet déli oldalról fantasztikus tornyokat, oszlopokat és gombákat formáló szaggatott sziklafal határol. A letörés fölötti fennsíkon lévő kis menedékház Balázs Gyula építész – akkori MTE tag – tervei szerint, terméskőből épült. Akkor két 4 ágyas és egy 2 ágyas szobán kívül barátságos kis ebédlője és úgynevezett őrlakása volt. A szentendreiek már előre úgy építkeztek, hogy házuk idővel bővíthető legyen. A menedékház lapos tetejéről gyönyörű kilátás nyílik nemcsak a környező hegyekre, hanem a főváros felé is. A menedékház 1933. szeptember 23.-iki felavatásával régi terv valósult meg, melyet még a néhai Czibulka János, az osztály első elnöke vetett fel, de már az építkezést és az átadást nem érte meg. Tízévnyi kemény munka, anyagi áldozat és lelkes kitartás hordta össze a kis ház köveit, melyre a Szentendrei Osztály a 900 pengős államsegély betudtával, 8 289 pengőt költött”.
Szövegközi fotók: kirandulastippek.hu