Kollégáink legendás helyszíneken jártak

2022.07.11.
Kollégáink legendás helyszíneken jártak
Tavaly novemberben számoltunk be két munkatársunk, Fortuna Zoltán és Pádár Béla Grimmingen tett izzasztó mászásáról. A fiúk június utolsó hetében az olaszországi Dolomitokba látogattak, ahol megmászták a Monte Civettát (3220 m) és a Marmoladát (3343 m), illetve kirándultak egyet a Piz Boè (3152 m) csúcsára.

Béla és Zoli a Zoldo-völgyben található Palafavera kempingben vertek tábort. A Monte Pelmo és Monte Civetta közelsége miatt a kemping mind a kirándulók, mind a hegymászók számára ideális helyszín, a túraútvonalak szinte a sátrak mellől indulnak. A Dolomitokban nincsenek igazából nagy távolságok, ugyanakkor annál nagyobb szinteket kell autózni egy-egy szomszédos hegy kiindulópontjához. A kemping ideális elhelyezkedését jól mutatja, hogy 45-60 perces autóúton elérhetők a Giro d’Italia kerékpárversenyből ismert legendás hágók (Giau, Falzerego, Fedaia, Pordoi stb.), amelyekre most is kerékpárosok százai kapaszkodtak fel. Közülük minden bizonnyal sokan a híres Dolomit Maratonra készültek, amelyet most is július első hétvégéjén rendeztek.

Sajnálatos módon a térség most mégsem a kerékpáros versennyel, hanem azzal került be a hírekbe, hogy a nagy melegben leszakadt a Marmolada-gleccser egy szakasza. A fiúk igazán szerencsésnek mondhatják magukat, hiszen csupán három nappal korábban, csütörtökön jártak a baleset helyszínén, pontosan ott, ahol az eddig 9 halálos áldozatot és számos súlyos sérülést eredményező katasztrófa történt. Az eltűnteket még jelenleg is keresik. Miközben hétközben szinte üresek voltak a hegyek, a hétvégi zsúfoltság miatt a jégomlás különösen sok embert „talált” a helyszínen. Béla és Zoli az ún. nyugati gerincen jutottak fel a csúcsra, és a gleccsert csak a leereszkedés során „használták”. A beszámolóhoz csatolt útvonal vázlatrajzán piros felkiáltójellel mutatjuk be, hogy hol történt a tragédia, hol keresztezte a jégomlás a hegymászók útját.

Monte Civetta
A 3220 méteres Monte Civetta csúcsa ideálisan a Coldai menedékházból (2132m) érhető el a Via Ferrata Degli Alleghesin keresztül. Ezt az ún. vasalt utat 1967 óta másszák, B/C besorolású. Az útvonal fizikálisan nem nehéz, ugyanakkor eléggé kitett, és nyáron reggel 6:30-tól már telibe süti a nap. A csúcsról történő leereszkedéshez általában az ún. normál utat ajánljuk, amely a csúcs alatt 2984 m-en fekvő Torrani menedékháztól indul. Ezen az úton is több drótkötéllel biztosított szakasz található, hóolvadás vagy tartós eső után számos helyen átfolyások nehezítik a leereszkedést.

Marmolada
Itt található a Dolomitok legmagasabb csúcsa a Marmolada Punta Penia (3343 m), továbbá a hegység utolsó gleccsere is. A gleccser felszíne az utolsó 100 év alatt 420 hektárról megfeleződött. A visszahúzódott, feltöredezett felszín gyorsuló ütemben olvad, jelenlegi becslések szerint 2040-re teljesen eltűnik. Az olvadásnak köszönhetően egyre több történelmi vonatkozású tárgy kerül elő a jég alól, ugyanis a hegy az I. világháború egykori frontvonalán, ma Veneto és Trentino-Alto Adige (németül Dél-Tirol) régiók határán fekszik. A Punta Seruata csúcs felső felvonóállomása mellett található Európa legmagasabban fekvő múzeuma a helyszínen visszamaradt tárgyi emlékekből. Megdöbbentőek azok a korabeli fotók, amelyek a 3000 méter magas csúcsokra, hágókba télen géppuskaállásokat és ágyúkat felvonszoló katonákról készültek. A főcsúcs megmászását nyári időszakban a gleccser immár nyilvánvalóvá vált instabilitása miatt javasoljuk elkerülni. A Marmolda keleti mellékcsúcsa a Punta Serauta (2962 m), akár egy közepes nehézségű vasalt úton, vagy akár felvonóval is elérhető. Az itt található Madonna szobrot II. János Pál pápa áldotta meg, ezért nyáron sok zarándokkal találkozhatunk.

Piz Boé (3152 m)
A legkönnyebb 3000-es a Dolomitokban, amelynek elérését a Pordoi-hágóból 2952 méterig közlekedő felvonó teszi igazán csábítóvá. Tökéletes, bár hétvégenként kissé zsúfolt kilátópont, a Sella-fennsíkból kiemelkedő gyönyörű piramisával egy igazi geológiai gyöngyszem. Nem szabad kihagyni.
A GTK Túra Klub:
Egy informálisan működő szerveződés, döntően a kari munkatársak által koordinálva. Az elmúlt egy évben programjainkra több mint 300-an jelentkeztek, amelyből 200-an egy vagy több alkalommal el is jöttek. Célunk, hogy minél hamarabb összejöjjön egy olyan hallgatókból álló „kemény mag”, akik már ismerik egymást, programok szervezését a továbbiakban már öntevékenyen is vállalják.
A GTK bármilyen outdoor program meghirdetéséhez, az ehhez hasonló beszámolókhoz biztosítja a szükséges tájékoztatási felületeket. Tesszük ezt azért, mert inspirálni szeretnénk a hallgatóinkat a világ, benne a természet megismerésére, és arra, hogy vállalkozzanak, keressék a kihívásokat.
Beszámolók a korábbi túráinkról elérhetők a Túra Klub oldalán.

Fotók

Fotók

0

/

0

0

/

0