Járvány idején is a hallgatók szolgálatában

Szlucky Ferenc | 2021.12.07.
Járvány idején is a hallgatók szolgálatában
Sokakat elbizonytalaníthat, hogy miként lehet könyvtárba járni a jelenlegi járványhelyzetben. Kétrészes interjúnk folytatásában Pataki Fruzsina, Karunk könyvtárosa összegzi a szolgáltatásaikkal kapcsolatos legfontosabb aktuális tudnivalókat.

– Milyen feladatokat lát el Ön, és milyen kérdésekben kereshetik a hallgatók?

Az Egyetemi Könyvtár és Levéltár biztosítja a Gazdaságtudományi Kar számára a könyvtári szolgáltatásokat. Feladataim – többek között – a kar igény szerinti dokumentumbeszerzésének ügyintézése, a kar oktatóinak adminisztrátori támogatása a Magyar Tudományos Művek Tárával (MTMT) kapcsolatos munkákban. A kar oktatóinak, hallgatóinak könyvtári támogatásához az Egyetemi Könyvtár és Levéltár minden munkatársa hozzájárul, hiszen minden könyvtáros egyben kari könyvtáros is. Minden könyvtári szolgáltatás rendelkezésre áll a GTK hallgatói számára.

– Milyen könyvállománnyal rendelkezik a Gazdaságtudományi Kar könyvtára?

Az Egyetemi Könyvtár 2018-ban hivatalosan is gyűjtőkörébe vonta a Gazdaságtudományi Karon oktatott tárgyak témáit, mint például a közgazdaságtan, jogtudomány, számvitel, marketing. A teljességre törekvően gyűjti – az oktatás és kutatás igényeihez igazodóan – a gazdaságtudományi terület tájékoztatását segítő kézikönyveit, adattárait, monográfiáit, lexikonjait és szótárait, a tudományos igényű dokumentumait, a segédtudományok műveit. A könyvtár külön figyelmet szentel a kurzusok kötelező és ajánlott irodalmának, ezen kívül igény szerint – „on demand” – a KellEgyKönyv szolgáltatás is segít bővíteni a dokumentum állományt.

– Milyen nyelveken érhetők el kötetek?

Magyar és idegen nyelven is jelentős mennyiségű dokumentummal és periodikával rendelkezik a könyvtár; ezen kívül a hazai és nemzetközi folyóirat- és könyvadatbázisok is igen nagy számban elérhetők. A GTK angol nyelvű kurzusaira tekintettel számos angol nyelvű gazdaságtudományi mű is rendelkezésére áll a hallgatóknak.

– Hogyan vehetik igénybe új hallgatóink a könyvtár szolgáltatásait?

A Gazdaságtudományi Kar hallgatói – ahogy minden egyetemi polgár – ingyenesen iratkozhatnak be a könyvtárba. A beiratkozás egy szemeszterre érvényes, és olvasójegyként a diákigazolvány szolgál. A beiratkozás történhet személyesen vagy az ELTE Könyvtár WebApp használatával. A beiratkozást követően teljeskörűen használhatók a könyvtár szolgáltatásai.

– Milyen lehetőségekkel rendelkeznek azok, akik helyben szeretnének olvasni?

Regisztráció után valamennyi nyomtatott és elektronikus törzsgyűjteményi, raktári vagy szabadpolcon elhelyezett könyvet, valamint a folyóirat-gyűjteményt használhatják az olvasók. Az ELTE Könyvtár Böngésző segítségével – kizárólag az e célra fenntartott könyvtári számítógépeken – olyan jogvédett kiadványokhoz férhetnek hozzá digitális formában, amelyek fizikai példánya megtalálható az ELTE könyvtárainak gyűjteményében, de a rendelkezésre álló példányszám miatt a kölcsönzés nem minden esetben biztosítható.
Több, kisebb-nagyobb olvasóterem is rendelkezésre áll helyben olvasásra, mindenki a maga igényeinek megfelelően választhat helyszínt. Használhatják a katalógusokat, bibliográfiákat, kereshetnek az ELTE által előfizetett adatbázisokban, internethasználathoz könyvtári számítógépet igényelhetnek, vagy saját eszközzel szabadon csatlakozhatnak a könyvtár wifi-hálózatára. Látássérült olvasók számára akadálymentes munkaállomás áll rendelkezésre. Digitalizálásra, nyomtatásra és fénymásolásra is biztosít eszközöket a könyvtár. Természetesen a hallgatók igénybe vehetik a tájékoztató szolgálat munkatársainak segítségét.

– Hol és hogyan tudnak kötetet kikérni a diákok?

A szabadpolcos állományból közvetlenül válogathatnak a hallgatók. A raktári példányokat az elektronikus kérőlap segítségével bármikor, bárhonnan kikérhetik, és azokat a kölcsönző pultban, az első emeleten tudják átvenni.
Amennyiben olyan könyvet szeretne valaki helyben olvasni vagy kölcsönözni, amelyet más olvasó már kikölcsönzött, a dokumentumra előjegyzést lehet tenni. Amikor beérkezik a könyv, arról e- mailben küld értesítést a könyvtár, és 5 nyitvatartási napon belül átvehető.
Akadálymentes tartalmak az arra jogosult hallgatók számára elérhetők az ELTE Digitális Intézményi Tudástárban, az EDIT-ben.
A könyvtár állományából hiányzó kiadványokat kérésre, könyvtárközi kölcsönzés útján hazai (vidéki) vagy külföldi könyvtáraktól, igény szerint eredetiben vagy másolatban is beszerezzük.

– Milyen változások mentek végbe a kölcsönzés menetét illetően a világjárvány alatt?

Az egyetemi hibrid/online oktatás a könyvtári szolgáltatásokat is érintette. A lehető legtöbb szolgáltatását a könyvtár távolról is elérhetővé tette. Ilyen például az online beiratkozás és tagsághosszabbítás megvalósítása az ELTE Könyvtár WebApp segítségével, a kölcsönzési előjegyzés és hosszabbítás. Egy helyre gyűjtöttük és több szempont szerint is szűrhető listába rendeztük az elérhető online forrásokat, könyv- és folyóirat adatbázisokat.
Az aulában elhelyezett könyvbedobó segíti az könyvtárhasználókat abban, hogy személyes érintkezés nélkül is visszahozhassák kikölcsönzött könyveiket. Olvasóink szükség esetén postán is feladhatják a dokumentumokat, és átutalással is rendezhetik a késedelmi díjat.

– Milyen kölcsönzési határidőkkel és egyéb limitekkel kell számolniuk az igénybe vevőknek?

Kölcsönözni személyesen lehet, érvényes beiratkozással. A hallgatók egyszerre 10 dokumentumot kölcsönözhetnek 3 hetes határidővel és kétszeri hosszabbítási lehetőséggel. A lejárati idő előtt 5, majd 2 nappal, a lejárat napján és utána 3 nappal emlékeztető e-mailt küld a könyvtár a kölcsönzésről. A kölcsönzési határidő lejárta után visszahozott dokumentumok esetében késedelmi díjat számítunk fel, amelynek mértéke 60 Ft/naptári nap/könyv.

– Mikor tart nyitva az intézmény, illetve milyen korlátozások vannak jelenleg életben az épületben?

A könyvtár munkanapokon, hétfőtől péntekig 9 és 20 óra között várja a hallgatókat és oktatókat. Az épületben, az egyetemen érvényes szabályozás alapján a maszk használata kötelező.

– Kinek ajánlja könyvtárunkat és milyen céllal?

Természetesen mindenkinek. Hallgatók számára csendes, barátságos tanulóhely, rengeteg hagyományos és elektronikus tartalommal. Oktatóknak, kutatóknak, a szakirodalmon kívül, oktatási helyet, publikálást és kutatást segítő szolgáltatásokat kínál a könyvtár, valamint a nyílt tudománnyal kapcsolatos támogatás is nyújt.


Fotók: Lazar Anilla