Intézetünk docensének új könyve a magyar gazdasági jog történetéről
Vagyis már csak maga a témaválasztás miatt is figyelmet érdemel, amit az tesz indokolttá, hogy „a mai polgári jogunk csak az előzmények, a történeti háttér ismeretében érthető meg igazán”, mutat rá Verebics János. Másfelől – és ez legalább ugyanilyen fontos – kiemelendő a könyv megközelítési módja: „szinte szükségszerű volt, hogy miközben a gazdaság (s ezen belül is elsősorban az állami vállalatok) szerződéses viszonyainak vizsgálatára koncentrált, időnként kilépjen a polgári jog, sőt: általában a jogi összefüggések feltárásának keretei közül”, mondja ismét csak a szerző. Ugyanis „a jogfejlődés (s ennek részeként a polgári jogi kodifikáció) nem érthető meg egy-egy időszak gazdasági-politikai hátterének vizsgálata nélkül.”
Aminek a hátteréül a közgazdasági Nobel-emlékdíjas Douglass North intézményrendszeri elmélete szolgál, mely szerint a „társadalom játékszabályai” háromfélék lehetnek: formálisak (jog, alkotmány/alaptörvény stb.); informálisak (szokás, norma kultúra) vagy kikényszerített (önmagunk vagy külső erő által), miközben a politikai intézmények meghatározzák a gazdaságaikat – és persze a gazdaságiak hatékonyságán múlik az ország gazdasági sikeressége is. Vagyis a jog története például egy gazdasági téma esetében egyszerűen nem tárgyalható a politikai és gazdasági változások figyelembe vétele nélkül – miként Verebics példamutató módon össze is kapcsolja ezt a két területet.
Amúgy pedig a könyv a legszigorúbb szakmaiság kritériumainak is megfelelve, nem kevesebb mint 1331 lábjegyzettel kiegészítve veszi végig a magyar jog- és gazdaságtörténet ezen meghatározó korszakát a II. világháború lezárulásától a 80-as évekig. Részletesen bemutatja a polgári jogi kodifikációval kapcsolatos változásokat, legyen bár szó egy „válságjogi elemekkel átszőtt” időszakról 1945 után; az 1950-es évekről, amikor megszületik „a magyar polgári jog mint tudományos diszciplína” vagy éppen az 1960-as évek „reformjogszabályairól” és a reformoknak az 1970-es években megtörő lendületéről.
Az eredmény pedig egy rendkívül részletgazdag és elmélyült összefoglaló, amely bár egy korábbi, a 2013-as Polgári Törvénykönyv előtörténetét feldolgozó kutatási program kiterjesztéseként jött létre, de melyben a szerzőnek összességében mintegy másfél évtizednyi munkája fekszik. Mint ahogy a remények szerint ez a kötet is csak az előzménye lesz újabb, Verebics János által írt jogtörténeti műveknek.
Galántai Zoltán
Verebics János: Gazdaságirányítás, polgári jogi kodifikáció, vállalati szerződések. Adalékok a magyar gazdasági jog 1945 – 1981 közötti fejlődéstörténetéhez. Magyar Közlöny Lap- és Könyvkiadó Kft., 2018