„Inkább mentornak tartom magam, mint tanárnak”
Hogyan vált vállalkozóvá?
1993-ban költöztem az Egyesült Államokba, hogy az Oregoni Egyetemen MBA diplomát szerezzek. Ott találkoztam egy üzleti tervversennyel, amelyet a Bank of America szervezett, és úgy döntöttünk egy barátommal, hogy együtt elindulunk rajta. Továbbjutottunk a helyi és állami fordulókon, végül pedig országos szinten a legjobb tíz közé kerültünk! Ami kezdetben szórakoztató projektnek indult, végül fordulóponttá vált és felébresztette bennem a vállalkozói szenvedélyt.
Az MBA diplomám megszerzése után több izgalmas vállalkozásba kezdtem: Volt egy tanácsadó cégem, komposztelosztó és víztisztítói vállalatom, valamint egyetemi oktatókkal is együttműködtem. Ez vezetett az állatorvosi projektekhez, majd a magyarországi Paris Leaf Kft., egy olyan bőrápoló szerekkel foglalkozó cég létrehozásához, amely a tudományt és a természetet ötvözi a termékfejlesztése során.
Vállalkozónak lenni szabadságot jelent – szabadságot arra, hogy alkoss, újíts és valóra váltsd az ötleteidet, miközben kihívásokkal küzdesz meg. Egy utazás, amelyen folyton tanulsz, fejlődsz, és – ami a legfontosabb – jelentős hatást gyakorolsz a világra.
Miért kezdett tanítani, és hol található a katedrája?
Az MBA megszerzése és egy stratégiai tanácsadó cég elindítása után meghívást kaptam az alma materemtől, az Unilasalle-tól (egy francia mérnöki és állatorvosi egyetem) projektmenedzsment tanítására. Itt természettudósokat kellett megtanítanom, hogy hogyan írjanak meg egy üzleti projektet, és prezentálják azt sikeresen – ez teljesen új és elégedettséget adó kihívás volt. Most is többek között itt tanítok, és továbbra is üzleti tervek kidolgozására és bemutatására összpontosítok az óráimon. A kurzusaimon nagy hangsúlyt fektetek az innováció fontosságára, a belépési stratégiákra, és hogy hogyan lehet globális hatást teremteni a vállalkozással.
Az óráimon körülbelül 40 hallgató kiscsoportokban dolgozik egy-egy üzleti terven, amelyet egy befektetőkből, inkubációs menedzserekből, bankárokból és tanárokból álló zsűri előtt mutatnak be. Hihetetlenül felemelő érzés látni, ahogy a hallgatók vállalkozásokat indítanak, és csatlakoznak az inkubációs programokhoz. Még én is várom az első „unikornis” startupomat (vállalkozás, amely tőzsdei bekerülés nélkül ér el az egy milliárd dolláros értéket – a szerk.) lehet, hogy éppen egy ELTE-projekt lesz az!
Tanítani nemcsak tudásátadást jelent, hanem arról is szól, hogy inspirációt nyerjünk a következő generációtól. A Z generációnak hatalmas lehetőségei vannak, legyen szó mesterséges intelligenciáról vagy környezeti kihívások kezeléséről. Én magamra mentorként tekintek, aki segít a diákoknak abban, hogy kiaknázzák a bennük rejlő lehetőségeket. Nemrég beválasztottak a Francia Kereskedelmi Tanács nemzeti oktatási testületébe, ahol tanácsadóként abban támogatom a francia kormányt, hogy hogyan lehet diákokat nemzetközi karrierre felkészíteni. A legnagyobb jutalom: látni a hallgatók sikereit.
Mit tehet valaki az egyetemi évei alatt, hogy később sikeres vállalkozása legyen?
Ez egyszerű, de nagyszerű: bízzon magában! Ha valaki nem hisz önmagában, más sem fog. Másodszor, ragadja meg a lehetőségeket. Bill Gates gyakran mondja, hogy amiatt lett sikeres, mert élt a felbukkanó esélyeivel. Röviden tehát: bízzatok magatokban, és legyetek készek cselekedni, amikor a megfelelő alkalom kopogtat!
Érdemes megismerni az üzleti működés alapjait akkor is, ha valaki nem tervez vállalkozó lenni?
Ez a kurzus nemcsak a vállalkozóknak szól, hanem kifejezetten a jövendőbeli vezetőknek, projektmenedzsereknek és befektetőknek állítottam össze. A legfontosabb tanulságok két területet fednek le: Egyfelől megtanuljuk, hogy egy jól kidolgozott terv alapján hogyan értékeljük egy projekt életképességét, másfelől pedig elsajátítjuk, hogy a saját projektünk sikerességéről hogyan győzhetünk meg másokat. Ezek a készségek nemcsak egy vállalkozás elindításához, hanem a vezetői vagy menedzseri szerepekben való kiteljesedéhez is elengedhetetlenek. A vállalati környezetben az időd körülbelül 90%-át mások meggyőzésével fogod tölteni, ezért ez a kurzus olyan eszközöket ad, amelyekkel hatékonyan képviselheted az ötleteidet. Export menedzserként nem értettem, hogy a növekedés milyen hatással van a cash flowra, ezért elmélyültem a pénzügyben és a számvitelben. Ez motivált, hogy az üzleti világ három ágát, a marketinget, a menedzsmentet és a pénzügyeket egy olyan átfogó keretrendszerben mutassam be, amely jelentősen fokozza majd a karrierlehetőségeidet.
Felveheti olyan is a kurzusát, akinek még nincs konkrét vállalkozási ötlete?
Igen. Tapasztalataim szerint a hallgatók gyakran rendkívül innovatív ötleteket mutatnak be az üzleti terveikben. Felismerik a kielégítetlen igényeket, és felfedezik a piaci réseket. Az órákon nem a termék létrehozására koncentrálunk, hanem arra, hogy koncepciókat tudjunk kidolgozni. Ez a kurzus tehát túlmutat egy egyszerű osztálytermi órán: Dinamikus közegben leszünk, ahol a hallgatók kapcsolatokat építenek, eszmét cserélnek, és inspirálják egymást. Az alapok lerakásáról szól, hogy életképes üzleti koncepciókat hozzanak létre. A hallgatók egyedül vagy négyes csoportokban dolgozhatnak majd, így előnyt meríthetnek az egyes tagok erősségeiből, hiszen a vizionáló típusoknak sokszor jó menedzseri készségekkel rendelkező társakra van szükségük ötletük megvalósításához. Nem kell megváltani a világot, kiindulhatnak a környezetük igényeiből is. Lényeg, hogy olyan ötlet legyen, amit szeretnek.
Patrick Meunier (jobbról második) nem először jár nálunk, a 2022-es nyári egyetemünkön találkozhattatok vele
Hogyan járulhat hozzá ez a kurzus a karriercélok eléréséhez?
A kurzuson olyan készségekre tesznek szert a hallgatók, mint a megvalósíthatósági vizsgálat vagy a meggyőzéstechnika, ami segít az önbizalom erősítésében és a hatékony érvelésben. Gondoljatok arra, hogy egy csoportos munka során a legmeggyőzőbben fellépő tag fogja motiválni a többieket is. A vállalkozás kurzusnak köszönhetően megkaphatod ezt a megnyerő előnyt, és ez felkészít a magabiztos vezetésre. A meggyőzéstechnika lehetővé teszi, hogy elérd, amit akarsz – például fizetésemelést.
Ugyan nagyon fontos a szakmai siker, nincsen valódi kiteljesedés boldogság nélkül. A kurzus során azokat az eszközöket is megmutatom, amelyekkel összehangolhatod a karriered és az egyéni céljaidat, értékeidet.
Várlak tehát januárban és februárban! Együtt feltárjuk a lehetőségeidet, az igényedhez igazítjuk az órákat, és segítek olyan karriert elérni, amely tartós hatással lesz az életedre. Ez az óra rólad fog szólni.
Fotók: Bodó Anilla