Idén is nagy érdeklődés kísérte az ELTEfeszten a GTK programjait

2024.10.12.
Idén is nagy érdeklődés kísérte az ELTEfeszten a GTK programjait
Rengeteg érdeklődőt vonzottak, és nagy sikert arattak az október 11-i ELTEfeszten az ELTE Gazdaságtudományi Kar programjai. Előzetesen több mint háromszázan regisztráltak a két teremben párhuzamosan futó előadásokra, végül az R Aula és a Mária Terézia termek is megteltek érdeklődőkkel. Rendezvényeinken több mint hatszázan vettek részt, tájékoztató anyagainkat azonban ezerkétszáz látogató vitte magával.

Az előadások középpontjában – ahogy az ELTEfesztre megjelent kari kiadványokban is – a jövőtervezés, a pályaválasztásról szóló döntés segítése állt. Az ELTE éves interaktív pályaválasztó fesztiváljára sokan érkeznek már kialakult továbbtanulási elképzelésekkel, még többen azonban egyelőre csak tájékozódni szeretnének a lehetőségekről. A GTK előadásain azokat a jövőképeket ismerhették meg az érdeklődők, amelyek egy, az ELTE-n szerzett diploma birtokában a munka világában várják őket.

Az első előadó Nagy Anna Dorottya, a GTK HÖK elnöke, az ELTE kereskedelem és marketing szakos végzős hallgatója volt, aki személyes tapasztalatait osztotta meg az egyetemi éveiről. Előadásában hangsúlyozta, hogy a szak széles körű lehetőségeket kínál a hallgatóknak, különösen a szabadon választható tantárgyak révén. Kiemelte, hogy a különböző szakterületekről érkező hallgatókkal való közös munka jelentősen bővítette látókörét, és hozzájárult ahhoz, hogy komplex problémákra találjon megoldást. Az angol nyelvű kurzusok fontosságát is hangsúlyozta, hiszen ezek lehetőséget biztosítanak nemzetközi tapasztalatszerzésre és kapcsolatépítésre, ami különösen értékes a globális üzleti életben. Dorka saját karrierje szempontjából különösen hasznosnak találta az egyetemi hálózatot, amely segítette őt a szakmai gyakorlati lehetőségek megtalálásában.

Dr. Margitay Tihamér, az ELTE Gazdaságtudományi Kar dékánja a karriertervezés fontosságáról beszélt, és arra ösztönözte a hallgatókat, hogy ne csak a mostban gondolkodjanak, hanem hosszú távú célokat tűzzenek ki maguk elé. Hangsúlyozta a célok tudatos megfogalmazásának jelentőségét, és kiemelte a projektalapú gondolkodás előnyeit. „Fontos, hogy már most elkezdjék tervezni a jövőjüket. A sikeres tervezés egyik alapja, hogy célokat tűzzünk ki, majd visszafelé haladva megvizsgáljuk, milyen lépéseket kell tennünk a célok eléréséhez. Ez a projektalapú gondolkodás. Ha például öt év múlva egy adott pozícióban szeretnének lenni, meg kell határozni, hol kell tartaniuk három év múlva, hogy ez megvalósulhasson. Ezután azzal foglalkozzanak, hogy mit kell ma tenni, hogy ez az út sikeres legyen” – fejtette ki. Dékán úr arra buzdította a hallgatókat, hogy ne csak az egyetemi évek alatt, hanem a későbbi munkahelyi környezetben is nyitottak maradjanak a fejlődésre és az új kihívásokra. Röviden bemutatta a karon folyó oktatást, az egyes szakokat is. Kiemelte, hogy az egyetemi tanulmányok célja a gyakorlati és szakmai kompetenciák fejlesztése – ezt szolgálja a legtöbb tárgy. Emellett azonban a kar üzleti jogi ismereteket, társadalomtudományi alapokat is kínál, hiszen a tágabb összefüggések megértése is alapvető fontosságú a sikeres karrierhez. Az angol nyelvű képzések kiemelt jelentőséggel bírnak, hiszen a szakmai nyelv ismerete versenyelőnyt jelent a munkaerőpiacon – csakúgy, mint egy Erasmus-félév során szerzett külföldi tapasztalat.

Dragonya Gábor Zsolt, az ELTE mesterszakos hallgatója, a Pénzügy és Számvitel Tanszék demonstrátora a pénzügyi szektorban elérhető karrierlehetőségeket mutatta be. Előadásában kiemelte, hogy a pénzügyi terület olyan szerepeket kínál, amelyek széles körű szakmai fejlődési lehetőségekkel bírnak, ideértve a befektetési elemző, a kockázatkezelési szakértő és a pénzügyi tanácsadó pozíciókat. Hangsúlyozta, hogy ezekhez a pozíciókhoz fejlett matematikai készségek és stratégiai gondolkodás szükségesek, de kiemelte az adatelemzés fontosságát is a pénzügyi döntésekben. Az előadó szerint a pénzügyi szakembereknek képesnek kell lenniük komplex gazdasági helyzetek gyors és hatékony elemzésére, miközben figyelembe veszik a piac dinamikáját és a szabályozási környezetet.

Tóthné dr. Rózsa Ildikó, a számvitel területének szakértője, a Pénzügy és Számvitel Tanszék adjunktusa a számviteli szakmával elérhető jövőképeket vázolta fel. Kiemelte, hogy a számvitel nemcsak a precíz adatrögzítésről és könyvelésről szól, hanem stratégiai szerepet tölt be a vállalatok pénzügyi irányításában és döntéshozatalában. Felhívta a figyelmet arra, hogy a számviteli szakemberek számos nemzetközi lehetőséghez juthatnak, hiszen a számviteli normák globálisan elismert szabványokra épülnek. Hangsúlyozta a folyamatos tanulás és a szakmai fejlődés szükségességét, mivel a számvitel területe gyorsan változik a technológiai újításoknak és a szabályozási változásoknak köszönhetően.

Nagy Betti, az ELTE Gazdaságtudományi Kar Marketing és Érveléselmélet Tanszékének doktorandusza és az Erste Bank szenior marketing szakértője a marketing szakma különböző karrierútjairól tartott előadást. Kiemelte, hogy a marketing nemcsak kreatív szakma, hanem komoly üzleti érzéket is követel. Részletesen bemutatta a piackutató, brand menedzser és digitális marketing tervező szerepeit, amelyek mindegyike kulcsfontosságú egy vállalat sikeres működéséhez. A piackutatók feladata a fogyasztói trendek és igények elemzése, a brand menedzserek a márka hosszú távú stratégiáját alakítják ki, míg a digitális marketing tervezők a vállalat online jelenlétéért felelnek. Hangsúlyozta, hogy a marketing világában való sikerességhez folyamatosan követni kell a piaci trendeket, és innovatív megoldásokkal kell reagálni a kihívásokra.

Cservék Judit, a GTK volt mesterszakos hallgatója, jelenleg a kar doktorandusza kutatási témája a viselkedés-gazdaságtan. Ő az előadásában az egyetemi tanulmányok során megszerezhető készségeket és azok szerepét tárgyalta. Kiemelte, hogy a gazdálkodás és menedzsment szak hallgatói széles körű ismeretekkel rendelkezhetnek, amelyek sokféle karrierút alapját képezik. Hangsúlyozta, hogy a hallgatóknak fontos fejleszteniük vezetői készségeiket, mert ezek nélkülözhetetlenek a szervezetek és vállalatok irányításában. Saját tanácsadói tapasztalatai alapján erősítette meg a stratégiai gondolkodás és a rendszerszemlélet fontosságát, és arra ösztönözte a hallgatókat, hogy használják ki az egyetem által biztosított lehetőségeket a szakmai kapcsolatok építésére.

Dr. Fazekas Éva, az ELTE GTK Menedzsment és Üzleti Jog Tanszék adjunktusa a nemzetközi gazdálkodás területén szerzett diplomák által kínált karrierlehetőségekről tartott előadást. Elmondta, hogy a nemzetközi gazdasági diploma számos lehetőséget kínál azok számára, akik globális környezetben szeretnének dolgozni, beleértve a multinacionális vállalatoknál, kormányzati szerveknél vagy nemzetközi szervezeteknél való elhelyezkedést. Kiemelte, hogy a nemzetközi gazdálkodás szak széles körű alapot biztosít a hallgatóknak, lehetőséget adva számukra, hogy később specializálódjanak a számukra legvonzóbb területeken, például pénzügy, marketing vagy menedzsment.

A rendezők az ELTEfesztes programokat csak az első találkozási lehetőségnek szánták a leendő gazdaságtudományi karos hallgatóknak. Azok, akik a kar számos nyílt napjainak egyikére ellátogatnak, jóval részletesebb betekintést is nyerhetnek majd a GTK életébe, képzési rendszerébe, megismerhetik a kampusz lehetőségeit, köztük a Magyarországon egyedülálló elektronikus Vizsgaközpontot, és az egyetemi előadásokhoz teljes hozzáférést biztosító Videótárat. Erre először 2024. november 20-án nyílik majd lehetőség.

Az ELTE Gazdaságtudományi Kar nyílt napjai

2024. november 20. szerda | 2024. december 16. hétfő
2025. január 21. kedd | 2025. január 29. szerda | 2025. február 5. szerda


Alapszakos nyílt napos rendezvényeink minden alkalom­mal 10.00 órakor kezdődnek, az ELTE GTK Q, R vagy P épületében, és kb. 13.00 óráig tartanak. A pontos terem­beosztásról a regisztrált érdeklődőknek két nappal a ren­dezvény előtt kiküldött levélben tudunk majd tájékoztatást adni. Tanítási napokon a részvételről kérésre igazolást állítunk ki.

A nyílt napokra regisztrálni ide kattintva lehetVárjuk szeretettel az érdeklődő középiskolásokat, szüleiket és tanáraikat!

Fotó: Horváth Péter