Ha nyár, akkor BESU

Gyurisa Gréta | 2024.08.07.
Ha nyár, akkor BESU
Idén 2024. július 15–19. között került megrendezésre a mostanra már hagyománnyá vált Business & Economics Summer University (BESU), vagyis az ELTE GTK nyári egyeteme. A Forrai Gábor és a Nemzetközi Iroda által levezényelt hét nagyszerű lehetőség volt arra, hogy szakmai nyelvtudásunkat fejlesszük, kapcsolatokat építsünk neves külföldi egyetemek tanáraival, illetve megismerkedjünk más kultúrákból érkező lelkes diáktársakkal. A 95 résztvevő számos különböző országból utazott hozzánk – az ELTE magyar hallgatói mellett Ausztriából, Németországból, Portugáliából, Svájcból, Törökországból, Belgiumból, Lengyelországból, Oroszországból, Vietnámból, Kínából, Mexikóból és az USA-ból is jöttek vendégeink. 

„Széles körben kerestem nyári egyetemeket az interneten. Elsősorban Budapestre szerettem volna jönni, itt pedig

ez volt a leginkább javasolt opció a weben”

– osztotta meg velem egy német fiú, amikor megkérdeztem, hol hallott a rendezvényről.

Forrai Gábor, a BESU igazgatója

Ahogy korábban, a kurzuskínálat ebben az évben is rendkívül változatos volt, hét képzésre lehetett jelentkezni, amelyek egytől egyig a fiatalok gazdasági látásmódját tágító témákra épültek. A tranzakciótervezés alapelvei tárgy során a diákok a sikeres üzlet esélyeit optimalizáló gyakorlati módszerekkel ismerkedhettek meg. Segítséget kaptak mind a kereskedelmi, mind a jogi kérdések azonosításához, valamint a felek által kívánt eredmény eléréséhez szükséges megoldások megalkotásában. Akik a gazdasági kapcsolattartás és problémamegoldás különböző témáival, forgatókönyveivel szerettek volna jobban megismerkedni, ők a készségfejlesztés az üzleti kommunikációban című előadás-sorozatot választották. Lehetőség nyílt az interkulturális menedzsment kurzus keretein belül belátást kapni az egyes nemzetek sajátosságaiba, amelyek megismerése alapvető a cégvezetés hatékony működése érdekében. A résztvevők felismerhették a kulturális tudatosság és érzékenység, illetve saját viselkedésük, szokásaik megértésének fontosságát. A tárgyalás nevet viselő tanórákon a hallgatók diszkussziós képességeiket fejleszthették rengeteg vitagyakorlat során. Ha valaki érdeklődése inkább az értékesítés területe felé húz, akkor járhatott a praktikus üzleti vállalkozások közötti marketing a gyakorlatban kurzusra, ahol esettanulmányokon és csoportmunkán keresztül lehetett ismerkedni a b2b (business-to-business) piacok sajátosságaival. A multinacionális vállalatok stratégiái tárgy betekintést nyújtott a külföldi érdekeltségű cégek irányítási mechanizmusaiba, valamint a nemzetközivé válás stratégiáiba. Végül, de nem utolsó sorban a közösségi média felemelkedése és hatása az üzleti etikára, egy igencsak modern témát megragadó választási opció volt, ahol azt vizsgálták a résztvevők, hogyan tette a sajtó sokkal érzékenyebbé a vállalatokat a morális döntések hatásaival szemben.

Ezúton is köszönetet mondunk a BESU tanárainak: Földes Miklós, Forrai Gábor, Tanács János, továbbá a külföldről érkezett neves vendégoktatóknak, Duc v. Trang (Landon Advisory Services), Olof Brunninge (Jönköping International Business School), Peter Naudé (Manchester Metropolitan University), Yihan Wang (EM Normandie), Fraser Hodges (Save the Children, Denmark), az elvégzett munkájukért! 

„Én az interkulturális menedzsment kurzust hallgattam, amelynek során csak tovább nőtt az érdeklődésem a különböző nemzetek sajátosságai és a nemzetközi vállalkozások egyedi, országspecifikus működése iránt. Olof Brunninge kiváló tanár volt, aki lehetőséget adott diákjainak, hogy kifejezzék magukat, tanuljanak egymástól.

Úgy érzem a látásmódom kiszélesedett az előadások végére”

– mesélte nekem a tapasztalatait Ruth, aki Belgiumból származik.

Városnézés közben

A szakmai képzés mellett a nyári egyetem számos egyéb programot kínált a fiataloknak. Az első estén üdvözlő fogadást tartottak számunkra az egyetem belső udvarán, ahol alkalom nyílt közvetlenebb beszélgetésre, ismerkedésre a magyar és külföldi diákok között. Kedden vezetett városnézésen lehetett részt venni Budapest belvárosában, ami különösen nagy élmény volt a külföldiek számára. Harmadnap délután az ELTE Budapest Summer University programjába, egy jógaórába csatlakozhattunk be.

„Nagyon élveztem ezt a lehetőséget, mivel az oktatónak sikerült kicsit kiragadnia minket a nyüzsgő fővárosi életből, lecsillapítania a stresszt. Elhatároztam, hogy otthon is keresek majd módot a jógázásra. A helyszín, a Füvészkert pedig egyszerűen csodálatos volt.

Mindig emlékeztetni fog, ha visszagondolok az élményre,

hogy csak vegyek egy mély levegőt, és engedjem el a gondjaimat, tisztítsam ki a fejemet, és máris más színben láthatom a világot” – jegyezte meg a résztvevő Frederik, amikor megkérdeztem, hogy érezte magát.

Esti előadás

A kis lazítást követően, este az ELTE GTK oktatója, Dülk Marcell a Pénzügy és Számviteli Tanszékről rendkívül érdekes előadást tartott „A pénz beszél: dekódold a dollárt a mindennapi életedben” címmel. A témaválasztás célja az volt, hogy segítsen átvezetni a fiatal felnőtteket a mindennapi pénzügyek útvesztőjében, feltárja a hitelfelvétel, az adózás és a befektetések legfontosabb kérdéseit. Negyedik nap délután, ugyancsak a Budapest Summer University szervezésében egy puzzle küldetés fantázianevű játékos vetélkedő keretein belül fedezhették fel a tanulók a budai várnegyedet. Egy keresztrejtvény megoldása közben a csapatok olyan aspektusait figyelhették meg a városrésznek, amit a turisták általában figyelmen kívül hagynak. Péntek este pedig a korábbi évhez hasonlóan karaoke parti zárta a BESU-t a kampusz Könyvtár Klubjában. Egy önfeledt énekléssel, szórakozással búcsúztak egymástól a nyári egyetem résztvevői.

„Hatalmas élmény így befejezni egy tartalmas, nemzetközi impulzusokban gazdag hetet. A közös éneklés elmossa a kulturális különbségeket, és ilyenkor mindig egy közös nyelven, a zene nyelvén beszélünk” – mondta lelkesen egy csapat hallgató a végén.

Fotók: Bernáth Gergely, Csorba Zoltán, Palasics Bence

Nyári egyetem képekben

Nyári egyetem képekben

0

/

0

0

/

0