Felsőoktatási EFQM Kiválósági Klub az ELTE GTK-n

2022.07.13.
Felsőoktatási EFQM Kiválósági Klub az ELTE GTK-n
2022. június 30-án a Szövetség a Kiválóságért Egyesület ernyője alatt működő Felsőoktatási EFQM Kiválóság Klub aktuális rendezvényének az ELTE GTK adott otthont.

A rendezvény során Dr. Margitay Tihamér betekintést adott a kari stratégiaalkotási folyamatba, Dr. Tóth Zsuzsanna pedig a karon folyó minőségfejlesztési tevékenységekbe. A Magyar Akkreditációs Bizottságot Mosolygóné Dr. Gődény Ágnes képviselte, aki átfogóan mutatta be a MAB felsőoktatási intézmények esetében képviselt értékelési szempontjait és az alkalmazott gyakorlatok rendszerét.

A Szövetség a Kiválóságért Egyesület 2021-ben indította útjára a Felsőoktatási EFQM Kiválóság Klubot, amelynek az ELTE GTK a kezdetektől fogva tagja. A kezdeményezés elsődleges célja egy olyan szakmai közösség életre hívása volt, amelyben a „közös nyelv” az EFQM Modell szellemi iránymutatása.

Az EFQM szerinti kiválóságmegközelítés nem ismeretlen a felsőoktatási intézmények körében. Jellemzően az üzleti képzések része a Modell ismertetése: az ELTE GTK-n oktatott minőségmenedzsment tantárgyakban is foglalkozunk a modell cél- és eszközrendszerével. 

A Klub megalakulásának további célja, hogy a felsőoktatási intézmények maguk is alkalmazzák a modellt szakmai működésük és szervezetük folyamatos fejlesztéséhez. 

A Klub tagjai rendszeres találkozók és tapasztalatcserék során ismerkedhetnek meg egymás jó gyakorlataival, illetve együttműködéseket kezdeményezhetnek az intézményi fejlesztések sikeres megvalósítása érdekében. A Klub működtetését a Szövetség a Kiválóságért Egyesület végzi, viszont annak szakmai munkájáról, a rendezvények programjáról a klubtagság közösen dönt.

Határozott elvárás a Klub tagjai felé, hogy rendszeresen vizsgálják saját működésüket az EFQM Modell segítségével, fejlesszék a gyakorlataikat, módszereiket és törekedjenek minél magasabb szintek teljesítésére a Nemzeti Kiválóság Elismerési Rendszerben.

Az ELTE GTK vezetése elkötelezett a szervezeti teljesítmény önértékelésen alapuló fejlesztése mellett. Ennek egyik érdemi nyilvános lépése, hogy a kar 2022 nyarán benyújtja pályázatát a Nemzeti Kiválósági Díjra. Tóth Zsuzsanna oktatási dékánhelyettesünk 2022 telén EFQM által akkreditált értékelő lett, és a GTK-n rendezett Kiválóság Klubon Szabó Kálmán, a Szövetség a Kiválóságért Egyesület képviseletében kiválóság nagyköveti címet adományozott neki.