Egyedülálló lehetőség, egyedi megoldás
Mikor határoztad el, hogy jelentkezel a kari TDK-ra? Mi keltette fel az érdeklődésedet a témád iránt?
A témaötlet elsőként a mesterképzéses szakdolgozatom témaválasztásának időszakában merült fel, még a tavaszi félévben. Bizonytalan voltam abban, hogy milyen konkrét kutatási kérdésre szűkítsem a leendő szakdolgozatomat, ezért egy előadás után kikértem későbbi témavezetőm, dr. Tóth Zsuzsanna Eszter véleményét. Ezt követően többször beszéltünk a témáról, végül a tanárnő vetette fel, hogy vihetném a témát TDK-ra. Most van az utolsó félévem számvitel mesterszakon, ilyenkor a legtöbben a szakdolgozatunkra, a megmaradt tárgyak teljesítésére és a közelgő záróvizsgára koncentrálunk, ugyanakkor szakmai szempontból egyedülálló lehetőségnek tartottam, ezért belevágtam. A téma iránti érdeklődésen túl a fő motivációm az volt, hogy a TDK felkészülési lehetőséget biztosít egy oktatóval közösen elmélyülni egy olyan tudományos területen, ami túlmutat az egyetemi képzés keretein. Számomra ez különösen új terep volt, hiszen számvitel mesterszakos hallgatóként vetettem bele magam a fuzzy logika rejtelmeibe.
Milyen volt együttműködni a tavaly őszi félév Legfelkészültebb Oktatójával, aki most témavezetőként segítette a munkádat?
Az első pillanattól kezdve egy hullámhosszon voltunk, így könnyen ment a közös munka. Hasznos tanácsokat és ötleteket kaptam többek között a menedzseri következtetések megírásához és a prezentáció elkészítéséhez is. A tanárnő minden részletre odafigyel, ezért tudtam, hogy amit ő jóváhagy, az szakmailag helytálló.
Voltak megérzéseid a dolgozatod sikerességével, illetve fogadtatásával kapcsolatban?
A dolgozat elkészítése, főleg az alkalmazott Fuzzy AHP és TOPSIS módszertanok megértése és helyes alkalmazása esetenként fejtörést okozott, egészen szeptemberig voltak kétségeim azzal kapcsolatban, hogy miként fogom ezt az akadályt megugrani. Amint ez sikerült, és a dolgozat elkészült, éreztem, hogy egyedi lett, pont olyan, amilyenre szerettem volna. Izgatottan vártam a konferenciát, ahol pozitív visszajelzéseket kaptam, amelyek megerősítették megérzésünket a dolgozat sikerével kapcsolatban. Az első helyezésen meglepődtem, hiszen nagyon színvonalas dolgozatokkal versenyeztem, éppen ezért hatalmas elismerés volt számomra.
Elképzelhetőnek tartod, hogy a szakmai karriered során is hasonló területtel foglalkozz, mint a szóban forgó kutatásod?
Abszolút! Minél többet olvastam a témával kapcsolatban, egyre jobban felkeltette az érdeklődésemet. A beszállítók értékelése szerintem egy nagyon fontos és mindig aktuális kérdés, a fuzzy módszertan pedig teljesen új volt nekem, ugyanakkor megtetszett, így a jövőben lehetséges, hogy fogok még vele foglalkozni. Mivel a dolgozat egy létező vállalatot vesz alapul, így még az sem kizárt, hogy amennyiben tetszik a cég vezetésének az ötlet, a kidolgozott módszer a gyakorlatban is alkalmazásra kerüljön. Alapszakon töltöttem náluk a szakmai gyakorlatomat, így amikor a TDK témaválasztásra került sor, úgy gondoltam, felkeresem őket, hátha tudnak segíteni. Itt szeretném megragadni az alkalmat és megköszönni Zelei Erzsébet igazgató asszonynak a sok segítséget, akinek támogatása nélkül nem születhetett volna meg a dolgozatom.
Hogyan fogsz felkészülni az OTDK-ra, milyen célokkal szeretnél megérkezni az országos szintű megmérettetésre?
Az OTDK-ra a legjobbak jutnak ki, így kíváncsian várom, hogy a többiek milyen tudományos eredményekre jutottak. A TDK prezentációm túl hosszú volt, és a kelleténél több táblázatot tartalmazott, ami összezavarhatta a hallgatóságot. Az OTDK-ra ezt szeretném kiküszöbölni, és egy olyan prezentációval készülök, amely nagyobb hangsúlyt helyez az elért tudományos eredményekre, ahelyett hogy a módszertant lépésről lépésre bemutassa. Rengeteg munkát tettem bele a kutatásba, így természetesen minél jobb helyezés elérése a célom.
Fotók: Végh Bence