„Egy hely, amelyre számíthatsz” – Nádas Anna az ELTE GTK-ról

2023.04.11.
„Egy hely, amelyre számíthatsz” – Nádas Anna az ELTE GTK-ról
Nádas Anna 2023 januárjában fejezte be Karunk nemzetközi gazdálkodás alapszakját. Visszatekintve az elmúlt évekre bátran mondja: a karrierjében maximálisan segítették őt az itt tanultak.

– Életrajzodat olvasva már a gimnázium alatt kivetted a részed az iskolai diákönkormányzati munkákból, és az egyetem során is több pozícióban dolgoztál. Miért fontos számodra, hogy a tanulást munkával egészítsd ki?

Abban a szerencsés helyzetben voltam gimnázium alatt, hogy egy olyan közösségbe kerültem, ami nagyon támogatta az iskola melletti tevékenységeinket, illetve édesanyám is mindig azt tanította, hogy úgy fogom megtalálni a hivatásomat, ha minél több mindent kipróbálok, akár már gyerekfejjel is. Az iskolai diákönkormányzat főleg egy rendezvényszervezői közösség volt, ahol bele tudtam kóstolni több száz főt érintő események lebonyolításába, egyik barátommal pedig megalapítottuk az iskolarádiót, ahová híradót és különböző, sokszor idegen nyelvű riportokat készítettünk. Emellett a gimnáziumi évek alatt elkezdtem több pozícióban is dolgozni, különféle szektorokban. Ennek köszönhetően jobban megismertem önmagam, és sikerült megtalálnom a saját utamat.

– Felvételikor milyen szempontok mentén döntöttél az ELTE GTK mellett?

Nagyon tetszett, hogy egy teljesen új, akkoriban még intézete volt az ELTE-nek, a nyílt napról is kellemes érzésekkel mentem haza, az pedig kifejezetten szimpatikus volt, hogy angolul lehet már az alapképzésen is tanulni. A szakmai nyelvtudást most a nemzetközi munkakörnyezetemben, a mindennapokban teljesen ki is tudom használni. A mai munkaerőpiacon az idegennyelv-ismeret elengedhetetlen ahhoz, hogy el tudjunk helyezkedni, ezért gyermekkoromtól kezdve nagy hangsúlyt fektettem a nyelvtanulásra. A másik érvem, ami a GTK mellett szólt, az időbeosztás, és az oktatók támogatása megengedte, hogy dolgozhassak a tanulmányok mellett.

– Nemzetközi gazdálkodás alapszakon végeztél, most pedig a Richter Gedeon Nyrt. nemzetközi marketing koordinátora vagy, ahol a szakmai gyakorlatodat is töltötted. Mesélj az itteni munkádról! 

Nemzetközi marketing koordinátorként az a feladatom, hogy segítsem a nemzetközi brandmenedzserek munkáját, illetve különböző riportokat, analíziseket és kampányokat állítsak össze nemzetközi piacokra a termékekkel és projektekkel kapcsolatban. Emellett kreatív marketing anyagok kialakításában és a külföldi kollégákkal való aktív kooperációban is részt veszek, illetve a nőgyógyászati üzletág stratégiai csapatának is tagja vagyok. Szerencsésnek mondhatom magam, hogy ilyen sokrétű, de mégis a nemzetközi gazdálkodáshoz nagyon közel álló pozícióban dolgozhatok már most. Az alapszak sokat segített, mert teljesen összefogja a legfontosabb elsajátítandó szakmai kompetenciákat, amelyekre a multinacionális vállalati környezetben szükségem lehet.

– Hogyan tudod a GTK-n tanultakat alkalmazni a munkádban?

Az alapszak nagyon biztos alapot adott, így megszereztem azt a közgazdaságtani, ökonometriai, vállalati pénzügyi, számviteli alaptudást, ami ahhoz kell, hogy átlássam a piaci és belsős gazdasági jelenségeket. Továbbá a stratégiához, menedzsmenthez és marketinghez szintén megvan az az eszköz-és fogalomtáram, ami ahhoz kell, hogy a mindennapi munkámat a tudásomhoz mérten a legjobban teljesíthessem. Egy példát mondanék: nagyon meglepődtem, hogy az ökonometriát – amit az egyetemen a legkevésbé kedveltem – most a legjobban tudom hasznosítani, például előrejelzések készítéséhez. Továbbá köszönetet mondanék Pádár Katalin tanárnőnek is, aki a szakdolgozatom konzulense volt. Vele közösen egy olyan aktuális és fontos témát sikerült választanunk, amivel az agilis vállalatok működése mellett a stratégiai és változásmenedzsment területeiről is egy sokkal mélyebb megértésem lett.

– Tervezed folytatni mesterszakon a tanulmányaidat? 

Igen, jelentkeztem a vezetés és szervezés, ill. marketing mesterszakokra, ha minden jól megy, idén szeptemberben ugyanide, az ELTE GTK-ra jönnék vissza tanulni, hiszen szeretném, ha a mesterdiplomámat is egy olyan intézményben szerezhetném, ahol egyaránt nagy fókusz van az elméleti és gyakorlati oktatáson. A mesterképzés még nagyobb teret engednek az iskolapadon kívüli szakmai életnek, én is szeretnék a stratégiai menedzsment témájában még jobban elmélyülni, mert a munkaidőm nagy részében vállalat- vagy termékstratégiával foglalkozom, nagyon közel áll hozzám ez a terület. A marketing mesterszak pedig azért érdekelne, mert nagyon sok átfedés van a munkám és a mintatanterv között, szívesen tanulnék többet a nemzetközi brandépítésről, a digitális marketing eszköztárról és annak analitikájáról. Mindkét irány nagyon érdekel, és ahogy megismertem az oktatókat az alapképzés alatt, egyik mesterképzésben sem csalódnék.

– Végzett alapszakos ELTE GTK-s hallgatóként, ha visszatekintesz az elmúlt három és fél évre, mit javasolnál a frissen felvételizőknek, hogyan használják ki minél jobban az előttük álló egyetemi időt? 

Azt tanácsolnám, hogy a tanulmányok mellett keressenek valamilyen kiegészítő elfoglaltságot, hobbit. Professzionális környezetben ez lehet munka, szakmai gyakorlat, de az ELTE is számos lehetőséget kínál, többek között szakkollégiumokat, egyetemi rendezvényszervezői csapatot, továbbképzéseket és rengeteg kurzust, amikből lehet válogatni a mintatanterven kívül. A személyes fejlődésünket nagyban elősegíti, ha még a diákévek alatt minél több szegmensben és közösségben szerzünk szakmai és személyes tapasztalatokat, bővítjük kapcsolatrendszerünket. Az ELTE-n rengeteg szervezet és lehetőség van, ahol remek szakmai programokkal és közösséggel találkozhatnak az új hallgatók is. Egyszóval, merjék magukat kipróbálni, akár több területen is!

 

Fotó: Lazar Anilla