Egy feltáratlan kutatási terület sikeres felfedezése

Szőke Richárd | 2025.04.25.
Egy feltáratlan kutatási terület sikeres felfedezése
A 2024/25-ös tanévi ELTE GTK Tudományos Diákköri Konferencián Hodosi Rozi, pénzügy és számvitel alapszakon frissen végzett hallgatónk érdemelte ki a számvitel szekció 1. díját, ezzel megváltotta a jegyét a tavaszi OTDK-ra, továbbá a Morgan Stanley különdíját is ő vihette haza. A vele készült interjúban elmeséli, hogyan fejlődött a projektfeladata TDK-dolgozattá, illetve fény derül a jövőbeli terveire is.

Milyen gyorsan döntötted el, hogy mi lesz a vizsgálandó tématerületed? Az almafa alatt hirtelen megvilágosodó Newton esetéhez, vagy Einstein relativitáselméletének létrejöttéhez hasonlítanád?

A dolgozatot elsősorban szakdolgozatnak szántam. A tavaly őszi félévben a Projektfeladat I. tárgy keretein belül ajánlotta a konzulensem, dr. Szívós László, az eredménymenedzsment témát, ami azonnal megtetszett. Azonban a legtöbb időt a research gap (egy feltáratlan kutatási terület – a szerk.) pontosítása igényelte, hiszen mindenképpen egy új és izgalmas témát szerettem volna találni a TDK-t is szem előtt tartva, amelyet szintén a konzulensem javasolt. A kutatási kérdés az volt, hogy az ESG (olyan fenntarthatósági kérdésekre vonatkozó szempontrendszer, amely egy adott vállalkozásnál a környezetre, a társadalomra és az irányításra vonatkozó hatásokat és faktorokat értékeli fenntarthatósági szempontból – a szerk.) szabálytalanságok ösztönzik-e a cégeket eredménymenedzsment használatára, ha igen, eredménynövelő vagy -csökkentő eredménymenedzsmentet használnak. Valamint, ha történtek ESG-szabálytalanságok, a használt eredménymenedzsment mértéke függ-e a cégek ESG-teljesítményétől és attól, hogy melyik ország tőzsdéjén szerepel a cég. Mind az eredménymenedzsment, mind az ESG teljesen új terület volt számomra, amikor a tanár úr az első projektfeladat-konzultáción megemlítette mint lehetséges szakdolgozat/TDK témák. Rövidebb utánaolvasást követően nagyon megtetszett az eredménymenedzsment témaköre, ezért ebben az irányban indultunk el, majd később újra képbe került az ESG is. A meglehetősen sok szakirodalom tanulmányozása és a dolgozat készítésével eltöltött munka során sikerült beleásnom magamat mindkét területbe, amelyek ezáltal kifejezetten közel kerültek hozzám. A majdnem két félév munka alatt szinte a mindennapjaim részévé váltak, és nagyon sok új tudással gazdagodtam.

Prezentáció közben a kari konferencián

Ha egy szakdolgozat elkészítése során fontos a megfelelő időbeosztás, akkor egy TDK-ra készülő dolgozat esetében ez bizonyára hatványozottan igaz. Volt előre megírt ütemterved, amely szerint haladtál a kutatómunkában?

Mint előbb említettem, a dolgozatomat elsősorban a szakdolgozatomnak szántam, a Projektfeladat I. és II. tárgyak keretein belül írtam meg a dolgozat nagy részét, így tartanom kellett magamat a megadott leadási határidőkhöz. Ezeken belül volt ütemtervem, körülbelül beosztottam, hogy mire mennyi időt kellene szánnom, hogy időben végezzek a dolgozat megírásával, azonban ez a beosztás nem volt nagyon szigorú.

Milyen gondolatok voltak a fejedben a prezentációt megelőző órákban?

Mivel még nem vagyok nagyon jártas a prezentálásban, és mert mindenképpen jól szerettem volna teljesíteni, a prezentációt megelőző órákban volt bennem izgalom bőven. Még az előadás előtt kaptam pár tanácsot a konzulensemtől, hogy esetleg mit hogyan tudnék jobban, érthetőbben megfogalmazni, ezeket tartottam még fejben.

Az első helyezés mellett a Morgan Stanley különdíját is elnyerted. Milyen érzés volt, amikor kiderült, hogy neked ítélik oda?

A számvitel szekció bizottságának az egyik tagja a Morgan Stanley egyik képviselője volt, aki szintén értékelte a TDK-dolgozatokat, kérdéseket tett fel az elhangzott prezentációk kapcsán. Mivel maximalista vagyok, és ezért elég szigorúan értékeltem főleg a prezentációmat, nem számítottam a különdíjra. Ugyanakkor nagyon örültem neki, és nagy megtiszteltetésnek tartottam, hogy ilyen nagyra értékelték a kutatásomat.

Rozi átveszi a Morgan Stanley különdíját

Milyen terveid vannak a szakmai pályádra vonatkozóan?

Jelenleg a TDK-kutatásom kibővítésén dolgozunk dr. Szívós Lászlóval, amit a nyár folyamán kezdtünk el. A dolgozat megírása során felmerült az ötlet, hogy egy jó cikk lehetne ebből a témából. Így elkezdtünk dolgozni azon, hogy kibővítsük a kutatást más országokra. Bár szeptember óta más elfoglaltságok miatt kicsit szüneteltetnünk kellett a munkát, remélhetőleg nemsokára folytatni tudjuk, amit elkezdtünk, és egy sikeres kutatást hozhatunk össze. Ezenkívül az ELTE GTK-n számvitel mesterképzés keretein belül szeretném folytatni a tanulmányaimat. Hogy hosszabb távon mi lesz, majd kiderül.

Fotók: Végh Bence