Bemutatkozik a BEAC szabadtéri sportok szakosztálya

Hogyan jutottál el oda, ahol most vagy? Milyen utat jártál végig?
ELTE-s voltam, földtudományi alapszakon, geofizikus szakirányon végeztem, és egy terepgyakorlat alkalmával ismerkedtem meg a BEAC természetjáró szakosztályának vezetőjével. Először csatlakoztam a túrákhoz, aztán elkezdtem szervezésbeli munkákban részt venni, és idővel egyre több feladatot bíztak rám. Ha kellett valamit csinálni, akkor azt közzétették, és általában én vállaltam el. Mostanra pedig már egy kapcsolatrendszerem is kialakult a túrák kapcsán.
Akkor tulajdonképpen belefolytál, nem volt benne tudatosság.
Így van, szép lassan belefolytam. De nagyszerű a csapat, az irodában remek a hangulat és a munkavégzés is. Ez a támogató közeg, illetve az, hogy ilyen emberek vesznek körül, nekem nagyon fontos és sokat számít.
És hogyan szerettél bele a túrázásba?
Gyerekkoromban nagyon sokat túráztam, aztán ahogy jött a középiskola és az egyetem, visszább vettem ebből. Volt egy-két olyan év, amikor leginkább külföldön tartózkodtam, utazás címén. Aztán ugye elmentem egy geológus terepgyakorlatra, és ott megismerkedtem BEAC-osokkal, akik mondták, hogy milyen jó túrák vannak. Ezután fogadásból elmentem egy nagyon nehéz teljesítménytúrára, ami után azt mondtam, hogy soha többet... De kicsit később, amikor túlvoltam az első pihenőnapokon, nagyon jó érzés volt, hogy megcsináltam. Aztán a geológusokkal állandóan kint voltunk terepen, és mondhatni spontán, szabadidő címszó alatt eszembe jutott, hogy jó volna rendszeresen túrázni. Szerintem a sportértéke vitathatatlan ennek a tevékenységnek, és nagyon erős önismeretet tud adni.
Milyen feladataid vannak szakosztályvezetőként?
Én leginkább a túravezetőket fogom össze, illetve lelkesítem. De persze rengeteg másik feladat is hozzám tartozik. Van két nagy teljesítménytúránk, tereplátogatásaink, most pedig lesznek emléktúrák is, amiket meg kell szervezni, úgyhogy bőven van mit csinálni.
Milyen túráitok vannak?
Vannak olyan túráink, amiket csak a krediteseknek szervezünk, de van olyan, ami nyilvános, vannak emléktúrák is, van teljesítménytúra, illetve vannak a többnaposaink, amik inkább kulturális, ismeretterjesztő jellegűek. Ezeken van vezetett túra, és olyan is előfordul, hogy kurzushallgatók vagy besegítők szerveznek túrát, és arra meghívják a BEAC-osokat. Tehát nagyon sokféle lehetőség közül lehet válogatni. Minden hétvégére esik túránk, van, hogy több is.
A kulturális, ismeretterjesztő túrákat hogy kell elképzelni?
Mindig kinézünk egy tájegységet, idén például Karancs-Medves környékére fogunk menni. Olyan látnivalókat szoktunk választani, amik a szállásunktól elérhető közelségben vannak gyalogtúrával, tehát maximum 15 km-re. Ezek tematikus túrák, és mindig megnézzük, hogy milyen érdekességek találhatóak a környéken. Tulajdonképpen felfedezzük a tájegység kulturális adottságait, illetve hátterét: a hely nevezetességeit, híres emberek sírjait, templomokat, romokat, múzeumokat, obeliszkeket stb. Amit az adott terület nyújt.
Vannak olyan, nem általatok szervezett túrák is, amikhez csatlakoztok?
Kicsit már a saját kör fogalma is kérdéses nálunk, mert vannak olyan volt BEAC-osok, akik effektíve függetlenek tőlünk, de csinálnak eseményeket, és ezekre mindig meghívják a szakosztályos tagokat is. Illetve én például – leginkább nyáron – szervezek olyan külföldi túrákat is a Kárpát-medencébe, amik már autós történetek és általában egyhetesek. És persze mi is szoktunk másokhoz menni. Kicsi ez a közeg itthon, pár ezer fő a kemény mag, és van még néhány tízezer ember, akik alkalomszerűen túráznak. Szoktak minket hívni teljesítménytúrák szervezői segíteni, illetve olyan is van, hogy profitorientált cégek csinálnak eseményeket, amikre esetenként vezetőnek is felkérnek minket.
Itthon vagy akár nemzetközi szinten van olyan, aki túravezetőként dolgozik főállásban?
Akik jelenleg aktívak a BEAC-nál, azok közül nincs, de a volt tagjaink között van ilyen. Most egyébként a szakosztálynál két ember is elég komoly munkát végez ilyen területen. Még ha nem is túravezetői, de terepi feladatokat látnak el, például a bejárást vagy egyéb adminisztrációt.
Mekkora az életkori szórás nálatok?
Nagyon vegyes a társaság. Tulajdonképpen az érettségitől egészen a 60+-os korosztályig terjed a skála. A kreditesek miatt a 18-tól 25-ig koncentrálódik, illetve 30 és 40 között, valamint 60 fölött van egy nagyobb csoport. Úgyhogy szerencsére nagy a szórás, sokféle emberrel lehet találkozni.
Kiknek ajánlanád a kreditrendszerben történő csatlakozást?
Akik most aktív hallgatók, azoknak mindenképpen ajánlanám a természetjárás kurzusainkat. Egyrészt azért, mert ez egy olyan sport, aminél jó levegőn van az ember, és nem a teljesítmény az, ami dominál. Másrészt nagyon sok érdekesség van, amit a tanuló felfedezhet magának. Sokszor megyünk vidékre, és emiatt olyan dolgokkal találkozik az ember, amikről nem is tudja, hogy létezik. Nem nagy dolgokra kell gondolni, csak például önmagában az élményre, amit valaki megélhet az adott látnivalók mellett. Ezenkívül pedig a közösségépítés szempontjából is kiemelt szerepe van a kurzusoknak. Illetve, ami még nagyon fontos, hogy vezetett túráink vannak, tehát a krediteseknek tájékozódással nem nagyon kell foglalkozniuk, bőven ellátjuk őket információkkal. Tapasztalják csak a túrázás örömét.
És a szakosztályos csatlakozást?
A külsősöknek azért ajánlom a szakosztályt, mert jól szervezett. Nemcsak túravezetéssel foglalkozunk, hanem elég komoly dokumentációs infrastruktúrát is viszünk, hiszen túraminősítéseket és jelzésfestések is csinálunk, illetve egyéb önkéntes munkákat is vállalunk. A BEAC egyébként elég biztos pont, egy 120 éves egyesületről van szó, rólunk szinte mindenki hallott már. Jól szervezett klub, pénzügyileg stabil, és mindenhol megvannak azok a kulcs emberek, akik tovább tudnak lendíteni minket, ha elakadnánk. Emellett ismeretterjesztésben is erősek a túráink, és főleg ehhez képest nagyon költséghatékonyak vagyunk. Kis összegekért elég sok élményt kaphatnak a külsősök, emiatt mindenképpen érdemes csatlakozni. Ugye 1000 forint az éves tagdíjunk, ami nagyon baráti, és kedvezményeket is biztosít a tagság számára. Illetve olyan elismert teljesítménytúráink vannak, amiket évek-évtizedek óta csinálunk. Azért nem tegnap kezdte ez a szakosztály.
Szerinted sportágként mennyire van elfogadva a túrázás Magyarországon?
Az az igazság, hogy a túrakultúra elég magas szintű nálunk. Magyarországon volt a világ hetedik egyesülete, ami nagy szó. Szóval kultúrája van, a sportértéke már változó. Mostanában a tájfutás és a futás nagyon felkapott lett, erre a hullámra valamennyire felültünk mi is, ma már rengeteg komoly, kultikus teljesítménytúra közül lehet válogatni. Nagyon jól szervezettek vannak, és kialakult egy pár tízezer fős csoport, akik rendszeresen járnak. Amíg nem volt létszámkorlát, addig a legnagyobb rendezvényeken akár tízezer ember is részt vett.
Persze van egy olyan réteg, akik nem veszik annyira komolyan a túrázást, és úgy gondolják, hogy nem lehet összehasonlítani mondjuk a futással. Egyébként szerintem nem így van, és ezt pontosan tudják a szakavatottak, illetve azok, akik szoktak túrázni. De a lényeg, hogy egyre elfogadottabbá válik, most már komolyabb díjak, oklevelek, emlékplakettek is vannak díjazásként.
Amit még nagyon fontos megjegyezni, hogy jóval olcsóbb sport, mint mondjuk a futás. Ott egy versenyen akár 10.000 Ft-ot is elkérnek egy nevezésért.
Szerencsések vagyunk, hogy komoly tájképi érték van az országban és környékén. Ezt a világon sok ország nem mondhatja el magáról. A hagyományőrzésről nem is beszélve.
Hogyan lehet hozzátok csatlakozni?
Hamarosan elkészül a honlapunk, a tura.elte.hu, ahova minden információ felkerül. Jelenleg az a rendszer, hogy írni kell nekünk egy e-mailt az eltetura@gmail.com-ra, ezt többen is nézzük, és nagyon gyorsan szoktunk válaszolni. Ott lehet érdeklődni a túráinkról, de hamarosan lesz majd naptár is a honlapon, ahol tájékozódni lehet. A kreditesek ugye felvehetik magát a kurzust, ők arról kapnak e-mailt, értesítést a Neptunban, és ingyenesen látogathatják az összes túrát. A külsősök majd a honlapon láthatják ezeket, illetve van Facebook-csoportunk, ahová be lehet lépni. Ezek mellett a sarga70.hu-n is fent vannak a teljesítménytúráink. Ha valaki csatlakozik, akkor rögtön kap egy MTSZ-matricát, amivel jogosult lesz utazási, szállás- és egyéb kedvezményekre.
A BEAC szabadtéri sportjainak osztályába a természetjárás (túrázás) mellett a kajak-kenu és a tájfutás tartozik bele, ezekről a sportegyesület honlapján tudtok informálódni.