Amikor a tanulmányokban és sportban is kivívod mások elismerését

Az aktív sportolói karriered mellett az ELTE GTK hallgatója vagy. Hogyan esett a választásod egy gazdasági képzésre? Milyen területen tervezed az itt tanultakat hasznosítani?
A negyedik évemet végzem az ELTE GTK nemzetközi gazdálkodás angol nyelvű alapképzésén, így jelenleg még írom a szakdolgozatom, de ha minden jól sikerül, nyáron le is fogok diplomázni. A gimnázium végén még nem tudtam pontosan, hogy mit szeretnék tanulni, így azért esett a választásom erre a szakra, mivel egy nagyon széles területét lefedi a közgazdaságtannak, és remek elhelyezkedési lehetőségeket kínál a későbbiekben. Emellett inkább reál beállítottságúnak tartom magam. A szakmai gyakorlatomat a MET Magyarország Zrt.-nél végeztem projektmenedzsment területen, így ebbe az irányba tervezek majd a következőkben haladni, bár még pontosan nem tudom, mivel foglalkoznék. Először mindenképpen szeretnék egy mesterképzést is elvégezni, lehetőség szerint az ELTE-n, ahol nemzetközi gazdaság és gazdálkodás, illetve a vezetés és szervezés képzéseket is megjelöltem.
Nem ez az első alkalom, hogy az egyetem a sportolói teljesítményeddel kapcsolatban beszélget veled, nyáron egy forgatáson vettél részt a GTK néhány sportos hallgatójával. Milyen volt más, hasonló cipőben járó társaidat megismerni, és mit jelent számodra, hogy az intézmény, ahol a tanulmányidat végzed, ennyire elismeri a tehetséged?
Az egyetem kiterjedt támogatást biztosít a sportos hallgatóknak, ugyanis lehetőségünk van egyéni tanrendben tanulni, vagyis rögtön mehetünk vizsgázni, és nem kell megszereznünk a zh-kon a minimum pontokat. Emellett óriási segítséget is nyújtanak az ösztöndíjak is, mivel nem hagyható figyelmen kívül, hogy nekünk nem olyan egyszerű egy munkakörben elhelyezkedni, mint más hallgatóknak. Remek lehetőség volt, hogy az említett eseményen is részt vehettem, és megismerhettem olyanokat, akik szintén képesek az ELTE-n jól menedzselni a sport és tanulmányok összehangolását.
Mi ad motivációt a hétköznapok során, hogy kiemelkedő maradhass a sport és a közgazdaságtan területén is?
Mindig is szerettem, ha be volt osztva az időm. Produktívabbnak érzem magam, ha folyamatosan tudom, hogy mikor miben kell helytállnom. Nagyjából már beállt a rend, sokszor délelőtt és délután is vannak edzéseim, közte pedig tanulok, de szeretem a kihívásokat, és hogy mindig van mit tenni. Az időbeosztás a legnehezebb része ennek a folyamatnak, hogy mindenre tudjak megfelelő mennyiségű figyelmet fordítani. Emellett fejben is nagyon fárasztó tud lenni, hiszen a vívás is rengeteg gondolkodást igényel, akkor is, ha az nem olyan jellegű, mint a tanulás. Fontosnak tartom, hogy képes legyek megtartani az egyensúlyt a feladataim között.
Több sportágban kipróbáltad már magad az életed során. Végül hogyan választottad a vívást, és mi az, amiért ezt a sportágat másoknak is ajánlanád?
Amikor még kisebb voltam, versenyszerűen teniszeztem, de azt abbahagytam mivel egy más jellegű és kevésbé támogatott mozgásforma. Kipróbáltam magam monotonabb sportokban is, mint a futás vagy az úszás, de azokat nem szerettem, így jött az életembe a vívás, ami nagyon változatos, és különösen szeretem, hogy gondolkodást és kreativitást is igényel. Ez nem az a mozgásforma, ami egyből menni fog, és rengeteg idő, mire igazán bele lehet jönni, de ha egyszer valaki megtanulja, nagyon élvezetes tud lenni. A vívás kitartásra és fegyelemre tanít, segít megszokni, hogy vannak feladataim, amiket el kell végeznem, és ezek után jöhet csak a szabadidő és a pihenés.
2020-ban a Junior Európa-bajnokságon csapatban és egyéniben is sikerült érmet szerezned, ezek után azonban közbeszóltak a Covid miatti lezárások. Hogyan élted meg ezt az időszakot, hogyan illesztetted be ekkor a vívást a napjaidba?
Ezt kifejezetten rossz időszakként éltem meg, mivel akkor szuper formában voltam éppen, pont a junior éveimben, amikor is rengeteget lehetne fejlődni, de nekem ezt elvette a vírus. A lezárások alatt edzésre sem lehetett járni, így otthon végeztük a kiadott feladatokat, de ez így elég megterhelő korszak volt.
Milyen terveid vannak a jövőre nézve a sporttal kapcsolatban?
A legközelebbi verseny, amire jelenleg készülök, az U23-as Európa-bajnokság lesz április végén. A mostani elhatározásaim szerint a 2028-as olimpiáig vívok, és meglátjuk, hogy sikerül-e oda kijutnom. Pont ebben a szezonban tértem egyébként vissza egy keresztszalag-szakadás és az azt követő rehabilitáció után, ami egybeesett a párizsi olimpiai kvalifikációval. Így döntöttem amellett, hogy ezt az olimpiai ciklust most végig csinálom, és majd utána eldől, hogyan tovább.