A távoktatás második hulláma – ahogy ti látjátok

Mennyire volt számodra váratlan az újabb online oktatás bevezetése? Számítottál rá?
Schmikli Nóra: Nem ért váratlanul, a híreket követve látható volt, hogy a fertőzöttek száma egyre rohamosabban emelkedni kezdett. Olyan intézkedés volt, amire számíthattunk.
Czinki Stefánia: Sokkal hamarabb gondoltam, hogy be fog ez következni.
Bakos Vivien: Biztos voltam benne, hogy újra otthonról fogunk tanulni. Én a saját családom védelme érdekében már szeptemberben is csak a zárthelyi dolgozatokra jártam be.
Nagy Alexandra: Várható volt, még ha több ezer egyetemista nem nagyon örült ennek a lépésnek. Elveszítettük az órára járás, a közösségi élet teljeskörű megélésének lehetőségét.
Máshogy álltál hozzá az őszi online oktatásnak, mint tavasszal?
S. N.: Tudtam mi vár rám, de már a legelején így is nehezebbnek érzem a most ránk váró időszakot. Hamar sötétedik és hideg van, ezért nincs kedvem olyan sokat kint tölteni a szabadban, mint tavasszal. A hideg miatt tanulni se tudok már a szabadban ülve.
C. S.: Igyekeztem sokkal motiváltabban hozzáállni az egész tanuláshoz, és egy rutint kialakítani. A lakásban mindig más helyen tanulok, így teszem változatosabbá a környezetemet.
B. V.: Próbáltam magamat lefoglalni a hétköznapokban, ha egyedül voltam. Igyekeztem minél szorosabban tartani a kapcsolatot a barátaimmal, akár telefonon vagy üzeneteken keresztül.
N. A.: Én mindent hasonlóan csináltam, mint tavasszal. Délelőttönként tanultam, délután pedig sportoltam, vagy sorozatokkal szórakoztattam magamat. Sok időt töltök ezek mellett még a családommal.
Annak tükrében, hogy már volt ilyen időszak, hogyan hatott rád a mostani változás?
S. N.: Kicsit rosszabbul éltem meg, hisz vírus árnyékában számomra a nyár se igazán szólt a teljes lazításról, és felüdülés volt, hogy végre elhagyhattam az otthonomat és órára mehettem.
C. S.: Rosszul érintett, igaz nem teljesen kerültünk még karanténba, mint márciusban. A kijárási korlátozások mellett még tudok a barátaimmal személyesen is találkozni, ezáltal sokkal jobb a helyzet, mint tavasszal.
B. V.: Március óta én nagyon vigyázom a családom miatt, ügyelek például arra, elkerüljem a zsúfolt helyeket. Számomra az első karantén időszak óta lényegében semmi nem változott, kicsit lazítottam ugyan, de a karácsonyi időszakban is inkább kisebb körben ünneplünk. A nagyszüleimet csak maszkban látogatom majd meg.
N. A.: Nem túl jól. A bizonytalanág volt maradt a legnagyobb stresszfaktor, az, hogy néha az egyetem sem tudja mi lesz, a következő lépés, így akár napokig vártuk a következő időszakra vonatkozó változásokat.
Milyen hatással van az online oktatás a zárhelyi dolgozataid eredményére?
S. N.: Sokkal stresszesebbnek érzem magamat egy-egy dolgozat előtt, mint mikor bent írtuk meg, és ez az eredményeimre se volt annyira jó hatással. A rövidebb időkorlátok még nyugtalanabbá tesznek a dolgozat megírása közben.
C. S.: Hiányoznak a szaktársaimmal a dolgozatok megírása előtti beszélgetések, mikor sokkal gyorsabban elrepült a várakozási idő.
B. V.: A kezdésnél egyedül várakozva stresszesebbnek érzem magam. Bent legalább elterelhettük azzal a figyelmünket, hogy beszélgettünk az ismerősökkel. Helyet kerestünk, vagy csak megnyugtatott pár ismerős arc.
N. A.: Ugyan úgy élem meg őket, mintha bent írnánk.
Negatívan vagy pozitívan éled meg ezt a mostani helyzetet?
S. N.: Próbálom megtalálni ebben a rossz helyzetben a jó dolgokat. Sok időt tudok a családommal tölteni és rég nem töltöttem ennyi időt otthon, de már kezd rám rosszul hatni.
C. S.: Negatívabban, mint tavasszal.
B. V.: Talán a téli sötétség miatt negatívabban, de próbálok ellene tenni - például gyertyát gyújtok, és az sokat tud javítani az ember hangulatán.
N. A.: A rengeteg tanulás mellett nem foglalkoztam még ezzel igazán. Próbálok a Karácsonyra összpontosítani és a dekorálással lefoglalni magamat.
Hogyan gondolod a személyes megjelenést igénylő órák, vagy a felvételről bármikor videós előadások a jobbak?
S. N.: Az eddigi megszokott órákat jobban szerettem, de a továbbiakban mindkettőt támogatnám, ha van rá esély.
C. S.: Én a felvételről újra megnézhető órákat részesítem előnyben, mert így saját beosztásom szerint haladhatok az órákkal, és ha kell, visszatekerhetem többször is oda, amit nem értettem. A felvételek a látássérült hallgatók számára is nagyon nagy segítséget jelenthetnek.
B. V.: A visszanézhető órák nekem sokkal jobban tetszettek, hisz nem utazom órákat, hogy egy-egy alkalomra bemenjek. Az előadások, szemináriumok között nem kell órákat várnom. De azért hiányoznak is az egyetemen személyes részvétellel zajló órák.
N. A.: Ha megtehetem, szeretek az órákon személyesen részt venni, sokkal jobban tudok akkor koncentrálni. Jelen helyzetben csak a felvételről visszanézhető órákon való részvétel lehetséges, de a jövőben azért gondolnám hasznosnak ezt a lehetőséget is megtartani, mert ha esetleg valakinek halaszthatatlan elintéznivalója akad, nem marad le az anyaggal és az órán történtekkel.
Mit hiányolsz leginkább?
S. N.: Az órára járásokon és a helyben írt zárthelyiken kívül a közösségi életet. A barátainkkal való időtöltést, az egyetem keretein belül rendezett rendezvényeket és bulikat. Mindent, ami az egyetemi életet jelképezi.
C. S.: Az egyetemi rendezvényeket, és azt, hogy találkozhassak a vidéken élő barátaimmal, akik most visszaköltöztek a kollégiumokból.
B. V.: Az előadások utáni közös ebédeléseket, hogy kint beszélgethettünk az egyetem udvarában.
N. A.: Az interaktív szemináriumokat, ahol például együtt ötletelhettünk.
Gondolod, hogy 2021-ben vissza tud majd állni az egyetemi élet az eddig megszokott formája?
S. N.: Hiányzik a „rendes” egyetemi élet, és nagyon remélem, hogy a maradék félévekben még élni tudunk annak minden lehetőségével.
C. S.: Nagyon remélem, hogy a következő félévet már az egyetem falai között tölthetjük el, hisz harmadévesként ez az utolsó időszak, amikor az előadásokon még részt vehetünk.
B. V.: Szeretném hinni, hogy ez a vírushelyzet hamarosan megoldódik.
N. A.: Nem vagyok benne biztos, hogy a tavaszi félévben már visszamehetünk az egyetemre, és létszámkorlátozás vagy maszk nélkül vehetünk részt az egyes előadásokon. De azért bizakodom.
Szita Regina
Az interjú a Sajtóismeretek és sajtójog tárgyhoz kapcsolódva készült.